Belle Gunness, známá jako černá vdova: Zavraždila oba své manžely i vlastní děti, a když už neměla, koho zabíjet, začala si podávat inzeráty do novin

 Historie kriminalistiky 
18. září 2022 17:58 / Michael Veselý
  0
📷
3 fotografie v galerii
Belle zabila dva manžely i své děti Se svolením Murderpedia
Belle není děsivá jen proto, jak zabíjela. Nejmrazivějším faktem je, že po svém řádění zmizela, neznámo kam. Jak už to tak u sériových vrahů bývá, Belle rozhodně nepůsobila na své okolí jako někdo, kdo trpí sklony k násilí, nebo dokonce k vraždám. Byla obyčejnou, osamělou vdovou, z Indiany. Nebo se to tak alespoň všem zdálo. Ve skutečnosti ale zabila přinejmenším čtrnáct lidí, spekuluje se ale až o čtyřiceti vraždách, na nichž měla s velkou pravděpodobností svůj podíl. Přesné číslo není známo.

Kde vlastně začal příběh téhle dámy, známé jako „černá vdova“? Neověřená pověst vypráví o tom, že poprvé otěhotněla ve svých 18 letech. Tehdy byla však napadena. Během večera, který trávila ve společnosti, protože milovala country tance, ji neznámý muž kopl do břicha, a ona potratila. Jelikož ale pocházel z bohaté rodiny, nikdy za tento čin nebyl souzen. Pokud je tento příběh pravdivý, vysvětloval by, co bylo důvodem k překvapivé změně její osobnosti.

Začalo to požárem a přišla i první vyplacená pojistka

Belle pracovala léta na farmě jako služebná a následně se za stejnou prací vydala do Chicaga, ve státě Illinois. Roku 1884 se poprvé provdala. Zhruba o dva až tři roky později však jejich dům vyhořel. Manželé měli pojištění, takže si vybrali peníze a zakoupili nový dům. Stejně tak jako vyhořelý dům pojistila Belle také svoje vlastní děti. Bohužel pro ně i tyto pojistky byly brzy vyplaceny.

Během několika let měli celkem 4 vlastní děti a adoptivní dceru, dvě z nich však zemřely již jako kojenci. Předpokládalo se, že šlo o kolitidu, stejně tak to ale mohla být otrava. Na obě děti měli manželé uzavřenou zmíněnou pojistku, kterou tak mohli vybrat. Manžel se z peněz ale dlouho neradoval. Albert Sorenson následně zemřel 30. července 1900, což byl den, kdy se jeho dvě životní pojistky překrývaly. První lékař, který ho viděl, si myslel, že utrpěl otravu strychninem. Rodinný lékař Sorensonových ho však léčil se zvětšeným srdcem a dospěl k závěru, že smrt byla způsobena srdečním selháním. K pitvě nakonec nedošlo, protože smrt nebyla považována za podezřelou. 

Belle tak zdědila majetek, vybrala pojištění, které činilo 8 500 dolarů, což by v dnešní době bylo zhruba 240 000 dolarů. Krátce po tom, co majetek zdědila, náhle vyhořely kočárovny. Následně si pořídila farmu na předměstí La Porte, v Indianě, a přestěhovala se.

Další vdovec, další mrtvoly

Znovu se pak seznámila s čerstvým vdovcem jménem Peter Gunness, rovněž z Norska. Druhá svatba přišla záhy 1. dubna 1902. Jen týden po obřadu zemřela Peterova malá dcera z nejistých příčin, když byla sama v domě s Belle. Krátce nato potkala „nehoda“ i Petera. Belle tvrdila, že dostal velkou ránu do hlavy, když stroj na mletí klobás spadl z vysoké police v kuchyni. Podle koronera se ale jednalo o vraždu. Dokonce se jedno z Belliných dětí, které doposud žily s ní na statku, svěřilo spolužákovi, že jeho matka praštila manžela sekáčkem na maso. Ačkoli si tento případ získal pozornost vyšetřovatelů, Belle byla velmi přesvědčivá a nakonec se vůbec nic neprokázalo.

O rok později odjela Peterova starší dcera s jeho bratrem, protože byla jediná z Peterovy rodiny, která přežila na statku s nevlastní matkou. To jí pravděpodobně zachránilo život. Lidé v okolí však dlouhou dobu odmítali uvěřit, že by manžel mohl být tak nemotorný – na pozemku provozoval prasečí farmu a byl známý jako zkušený řezník. Okresní koroner případ tedy ještě jednou přezkoumal a jednoznačně oznámil, že došlo k vraždě. I tentokrát však Belle přesvědčila porotu, že je nevinná. V té době byla dokonce těhotná a neřekla o tom ani slovo, přestože by to porotce pravděpodobně obměkčilo. Její přesvědčovací schopnosti musely být tedy opravdu výjimečné.

Na konci roku 1906 Belle řekla sousedům, že její pěstounská dcera Jennie Olsen odešla na Lutheran College, v Los Angeles. Tělo Jennie bylo však později nalezeno pohřbené na pozemku její adoptivní matky, tedy o žádný výlet do Los Angels nešlo.

Vraždy přes inzerát

Když už lidé, které by mohla zabít, docházeli, farmářka si začala podávat inzeráty do novin. Lákala v nich k sobě muže, kteří by chtěli investovat do její farmy, a ti se jen hrnuli. Zároveň také inzerovala milostné dopisy, kterými se snažila přilákat bohaté muže. Kvůli nim se Belle naprosto změnila. Náhle tu místo drsné farmářky stála elegantně oblečená dáma, s drahými šperky, jež často vyjížděla na projížďky v kočáře a pokaždé v doprovodu jiného muže. Jedním z těchto mužů byl John Moe, který přijel i s 1000 dolary na splacení její hypotéky. Sousedům jej představila jako bratrance, aby se nevedly řeči, když muž po týdnu z farmy zmizel.

Další přijel George Anderson, který jí slíbil peníze až po svatbě a dobře udělal. Když se uprostřed noci v jejím sídle probudil, zjistil, že přímo nad ním stojí Belle se zlověstným výrazem ve tváři. Údajně poznal, že se jej chystá zabít. Hlasitě vykřikl a Belle z pokoje utekla. Anderson na sebe naházel věci, utekl a odjel prvním vlakem. Už nikdy se ženě neozval. Byl také jediným z nápadníků, kdo farmu opustil živý.

Když se objevil Andrew Hegelian, Bellin zaměstnanec Ray, který ji hluboce miloval, začal žárlit a ona jej kvůli tomuto nápadníkovi propustila, přestože za pár dní si již užívala peníze zbylé za jeho mrtvolou. Opakovaně však musela vyzývat soud, aby přezkoumal psychické rozpoložení Raye, který se vracel k jejímu domu a stále se jí nechtěl vzdát. Pro Helgelianova bratra Asleho navíc věc neskončila. Když se Andrew nevrátil domů, Asle napsal Belle a zeptal se jí, kde se nachází. Belle sehrála šarádu svým tvrzením, že na její farmu muž nikdy nedorazil a ráda jej pomůže hledat, pokud jí bratr – v té době již zesnulého – Andrewa zaplatí. Zároveň zašla za právníkem s tím, že se bojí o svůj život a své děti. Řekla, že Ray Lamphere jí vyhrožoval, že ji zabije a vypálí její dům, a chtěla sepsat závěť pro případ, že by svým výhrůžkám dostál. A krátce nato její statek čirou náhodou opravdu shořel. Co hůř, v domě byla nalezena čtyři těla – bezhlavá mrtvola ženy a tří dětí. Za to byl samozřejmě neprávem zatčen Ray.

Chlapec ze sousedství dokonce řekl, že ho viděl běžet po silnici od domu Gunnessů těsně předtím, než stavba vzplanula. Přestože existovaly pochybnosti, zda tělo patří Belle, protože neodpovídalo jejím proporcím (bylo údajně výrazně menší a štíhlejší), její zubař potvrdil dle můstku v ústech, že jde o jeho práci odvedenou v Belliných ústech.

Vše prasklo, když se muži pokoušeli v troskách vykopat její hlavu, ale místo toho našli hodinky, kosti, zuby a v kotci pro prasata rozřezaná těla, včetně Andrewa Hegeliana, jehož bratr právě dorazil. Jestli černá vdova na statku skutečně zemřela, není jisté, ale pravděpodobnější je, že zmizela někam dožít a nechala za sebou zhruba 40 mrtvých těl.

Autorský článek. Další zdroje: Legendsofamerica.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Menstruační houba jako alternativa k tamponům. Je čistě přírodní, použít lze opakovaně a můžete se s...

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...