KOMENTÁŘ: Vrací se do Japonska politické atentáty? Shinzo Abe zavražděn za bílého dne na ulici
Shinzo Abe byl nejdéle sloužící japonský premiér. Proslavil se svou zahraniční politikou a charakteristickou ekonomickou strategií, která se dokonce stala známou jako „Abenomika“. Těžko říct, jestli byl vlastně velmi populární, nebo velmi nenáviděný, zdá se, že obojí. Kontroverzní politik dovedl svou Liberálně demokratickou stranu dvakrát k vítězství. Nyní se ale stal obětí atentátu.
V historii nebyly v Japonsku politické atentáty nic neobvyklého. Několik z nich dokonce předcházelo zapojení této země do druhé světové války. Současná událost i tak nahání husí kůži.
Do funkce předsedy vlády se Abe dostal roku 2006 a zůstal v ní jen něco málo přes rok. V roce 2012 ale učinil překvapivý návrat a u moci zůstal až do roku 2020, kdy ze zdravotních důvodů rezignoval. Když nastoupil do svého druhého funkčního období, jeho hospodářské politice se připisovalo, že pomohla vrátit růst upadající ekonomice. Přispěl tedy ke zotavení Japonska z masivního zemětřesení a tsunami v Tohoku v roce 2011, které zabilo téměř 20 000 lidí a vedlo k roztavení jaderných reaktorů ve Fukušimě.
A teď z trochu jiného soudku. Abe nebyl jen premiérem, který se proslavil svými významnými politickými rozhodnutími. Do pamětí se zapsal i svými výstřednostmi, například když během závěrečného ceremoniálu olympijských her v Riu před hrami v Tokiu v roce 2020 vyskočil oblečený jako Super Mario. Krátce na to však po týdnech spekulací odstoupil z funkce, odhalil, že trpí závažným onemocněním. Jeho místo zaujal blízký stranický spojenec Jošihide Suga, ale Abe byl stále považován za mocnou osobu v japonské politice.
Co udělal Shinzo špatně?
Takhle to zní, že šlo o celkem veselého staříka s geniálními nápady, který navíc nešťastně onemocněl a musel opustit svůj post. Proč byl tedy tak nenáviděný, aby jej někdo zabil? Kolem roku 2017 jeho podpora náhle klesala, dostala se na pouhých 30 procent oproti té dřívější. V té době totiž čelil kritice parlamentu kvůli tvrzení, že zneužil svou politickou moc, aby pomohl svému dlouholetému příteli. Abe si stál za tím, že nic takového neudělal, ale obvinění ovlivňovala jeho politickou kariéru. Prudký pokles přízně byl připisován především řadě skandálů a jeho vystupováním v souvislosti s těmito událostmi.
Obvinění ze zneužití politické moci bylo z velké části založeno na obviněních bývalého úředníka na ministerstvu školství, který tvrdil, že došlo k nátlaku od premiéra na určitá místa, která měla jeho příteli dát souhlas pro jistou soukromou veterinární školu. Schválení mělo být údajně v rozporu s tím, že žádné nové školy tohoto typu nejsou potřeba. Za více než pět desetiletí nebyla schválena ani jedena nová škola jako tato.
Popularitu Shinza Abeho však opravdu nezlikvidoval jen vznik jedné školy. Není to poprvé, co japonský premiér čelil tomuto druhu tvrzení. V březnu bylo zjištěno, že soukromá základní škola koupila veřejné pozemky za podezřele nízkou cenu. Spojení na pana Abeho přišlo přes jeho manželku, která byla uvedena jako „čestná ředitelka“ školy. Později ředitel školy dosvědčil, že paní Abeová dala škole velký dar, údajně jménem svého manžela. Abeho politické vystupování zkrátka začalo být podezřelé a lidí k němu ztráceli důvěru.
Střelba v Naře
Abe byl zastřelen v pátek ráno během projevu na ulici. Muž jménem Tetsuya Yamagami ve věku 41 let po něm začal střílet ve městě Nara, kde bývalý premiér pronášel řeč. Podle všeho byl tento ozbrojený muž bývalým členem japonských námořních sil sebeobrany, japonského ekvivalentu námořnictva. Z aktivní služby prý odešel v roce 2005. Na to, že dotyčný měl pouze po domácku vyrobenou zbraň, byl jeho útok až překvapivě úspěšný. Dvakrát zasáhl a sám byl postřelen ochrankou. Následně jej zadrželi a převezli do vazby. Shinzo Abe ale nezvládl svá zranění a po převozu do nemocnice zemřel, přestože několik minut po útoku byl ještě zcela při vědomí a reagoval. Když byl převezen na léčbu, již nebyly zjištěny žádné životní funkce. Abeho projev, který ten den pronášel, byl součástí kampaně pro jeho bývalou stranu, Liberálně demokratickou stranu, protože volby do horní komory v Japonsku se mají konat koncem tohoto týdne.
Policie nyní zjišťuje, co vše stálo za nečekaným napadením. Yamagami se ve vazbě vyjádřil, že chová zášť k nějaké organizaci, o níž se domníval, že je s ní Abe spojen. Více své důvody zatím nespecifikoval a policie celou záležitost prošetřuje. Navíc se ukázalo, že s tímhle mužem není radno si zahrávat. Několik dalších ručně vyrobených zbraní, podobných těm, které byly použity při útoku, bylo zabaveno po prohlídce domu podezřelého. V domě byly také nalezeny výbušniny a policie uvedla, že doporučila obyvatelům v okolí, aby oblast dočasně opustili, než místo dostatečně zabezpečí.
Jestli bylo skutečným cílem expremiéra zabít, zatím také není jasné, policie se k tomu zatím dostatečně nevyjádřila. Abe však během útoku dostal dvě kulky do krku a také utrpěl poškození srdce. Z toho je celkem patrné, že o výhružné výstřely nejspíš nešlo, řekl bych.
Kam koukala Abeho ochranka?
Podle očitých svědků si dotyčný útočník nesl obrovskou zbraň, nešlo o žádnou malou pistolku schovanou v klokance. Na Abeho střílel zezadu a byl od něj jen pár metrů, přestože po celou dobu expremiérova projevu byla přítomna ochranka. Po internetu dokonce údajně kolovaly fotografie, kde stojí střelec v jeho bezprostřední blízkosti a ani se po střelbě nepokoušel utéct, díky čemuž ho ochranka okamžitě zadržela. Ihned po útoku se Abe zhroutil k zemi, a přestože zemřel vzápětí po převozu do nemocnice, ještě 4 hodiny se lékaři snažili o krevní transfúze a přivedení životních funkcí zpět, než jej prohlásili za mrtvého. Tady se ale měla o něco více snažit spíše ochranka, která, jak se zdá, nekoukala napravo nalevo.
Násilí se střelnými zbraněmi je v Japonsku extrémně vzácné a incidenty, při kterých by docházelo k politickému násilí, jsou téměř neslýchané. V roce 2014 došlo v Japonsku pouze k šesti případům úmrtí se zbraní v ruce, což je velmi dobré číslo, zejména pokud se podíváme, ke kolika takovým případům dochází třeba v USA. V Japonsku lidé musí podstoupit přísnou zkoušku duševního zdraví, aby si mohli koupit zbraň – a i tak jsou povoleny pouze brokovnice a vzduchovky.
Z atentátu jsou v šoku nejen Japonci, ale i hlavy států po celém světě. Americký prezident Joe Biden nařídil, aby americké vlajky byly o víkendu vyvěšeny na půl žerdi na počest Abeho. V Brazílii zase Jair Bolsonaro, který sám přežil pokus o atentát, vyhlásil tři dny oficiálního smutku. Dokonce i bývalý americký prezident Donald Trump vyjádřil svou úctu k zemřelému a přání, aby bylo s násilníkem tvrdě naloženo. Na Abeho zavzpomínal i Barack Obama, Voldymyr Zelenskyj nebo královna Alžběta II. Byl zjevně mužem, který se mnoha lidem vryl do paměti.
Autorský článek - komentář. Další zdroje: Novinky.cz, Bbc.com