KOMENTÁŘ: Válku se už intenzivně snaží uklidnit i papež. Pokud ale nemá v rouchu plán, jak zahnat Rusy pouhým rozhovorem, nejspíš je nezastaví

 Komentáře 
19. září 2022 08:18 / Michael Veselý
  2
📷
1 fotografie v galerii
Papež se snaží komunikovat s oběma vůdci a boje zastavit. Depositphotos
Ukrajinu i Rusko se chystá osobně navštívit papež František, aby si promluvil s oběma vůdci. Jaké jsou však šance, že by to konečně pomohlo vyřešit boje? Pozice papeže již není v současnosti vnímána se stejnou vahou jako dříve. Pokud nemá v rouchu plán, jak zahnat Rusy pouhým rozhovorem, nejspíš válku nezastaví.

Papež František plánuje návštěvu obou válčících zemí, ale v současné době ho zdržují zdravotní potíže. Bohužel u něj nastaly obzvláště nepříjemné problémy s kolenem po nedávné návštěvě Kanady. Jeho lékař mu tak doporučil prozatím nikam nejezdit. Svatý otec ale dělá vše, co je v jeho silách, aby ukončil konflikt na Ukrajině. V sázce jsou totiž životy tisíců nevinných lidí, které byly tímto bojem velmi těžce poznamenány. Papež si myslí, že právě osobní návštěva by mohla vyjednávání o ukončení konfliktu někam posunout. V současné době je pro něj cesta příliš obtížná, jak uváděl i v nejrůznějších rozhovorech pro média. Původně byla naplánována na 13. - 15. září.

„Teď nemůžu jet, protože po cestě do Kanady se mi vrátily problémy s kolenem a doktor mi to zakázal. Řekl, že nemůžu do Kazachstánu. Ale zůstávám v kontaktu po telefonu a dělám, co můžu. A žádám všechny, aby dělali, co mohou. Doprovázím všechny svou modlitbou, ale situace je opravdu tragická,“ uvedl v rozhovoru s CNN Portugal. V jeho slov je znát zármutek a starost o osudy všech, kdo se se situací na Ukrajině musí potýkat.

Otázkou také zůstává, zda papež dříve neopustí kvůli svému chatrnému zdraví úřad. Začalo o tom totiž vznikat dost spekulací. 85 let je u papežů v podstatě hraniční věk, kdy obvykle odcházejí a přenechají místo jiným, to v minulosti souviselo právě i s jejich zdravotním stavem. Objevují se proto očekávání, že i František brzo svůj post opustí, přestože sám papež takové rozhodnutí nikde nezmínil.

Za Ukrajinu se bojuje ve všech koutech světa

Válkou na Ukrajině se papež zabývá již celé měsíce, přičemž zůstává v neustálém kontaktu s prezidenty Volodymyrem Zelenským a Vladimirem Putinem. Správným řešením je podle něj hledat příčiny války a pracovat na jejich odstranění. Již dříve vyjádřil názor, že válka mohla být vyprovokována a stojí za ní mnohem více než jen Putinova nenasytnost. Například prodeje a testování zbraní jsou nyní tou frontou, která z války skutečně těží. Obavy u něj vyvolal zejména možný konflikt s NATO, ze kterého by vzešla nejspíš další světová válka. Po měsících jsme na tuhle hrozbu zapomněli a přestali ji brát tak vážně. To ale vůbec neznamená, že situace je o něco méně závažná – Putin stále obléhá Ukrajinu a nikdo neví, kdy ho může napadnout další krok proti jiným státům.

Živě si vzpomínám, jak jsme se ještě před třemi lety dívali ve škole na mezinárodní rozhovor, ve kterém vzkázal České republice, že kdyby chtěl, tak už tu dávno nejsme, takže bychom měli být Rusku vděčni, že nás už jednou zachránilo a nechává žít. To je odvážný přístup od vůdce státu, jehož slova nesou velký význam a také je zřejmé, že s někým, kdo oplývá podobnými postoji, rozhodně není něco v pořádku.

Ještě na začátku letošního roku všichni věřili, že zůstane jen u slov a hrozby Ruska brali jen jako vztyčený ukazováček, a to i v době, kdy se mobilizace ruských jednotek a zbraní kolem ukrajinských hranic nadále rozšiřovala až ke 130 000 vojáků. Právě z důvodu, že si je Putin vědom možného celosvětového konfliktu, všichni doufali, že od útoku upustí. Jak ale vyšlo najevo, jsou jeho hrozby zcela reálné, a Rusko vůbec nemusí skončit s uzurpováním území Ukrajiny.

Papež se v minulosti vyjádřil, že pokud se podíváme i jiným směrem než pouze na Ukrajinu, všimneme si, kolik dalších zemí válčí a z jeho pohledu už dávno o třetí světovou válku jde. Jen přichází po částech. Tuhle situaci bychom dle jeho úsudku určitě neměli podceňovat. O zastavení ruské invaze se chce pokusit i skrze spolupráci s patriarchou Kirillem, který sídlí v Moskvě a možná by mohl mít na Putina větší vliv než někdo ze zahraničí. Kirill je ale s Putinem za jedno, pokud se jedná o útok na Ukrajinu, a tak není jasné, kam by případný rozhovor mezi ním a papežem Františkem vůbec mohl vést.

Pokud jde o šanci na zastavení ruských vojsk jinak než silou, jsem poměrně skeptický. Jestli vyjednávání nevedla nikam před válkou ani za celých 8 měsíců, kdy zuří, považuji za velmi nepravděpodobné, že by to ještě někdo mohl zvrátit. Mluvíme tu o hledání řešení na situaci, kdy se jeden stát nechce vzdát svého území a druhému jde právě výhradně o něj. Jaký by z toho mohl vzniknout kompromis? Pokud tedy Ukrajina nechce přijít o část své země, zřejmě není, jak vyjít Putinovi vstříc – nemluvě o tom, že ustoupit někomu za takových okolností by bylo jako podat mu povolení dělat si po Evropě, co se mu zachce. Z druhého úhlu pohledu si taky troufám říct, že Rusko se s pouhou částí území, které hodlá dobít, stejně nesmíří.

Nepárá se ani s Rusy, kteří jsou proti tomuto agresivnímu jednání s okolními státy. Někteří poslanci navrhovali, že by měl být Vladimir Putin obžalován, protože jeho útok na sousední zemi, šíření falešných informací, manipulace, hospodářský úpadek a výhrůžky ostatním státům, které vedly k rozšíření NATO, jsou vlastizradou. Poté, co koncem února zahájilo Rusko invazi v plném rozsahu, ruská vláda rychle přistoupila k uzavření zbytků ruského svobodného tisku a zavedla nový zákon, který v podstatě umožňuje pokutovat každého, kdo si dovolí šířit podobný typ informací. Zákon je označuje za „falešné“. Tolik tedy k možnosti vyjádřit před Vladimirem Putinem i jiný názor, než ten, který je mu vlastní.

Jak tedy jinak vykoupit všechny ty lidi, kteří zbytečně trpí a jejich domovy jsou pustošeny? Jestli se papeži opravdu může podařit umírnit rozbroje mezi oběma zeměmi, je ve hvězdách. I přes spekulace ale nevěřím, že by nyní opustil své místo a přenechal situaci v rukou někomu jinému. Tezi, že se chystá odpočívat, podpořila Františkova návštěva ve městě L'Aquila, v bazilice, kde je hrob Celestina V. - tedy prvního papeže v historii, který rezignoval. To ale nemusí vůbec nic znamenat, návštěva klidně mohla být jen jedním z náboženských symbolů.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Novinky.cz, Wprost.pl, Edition.cnn.com, 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky