KOMENTÁŘ: Trump konečně souzen za pokus o převrat. Nedal si pozor, co píše na Twitter

 Komentáře 
22. července 2022 08:01 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
S útokem na Kapitol počítal prezident dopředu, jak ukazuje Twitter Depositphotos
Všichni si jistě pamatujeme, co se dělo v Americe během ledna 2021. Donald Trump nejprve prohrál volby, což bylo vzhledem k jeho dosavadní politice více než očekávatelné. Hned nato ale začal zpochybňovat výsledky, šířit nepravdivá tvrzení a obviňovat Joea Bidena z manipulace s volebními výsledky. Nakonec zašel až příliš daleko a bylo jasné, že soud za podněcování nenávisti, šíření hoaxů a to, co by se už dalo nazvat pokusem o převrat, jej nakonec nemine.

Připomeňme si, jak otřesné bylo jednání tehdejšího amerického prezidenta, který nebyl schopen důstojně předat post dalšímu kandidátovi. Kapitol vypadal na začátku roku 2021 po volbách opravdu příšerně. V listopadových volbách Tump prohrál a jeho právnický tým podal až 60 soudních žalob proti vítězství Joea Bidena. Všechny byly přitom zamítnuty pro nedostatek důkazů. To, že volby nebyly fér, zcela bez důkazů šířil i na sociálních sítích a všude jinde, kde to šlo. Dokonce mluvil o případech, kdy volili mrtví lidé a zpochybnil správné sečtení hlasů. Nikdy nikde přitom neuvedl, na čem zakládá tato tvrzení, a nepředložil žádné smysluplné argumenty.

Mnoho lidí z Trumpova týmu ho během tohoto počínání opustilo a očividně dobře věděli, proč. Když šlo do tuhého a on odmítl předat vládu svému nástupci, poštvali své příznivce, aby šli a vzali si Kapitol zpět. Vše začalo pouhým pochodem s názvem „Zachraňte Ameriku“, na kterém se Trumpovi příznivci sešli. Krátce před polednem k nim promluvil jeho syn, pak i jeho zástupce Rudy Giuliani a další. Již v těchto projevech byly náznaky nabádání k agresi. Několikrát padlo i přímo slovo boj a opakovalo se podněcování, aby si lidé nenechali líbit, že se je zločinci snaží připravit o Ameriku, jakou si zaslouží.

Vše vrcholilo tím, že Donald Trump vyzval své stoupence, aby se vydali ke Kapitolu a nechali republikány poznat, že jsou hrdí a nemají z ničeho strach. Tato demonstrace síly se ale zvrtla natolik, že lidé obývající Kapitol museli do krytu, aby přečkali smršť skandujících nepřátel, kteří začali rozbíjet okna i dveře. Těmi nakonec vtrhli dovnitř, a to až do sálu Sněmovny. Agrese davu byla dokonce tak velká, že někteří měli v úmyslu poslance, jež se snažili najít, zajmout, nebo i zabít. Všichni účastníci shromáždění ve Sněmovně byli naštěstí evakuování včas a nic se jim nestalo. Během útoku, kdy byly obsazeny důležité části budovy, dokonce zmizely některé citlivé materiály a již nebyly nalezeny.

Policie dala vše do pořádku až k večeru a reakce Donalda Trumpa, který bouřlivý odpor vůči výsledku voleb vyprovokoval, se zdála více než směšná. Když se měl k napadení vyjádřit, vzkázal lidem, kteří toto spáchali, že je jimi zklamaný a takhle si to rozhodně nepředstavoval. Zkuste se vžít do role člověka, který jedná ve slepé víře ve svého prezidenta, podnikne podobně extrémní kroky a nakonec si jen vyslechne tato slova. Představte si, že na lidi, kteří útočili, čeká vyšetřování, obvinění a soud a člověk, ke kterému vzhlíželi, dá jednoduše ruce pryč. Jestli má někdo právo být zklamaný, tak to bude každý, kdo kdy dal Donaldu Trumpovi příležitost, aby se stal americkým prezidentem nebo ho v této roli podporoval. To, co předvedl na konci své vlády, jen podtrhlo jeho předchozí činy a ukázalo, že rozhodně není reprezentativním vůdcem.

Donald Trump z toho ale naštěstí jen tak nevyvázl. Užší komise vedla téměř rok dlouhé vyšetřování útoku na Kapitol. Úterní slyšení, sedmé od června, se soustředilo na Tweet, který pan Trump zaslal v ranních hodinách 19. prosince 2020, a na bouřlivé šestihodinové setkání v Bílém domě, které tomuto příspěvku předcházelo.

Panu Trumpovi poradci Bílého domu a lidé z jeho vlastního volebního týmu řekli, že by měl souhlasit s demokratem Bidenem. Dne 18. prosince však přivítal v Bílém domě některé neformální poradce, protože se mu zřejmě tento přístup nelíbil. Tihle lidé, jejichž názoru přiložil větší váhu, na něj naléhali, aby pokračoval ve svých nepodložených tvrzeních o rozsáhlém podvodu s voliči. Skupina, která zahrnovala jeho osobního právníka Rudyho Giulianiho a jeho bývalého poradce pro národní bezpečnost Michaela Flynna, navrhla, aby pan Trump nařídil armádě, ať zabaví státní hlasovací zařízení. Nápad na zabavení volebních uren byl však zamítnut.

Pan Trump tedy v 01:42 místního času zveřejnil Tweet, ve kterém řekl svým příznivcům: „Je statisticky nemožné prohrát volby v roce 2020. Velký protest v DC 6. ledna. Buďte tam, bude to divoké." To jasně poukazuje, že o žádný demonstrativní pochod nešlo. Dopředu počítal s tím, že poštve lidi proti novému prezidentu Joeovi Bidenovi a znemožní mu tak nástup na post. Pokud budu mluvit trochu přehnaně, je docela možné, že skutečně počítal s jeho zavražděním nebo závažným zraněním, které by Trumpovi dávalo více času. Přece jen právě nadcházejícího rána byl pan Biden oficiálně uznán prezidentem Spojených států amerických.

Tento Tweet tak mohl být výzvou extremistickým skupinám, jako jsou Oath Keepers a Proud Boys, aby se objevily. Dva členové skupin čekají právě nyní na soud kvůli některým obviněním z pobuřujícího spiknutí souvisejícího s nepokoji v Kapitolu. To nejspíše nebude náhoda.

Členové výboru, který celou situaci prošetřuje, se v současnosti snaží zachytit přímou linii mezi příspěvkem na sociálních sítích a násilím ze 6. ledna. Můžeme tedy jen doufat, že než se jim to podaří, nebudou také napadeni. Pokud se jim to podaří, mohli by tak prokázat, že snaha pana Trumpa zvrátit jeho porážku ve volbách v roce 2020 představuje nezákonné chování. Během úterního slyšení bylo také řečeno, že se pan Trump pokoušel kontaktovat někoho, kdo mluvil s vyšetřovateli Kongresu, což zvýšilo možnost manipulace se svědky. Že se skutečně jednalo o snahu zvrátit volby za každou cenu ve vlastní prospěch, musí být v této chvíli již všem jasné. Donald Trump je ale bohatý muž, a přestože ho po jeho porážce všichni velmi rychle opouštěli, dozajista si schoval ještě mnoho kontaktů, aby měl šanci se z tohohle dostat.

Liz Cheneyová, jedna ze dvou republikánů ve výboru, uvedla, že již o postupu vyšetřování informovali ministerstvo spravedlnosti. Wyomingská kongresmanka řekla, že osoba, kterou se Trump pokoušel kontaktovat, neodpověděla na jeho hovor a místo toho chce jednat pouze skrze právníka. Něco tu skutečně smrdí. Dalším svědkem, který v úterý vypovídal, byl Stephen Ayres z Ohia, který se přiznal k účasti na útoku na Kapitol. Ayres ohromil všechny v jednací síni, když přistoupil ke dvěma policistům, kteří byli zraněni v boji zblízka, a potřásl jim rukama. Při nepokojích bylo totiž zraněno více než 140 policistů, kteří se snažili místo vyklidit a pomoci evakuovaným. Lidé, již budovu obsadili, s nimi však bojovali a odmítali se své revoluce vzdát.

Co je ale na celé situaci nejgrotesknější, krom toho, že už více než rok se hledá nějaký pořádný důkaz proti muži, jehož úmysly i jednání jsou zcela zřejmé? Ač je to neuvěřitelné, Donald Trump už nyní oznámil, že by se v roce 2024 do Bílého domu rád vrátil a plánuje kandidaturu, jako by se nechumelilo. Můžeme tak doufat, že až volby znovu prohraje, nebudou zase po Americe pobíhat rozzuřené davy, hledající vítěze voleb, aby se ho zbavili.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Novinky.cz, Fbcnews.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod