KOMENTÁŘ: Na důchod si občané musí šetřit sami, navyšovat sociální pojištění se nevyplatí

 Komentáře 
15. srpna 2022 09:32 / Michael Veselý
  23
📷
1 fotografie v galerii
Navyšovat sociální pojištění se občanům v České republice nevyplatí. Depositphotos
Tohle téma jsem vlastně zvážil poprvé, když jsem začal fungovat jako OSVČ a zjistil, že jsem vlastně povinný platit nějaké úplně minimální sociální pojištění. Řekněme si ale upřímně, zda má cenu se zaobírat něčím takovým ještě v mládí? Pokud jste mladí, na nějaké sociální pojištění zapomeňte a zařiďte si raději pořádné zázemí.

Jakmile jsem musel začít řešit sociální pojištění, samozřejmě jsem si nejprve položil otázku, co to bude znamenat pro můj důchod, když začnu jako OSVČ platit zcela minimální částku. Nechtěl bych přece jen žít z důchodu jako lidé, kteří mají dnes deset tisíc korun a jsou za ně rádi. Navíc je tu hned několik podmínek, které musí člověk plnit, aby měl na důchod vůbec nárok.

Sice se u nás přibližně před dvěma roky diskutovalo o garantování minimálního neboli nejnižšího důchodu, to ale zatím není realitou. V současné době bohužel ne všichni dosáhnou na starobní důchod. Důchodci mají stále vypočítáno, kolik si odpracovali dle svého sociálního pojištění. Komise tehdy mluvila o přibližně 30 procentech průměrné mzdy.

Podobný názor, tedy že důchod by měl dostat každý, má i Romi Savová, která musela řešit potíže s penzijním připojištěním, aby si zajistila důchod, na prostředky od státu nespoléhá. V souvislosti s komplikacemi, které musela sama absolvovat, když se snažila převést si své finanční prostředky k jednomu poskytovateli, se rozhodla založit online penzijní firmu, založenou na aplikaci, která lidem umožňuje rychle a jednoduše sloučit všechny své penzijní fondy na jednom místě. Hlavním důvodem bylo, že když se snažila pracovat s vlastními penzijními prostředky, nezbylo jí, než se prokousat přes 20 stran dokumentů, a i tak ji to stálo mnoho poplatků. Přestože sama pracuje celý život ve financích, byla tímto procesem vyčerpána, a tak chtěla usnadnit život lidem, již se bojí o vlastní prostředky na důchod.

Pokud jde tedy o zajištění důchodu, není to jednoduché v žádném směru, já bych se ale ubíral podobnou cestou jako Romi a její klienti – začal bych spořit. A nikdo neříká, že to musí být přímo v penzijním připojištění, střádat a investovat peníze lze nejrůznějšími způsoby, aby vznikla náležitá úspora pro stáří. Důležité ale je, že se vyplatí více šetřit si peníze na tuto dobu sám, než investovat do sociálního pojištění, které už nebude nikomu vyplaceno, pokud by se vám něco stalo.

Důvodů pro tohle tvrzení mám hned několik. Ten první je prostý, důchodu se nemusíte dožít. Přijde nečekaná nehoda a vy jste celý život platili vysoké částky na důchod, místo abyste si peníze užili nebo schovali. Pokud nepřijde nehoda, pořád vás může potkat kdejaká nemoc dříve, než na důchod budete mít nárok. Věková hranice, kdy můžete odejít do důchodu, se neustále posouvá a osobně si myslím, že je pravděpodobnější, že stejně odejdu dříve do invalidního důchodu, než že budu pracovat až do doby, kdy budu mít nárok na ten starobní.

A v neposlední řadě, kde je nějaká jistota, že na ty důchody vůbec bude? On by nám je stát měl dát, ale není na tom úplně nejlépe, takže kdo nám slíbí, že když budeme 40 let platit, nakonec se nám to skutečně vrátí? Pokud si většinu financí necháte pro sebe, máte nad nimi kontrolu, můžete je množit a spořit, abyste si v důchodu vedli dobře.

To, že spoření se vyplatí nebo možná že už je v dnešní době nutnost, si myslí i Romiini klienti, kteří mají o novou službu velký zájem. Na rozdíl od mnoha společností a sektorů ekonomiky její společnost silně roste. Počet nových zákazníků, kteří se připojili za tři měsíce, je údajně o 37 % vyšší. Společnost má nyní 102 zaměstnanců, a i když to může znít banálně, Romi trvá na tom, že jednou z jejich jedinečných hodnot je láska. Jejím cílem bylo od počátku vytvořit místo, kde mohou být lidé sami sebou a bude odpovězeno na veškeré jejich potřeby. Projevila názor, že ve velkých společnostech musíte skrývat, kdo jste, a tak chtěla vytvořit takovou, která lidem skutečně pomáhá a respektuje jejich individuální povahy, životy a potřeby. Společnost se dokonce chystá zavést nový fond, který nezahrnuje žádné investice do firem využívajících fosilní paliva. To by mohlo pomoci financím, které si zde lidé ukládají, růst. Má to být reakce na podněty a požadavky některých zákazníků.

Ač spoustě jiných lidí pomáhá připravit se na důchod, zatím sama Romi neuvažuje o odchodu, chce pracovat, protože se na to cítí. Tak by to měl mít ostatně každý. Pokud se někdo cítí na práci ještě v době, kdy už si může dovolit odpočívat, není důvod k tomu ji zcela opustit. Mnoho důchodců by jistě bylo vděčných, kdyby zvládali ještě v pokročilejším věku pracovat.

V Česku se bohužel s variantou, kdy je člověk schopen pracovat ještě po věkové hranici, jež jej dělí od důchodu, setkáme málo. Lidé mají poměrně náročnou pracovní dobu, projevují se u nich zdravotní potíže a důchodový věk přichází celkem pozdě. Odchody do předčasného důchodu si mnohdy nemohou dovolit, protože – buďme k sobě upřímní – z čeho by pak žili? Ty důchody nejsou vysoké. Můžu mluvit o nejednom člověku, kterému musí pomáhat děti, aby z důchodu vůbec vystačil, a to i přes to, že po celý život poctivě pracoval. To může vést k pocitům viny, senioři si pak často připadají jako přítěž a trápí se tím, jak zatěžují svou rodinu. Každý, kdo má tedy možnost vydělat peníze v mládí, by měl myslet na to, jak se na tohle období připravit. Opravdu bych nespoléhal na důchod a nezvyšoval platby na sociálním pojištění, pokud se orientuji ve finanční sféře a dokážu peníze investovat tak, abych je měl připraveny na stáří. Navíc si myslím, že z výše zmíněných důvodů je zbytečné, aby tohle řešil mladý člověk. Přípravou na důchod je dobré se zabývat klidně v druhé polovině života, ale určitě ne hned po studiích, kdy ještě vůbec nevíte, co bude za 40 let.

Pokud chcete spoléhat na důchod, myslete na to, že ve skutečnosti není určen k tomu, aby vás uživil a podle toho bude vaše stáří i vypadat. Sociální zabezpečení bylo navrženo tak, že nahrazuje zhruba platbu ve výši 40 procent příjmu průměrného pracovníka po odchodu do důchodu. Většina finančních poradců tvrdí, že důchodci budou potřebovat asi 70 procent svého pracovního příjmu, aby mohli v důchodu pohodlně žít. To zřejmě vysvětluje celou situaci, ve které se aktuálně nacházíme. Mnoho důchodců musí šetřit na jídle, jelikož platí energie, které si de facto nemohou dovolit a podobně je to i s nájmy a dalšími výdaji.

Platí tedy základní pravidlo, že pokud nechcete v důchodu trpět chudobou, určitě byste se měli připravit i jinak než s pomocí sociálního zabezpečení. Bude vám totiž chybět zhruba 60 procent příjmů, které budete potřebovat k pohodlnému životu po odchodu do důchodu. Jinak si nebudete moci dovolit žít nezávisle, pravděpodobně budete spoléhat na pomoc rodiny nebo nebude váš život příjemný. Pokud nevyhrajete v loterii nebo nezískáte velké dědictví, musíte si našetřit dost, abyste pokryli své výdaje během let v důchodu, taková je dnešní realita.

Počet investičních příležitostí, které mohou rozmnožit vaše finance, je nekonečný, ale pokud jde o odchod do důchodu, nejbezpečnější jsou pro vás ty, které byly vytvořeny s ohledem na penzijní spoření. Vyhledejte finanční produkty, které jsou přímo určeny pro spoření na důchod, pokud si nejste jisti vlastními investicemi a nechcete zbytečně riskovat. Cílem je přece jen peníze uchovat, ne je investovat špatně a pak o ně přijít.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Ceskeduchody.cz, Bbc.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod