KOMENTÁŘ: Mezi společnostmi, které pracovaly na vývoji vakcín proti covidu, se strhla válka. Moderna žaluje Pfizer kvůli vykrádání

 Komentáře 
05. září 2022 14:36 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Boj mezi Modernou a Pfizerem se po pominutí pandemie vyostřil. Depositphotos
Přestože nás covid již z velké části opustil, mezi společnostmi, jež přinesly vakcíny, se nyní strhla válka. Moderna se rozhodla zažalovat konkurenční Pfizer a BioNTech, protože měli údajně porušit patent. Není to ale zdaleka jediná žaloba. Společnosti, které pracovaly na vývoji vakcín proti covidu, si teď navzájem podrážejí nohy, handrkují se o své objevy a argumentují „duševním vlastnictvím“.

Dvouvstřikové vakcíny Moderna a Pfizer využívají technologii mRNA, která pacientům pomáhá bojovat s koronavirem. Pokud jsem si dobře vědom, mRNA vakcíny fungují tak, že vstříknou genetický kód pro spike protein, který pokrývá povrch koronaviru. Tento kód je uzavřen v tuku a nutí buňky těla, aby vytvořily nějaké neškodné kopie. Díky tomu trénují imunitní systém, aby rozpoznal skutečný virus a byl na něj již připraven, až se objeví.

Americká biotechnologická společnost si stojí za tvrzením, že technologie mRNA, kterou vyvinula před pandemií, byla zkopírována právě pro vakcínu Pfizer. Dokonce si je natolik jistá zneužitím vlastního objevu, že žene tento spor před soud. Žaloba se domáhá finančního odškodnění, jež prozatím nebylo přesně vyčísleno. K soudu byl spor podán jak v USA, tak i v Německu.

Společnost Pfizer uvedla, že je údajně tímto jednáním zaskočena. Příliš se ale k případu nevyjadřuje, protože, jak se zdá, její právníci ještě nezaujali vhodné stanovisko. Nesouhlasí s tím, že by došlo k nějakému porušení patentu. V prohlášení však Moderna uvedla, že Pfizer, potažmo BioNTech, zkopíroval dva klíčové prvky z jejich duševního vlastnictví. Mělo by se údajně jednat především o chemickou modifikaci, o které společnost Moderna říká, že jejich vědci jako první objevili v pokusech na lidech již v roce 2015.

Druhé domnělé porušení souvisí se způsobem, jakým se obě vakcíny zaměřují na výrazný spike protein, na vnější straně viru. Žaloby prý Moderna podává, aby ochránila inovativní, technologickou platformu mRNA, kterou propagovala a investovala miliardy dolarů do jejího vytvoření, které si samozřejmě patentovala. Vznik patentů měl však proběhnout již v desetiletí předcházejícím pandemii covidu, která nás tak negativně ovlivnila na dlouhé roky.

Všichni proti všem

Nejprve se celý svět snažil společně nemoc porazit, a jakmile jsme se s ní dokázali „sžít“ a překazili raketové šíření, opět se vše vrací do starých, známých kolejí a jde hlavně o peníze. Vývojář vakcíny Moderna byl údajně průkopníkem této technologie a investoval do jejího vytvoření miliardy dolarů. Zřejmě by teď tedy rád něco z investice zpět.

Mluvčí společnosti Pfizer odmítla situaci komentovat s tím, že společnosti nebyla doručena kopie soudního sporu. Pokud si BioNTech váží a respektuje platná a vymahatelná práva duševního vlastnictví ostatních, určitě prokáže svou nevinu v tomto sporu. Bohužel není ojedinělé, že některé společnosti uvádějí obvinění, když úspěšný produkt na trhu předčí ten jejich. Nemusí v tom být ani tak skutečné poškození firmy jako pouhá snaha o zmaření úsilí konkurence. Pak totiž žaloby tradičně poukazují na to, že byla porušena jejich práva duševního vlastnictví. Pfizer měl mezi lidmi poměrně velký úspěch, ze tří u nás nabízených přípravků se ukázal jako ten nejžádanější a jeho vedlejší účinky jako nejméně škodlivé. Nebylo by tedy divu, kdyby se Moderna rozhodla takto jeho úspěch překazit.

V lékařských studiích přitom ve srovnání s vakcínou Pfizer má Moderna přitom mírně nižší riziko následků COVID-19. Zejména mezi těmito dvěma typy byla rivalita velká, protože byly podávány jinak než jednodávková Johnson & Johnson. Kdysi jsem projížděl studie, ze kterých vyplývalo, že ze tří vakcín nakonec povolených v České republice, vyrobených společnostmi Pfizer-BioNTech, Moderna a Johnson & Johnson, měla vakcína Johnson & Johnson nižší účinnost než ostatní dvě. Výzkum od té doby tento trend potvrdil. Ačkoliv jednorázová vakcína tento týden oznámila, že případná druhá dávka zvyšuje její účinnost na úroveň srovnatelnou s ostatními. Od začátku to byl však boj zejména mezi dvěma již zmiňovanými titány a to, co vidíme teď, je dohra, když obě vojska konečně doválčila s nemocí, a mohou se pustit do sebe navzájem.

Kde je pravda, se zatím říct nedá, protože zdrojů je opravdu málo. Nicméně nelze vyloučit, že Moderna bude nakonec v právu. Moderna, která byla založena jako společnost teprve v roce 2010, byla skutečně prvním vývojářem technologie mRNA, která byla poprvé komerčně použita ve vakcínách proti covidu. Během vývoje těchto vakcín využila molekulu genetického kódu zvanou „messenger RNA“ k vytvoření imunitní reakce. Můžete si to představit tak, že v podstatě vakcína trénuje tělo, aby se ubránilo skutečnému viru, až se do něj dostane, jak jsem již podotýkal výše.

I v oblasti, která zachraňuje lidské životy, je to někdy o osobních úspěších a výdělcích víc než o prospěchu lidstvu. S potížemi a případnou krádeží se však zřejmě počítalo už předem. Na začátku pandemie společnost Moderna uvedla, že nebude prosazovat své patenty, aby pomohla jiným farmaceutickým společnostem vyvinout jejich vlastní látky, zejména pokud jde o distribuci pro země s nízkými a středními příjmy. V březnu 2022 uvedla, že konkurenti jako Pfizer a BioNTech budou muset respektovat její práva duševního vlastnictví v některých zemích s vyššími příjmy, ačkoli před tímto datem nebude požadovat náhradu škody za činnost.

Patentové spory během vývoje jakékoliv nové technologie nejsou ničím ojedinělým a jak Pfizer, tak Moderna již čelí dalším soudním sporům dalších stran, ty se týkají jejich příslušných platforem mRNA. Kolem vakcín na covid tak bude ještě veselo.

Samotná Moderna je například v pokračujícím sporu s americkým Národním institutem zdraví o uznání klíčových patentů týkajících se technologie mRNA. V červenci německá biotechnologická společnost CureVac podala žalobu na BioNTech. Uvádí v ní, že i Moderna totiž porušila patenty spojené s inženýrstvím určitých molekul mRNA, a požaduje po ní odškodnění. Není tedy divu, že Moderna posílá babu někomu dalšímu.

Chování druhé společnosti a to, že zatím stále nepřišlo žádné vyjádření, je poněkud podezřelé a značí to, že se chce dobře připravit, aby ve svých prohlášeních neudělala nějakou chybu. Firma Pfizer totiž prozatím uvedla jen tolik, že dosud plně nepřezkoumala stížnost Moderny, ale je obviněními velice překvapena. Údajně totiž byla vakcína založena na její vlastní patentované technologii mRNA. Mluvčí společnosti řekl, že je přesvědčen, že k žádnému porušení práv v rámci duševního vlastnictví nedošlo. Společnost stojí za tím, že jde pouze o jejich vlastní vývoj a hodlá se bránit. Konkrétnější ale nebyla, jako vysvětlení padlo, že žalobu se zatím nepodařilo dostatečně prostudovat, tedy některé zdroje, jak jsem již uvedl, tvrdí, že nebyla ani doručena. Možná jen nebyla doručena včas, kdo ví.

Začalo to závodem o nejúčinnější a nejrychleji vynalezenou vakcínu a končí patentovou válkou, ze které potečou hromady peněz. Na počátku byla řeč hlavně o poslání, pomoci, záchraně a teď je z toho samozřejmě rvačka. Vůbec bych se nedivil, kdyby tenhle řetězec žalob pokračoval i dál. Spory se s největší pravděpodobností potáhnou měsíce, ne-li roky. Pokud si totiž Pfizer opravdu stojí za vlastním bádáním, bude jej muset prokázat u soudu.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Curevac.com, The-scientist.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím