KOMENTÁŘ: Jak bychom se měli připravit na ekonomický krach, kterému se nevyhneme

 Komentáře 
27. července 2022 07:48 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ekonomickému krachu se nevyhneme, lze se na něj ale připravit. Depositphotos
Že je u nás ekonomická situace nyní velmi složitá, víme už pár měsíců. Inflace roste jako o život a Česká republika má tak před sebou dvě možnosti. Ani jedna ovšem není příjemná.

Jestliže inflace neustále stoupá, nabízejí se dvě cesty, kterými může vláda jít. Buď udržování stejných úrokových sazeb, které by ale po čase mohlo způsobit hyperinflaci, nebo navýšení těchto sazeb, které však povede k ekonomickému krachu. Možná si teď říkáte, že v obou případech na tom budeme zle. To nejdůležitější je však připravit se na to, co přijde. Ze současných kroků vlády ještě nemůžeme odvodit, která z těchto variant nás potká, nicméně o hyperinflaci jsem již mluvil a tím bezpochyby méně bolestným řešením by pro nás byla co nejlépe zvládnutá ekonomická krize.

Úrokové sazby začaly růst po dlouhém období, kdy se držely nízko a my nyní zažíváme období, kdy splaskne ekonomická bublina, v níž se nacházíme. Slyšeli jste někdy o Tulipánové horečce? Takhle se označuje období, které přišlo v roce 1634 a trvalo až do roku 1637. Během prvních tří měsíců vzrostly ceny tulipánů natolik, že květina, kterou jste si mohli zakoupit na počátku období za běžnou cenu, z vás za jedno čtvrtletí udělala miliardáře. Některé speciální odrůdy svou cenou dosáhly na vyšší úroveň než celé nemovitosti. A pak bublina praskla.

V tomhle případě se jednalo o celkem jasnou bublinu, která s sebou nenesla žádné velké dopady, ale většina bublin se hledá jen velmi těžko a vyvarovat se jich není snadné. Víte, jak si dát pozor, abyste se bublinám vyhnuli? Spolehlivý návod neexistuje, každý finančně gramotný člověk by ale měl mít představu, od čeho se odpíchnout.

Jak vznikají bubliny?

K tvorbě bublin významně přispívá zadlužení. Jde o docela složitou problematiku, ve které záleží na tom, kolik lidí se zadlužuje s rozumem. Bohužel, jak všichni víme ze zkušenosti, ne každý o svých dluzích dostatečně přemýšlí, když je dělá. Pád trhu pak spouštějí právě lidé, kteří nepřemýšleli, zadlužili se bez špetky rozumu, a když zjistí, že jejich „investice“ prodělává, nechají se vyděsit tím, že dluhy nezaplatí, naopak před sebou budou tlačit jen neustále nabývající úroky a rozhodnou se od svých investic utéct. Tomu máte rozumět tak, že pokud si někdo půjčí na dům, který nemůže zrekonstruovat a pronajmout, cena domu nejde nahoru, a ba naopak, on jim jen pod rukama chátrá, rozhodnou se svou nemovitost raději rychle prodat. Jakmile hodnota jakéhokoliv jejich majetku klesá, tihle lidé obvykle panikaří, prodávají pod cenou a krachují, mnozí tím vyděsí i rozumnější skupinu, která měla investici promyšlenou, ale teď dostává strach kvůli pádu trhu a také začnou své investice prodávat pod cenou. Tím se celý trh hroutí.

To, co se však bude v následujících měsících dít na trhu, a jak na to doplatíte vy sami s vaším majetkem, však závisí na poměrně primitivním aspektu. Tím je pohled na věc. Nejlépe se můžete připravit tím, že si uchováte optimistický pohled na věc a čím více lidí tohle udělá, o to lépe na tom trh bude. Pokud tomu ještě stále nechcete věřit, vše vysvětlím na jednoduchém příkladu. Ať už máte své peníze a majetek uloženy v jakékoliv formě, myslete na to, že prodejem pod cenou, pokud hodnota začne klesat, svůj majetek neochráníte.

Ideální modelovou situací je například investice do bitcoinu. Mnoho mladých lidí si své přebytečné úspory ukládá zde, aby alespoň něco málo vydělaly. Neznalí investoři, takzvaní gambleři, však sypou peníze do kryptoměn náhodně, a pokud jejich hodnota právě nestoupá, ale začne klesat, dostanou strach. Mají obavy, že už nikdy nevyleze nahoru, a tak honem prodávají své portfolio pod cenou. S každým člověkem, který jej levně prodá, cena bitcoinu klesá a s každým poklesem má více a více lidí strach. Je to vlastně takový začarovaný kruh a vy z něj musíte vystoupit. Pokud do něčeho investujete, měli byste tomu věřit a být připraveni na případný propad. Když letos s příchodem války padla cena bitcoinu postupně na 30 000 USD, mnoho lidí tahle hranice vyděsila a tolik z nich se rozhodlo prodat, až bitcoin skončil na 19 000 USD.

Ti, kteří však prodali pod cenou, za jakou nakoupili, nic nezískali, naopak byli připraveni o část úspor. Ostatní, kteří vyčkávají a nesnažili se o prodej, se nyní konečně dočkali mírného růstu. A stejné je to naprosto s čímkoliv, co budete chtít prodat. Nenechte se strhnout krizí a nezbavujte se zbytečně majetku, pokud to není nutné.

Jak se dostáváme do bublin?

Bubliny obvykle úzce souvisí s tiskem peněz. Dnes už je pojem „tisk“ dost abstraktní, ale i tak platí, že právě vytváření nových peněz způsobuje krize. Například 40 procent amerických dolarů, jaké dnes svět využívá, bylo vytištěno za poslední dva roky. Tiskem vlády řeší nedostatek peněz, je to však čistě krátkodobé řešení. Nejnáchylnější k bublinám bývají investiční projekty. Mezi jednu z prvních oblastí, která se v podobných případech ihned hroutí, patří akciový trh. Pokud má někdo peníze navíc, za které si nepotřebuje koupit nic osobního, obvykle je investuje do akcií.

Myslete dopředu

Než přijde krize, měli byste mít v hlavě alespoň přibližnou představu, jak postupovat, pokud nechcete skončit takzvaně s holým zadkem. Krizi zabránit nemůžeme, pokud se objeví, postihne nás všechny. Můžeme ale minimalizovat její dopady. V první řadě bych doporučil podívat se do minulosti, jak v kritických obdobích docházelo k potížím při výběru peněz z banky. Pokud totiž začne hodnota financí klesat, vybrat si je chce úplně každý. V dnešní době téměř nedisponujeme hotovostí, všechny peníze máme na účtech. Možná je to ale chyba, protože mít peníze v hotovosti znamená mít je připravené, kdykoliv bude třeba. Vezměte si nedávný krach Sberbank. Lidé, kteří tu měli uloženy peníze, se ocitli v situaci, kdy jim je neměl, kdo vydat, a sami netušili, zda je ještě někdy uvidí. Navíc pokud začnou jít ceny na akciovém trhu dolů, budete mít možnost za připravené peníze nakoupit takřka ve výprodeji.

Pokud vám končí fixní úroková sazba a víte, že s trhem to není nejlepší, refinancujte svou hypotéku raději dříve než později. Můžete tím získat i nějaké finance navíc, které se budou hodit pro investice, až dojde na výše zmíněný výprodej. Tím se dostanete rozhodně do výhodnější pozice než lidé, již budou jen vyšilovat ohledně negativního vývoje a nechají se strhnout k prodeji majetku.

Dívejte se na to, co můžete z krize získat, ne co ztrácíte. Investujte do toho, co skutečně vynáší. Rád bych připomněl, že nikde neexistuje stoprocentní jistota, že bude investice úspěšná, ale existují osvědčené způsoby, které obvykle nezklamou. Mezi ty patří zlato, stříbro a bitcoin. Musíte ale vědět, jak fungují. Všiml jsem si, že mnoho lidí věří, že stačí peníze někam vložit a ono už se to nějak vyřeší samo. Tak to jste naprosto vedle. Pokud se podíváte do minulosti, ať už potřebujte jen uchovat své peníze, nebo hodláte opravdu najít výdělečnou investici, je klíčové, v jakém čase peníze utratíte. Zlato jde obvykle v době krize nahoru, zatímco se stříbrem je to opačné a klesá. Jestliže tedy nakoupíte stříbro před příchodem krize, protože na zlato nemáte dost peněz a přece jen je to taky drahý kov, můžete si gratulovat, je velmi pravděpodobné, že s příchodem krize budete ve ztrátě. Bitcoin je také alternativou, kterou lidé kupují, pokud jejich peníze ztrácejí na hodnotě, ale je mnohem méně stabilní. Obvykle však platí, že když přichází špatné finanční období, pro bitcoin, stejně jako pro zbylé komodity je to období růstu. Sledujte ale zejména zlato, protože očekávaný příchod krize obvykle znamená, že začne pozvolna stoupat.

Stejně tak si myslím, že je na místě dávat pozor, jak se vláda zrovna staví k tisku peněz, zda jdou úrokové sazby nahoru a co se děje na akciovém trhu. To jsou indicie, podle kterých lze snadno poznat, co můžete očekávat od trhu.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Finex.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky