KOMENTÁŘ: Děti ve školách ve Velké Británii prochází zcela odlišným přístupem na základě barvy své pleti. Má to smysluplné odůvodnění?

 Komentáře 
27. srpna 2022 10:03 / Michael Veselý
  5
📷
1 fotografie v galerii
S černošskými dětmi je v Británii jednáno nedůstojně. Depositphotos
Děti ve školách ve Velké Británii prochází zcela odlišným přístupem na základě barvy své pleti. Černošské děti jsou kontrolovány a hlídány jako zločinci, ze škol se tak stává vězení. Dokonce jsou trestány tvrdšími tresty, ač proto neexistuje smysluplné odůvodnění.

Přibližně každý třetí žák státních škol v Británii patří k etnické menšině, ale více než 90 % učitelského sboru jsou běloši. Způsob, jakým je s nimi ale zacházeno, má škodlivý dopad na důvěru mladých černochů jak ve školách, tak i jejich vztah k policii, kterou považují spíše za nepřítele. Pokud se totiž s policií setkají, je méně pravděpodobné, že budou považováni za oběti nebo nevinné, než kdyby byl vyšetřován běloch. Je až zarážející, že v 21. století je někde praktikován tento přístup, který mladým zcela mění pohled na společnost, jejíž součástí se mají stát a omezuje je v životě.

Černé děti jsou vystaveny většímu riziku, že zažijí tuto formu zaujatosti, kvůli předpojatým představám o tom, že černé děti jsou agresivní, deviantní a lidé před nimi potřebují být chráněni spíše, než že by oni potřebovali ochranu. Policie je má za hlasité, agresivní, a dokonce extra odolné, podle toho s nimi také zachází. Zejména černé dívky mohou mít z tohoto jednání strach. Bývají neprávem podezřívány ze zločinů a mají obavy, jak s nimi bude policie zacházet. Pokud se nad tím ale zamyslíme, bez ohledu na barvu pleti jsou to stále ženy stejně jako ty bledé, mohou být zcela křehké a vyděšené z podobného chování vůči nim.

V posledních třech letech byla u dětí patřících k etnickým menšinám až třikrát vyšší pravděpodobnost, že budou v Londýně po zatčení prohledány ve vazbě, než u bílých dětí. Vyplývá to z analýzy dle údajů Met Police. Pokud si neumíte představit, jak takové prohledávání probíhá, černoši se musí svléknout a následně jsou policií prohledáváni. Podle vládních údajů z roku 2019 je každý pátý takto prohledaný teprve středoškolský žák. A černošské karibské děti, které tvoří 5 % žáků středních škol, představují 17 % prohledávaných.

Zatímco černošské děti jsou tedy stavěny do pozice těch nebezpečných, jejich rodiče začínají uvažovat, jak své děti chránit, protože se o ně bojí. Došlo totiž dokonce k případu, kdy dívka, jež je v zahraničních médiích známá pouze jako „Q“, zůstala o samotě nahá v uzavřené místnosti se dvěma policisty. Podle nařízení měl být přítomen i nezávislý dospělý, který by na situaci dohlédl, ale nestalo se tak. Taková situace může zanechat stopy i na dospělé ženě. Každá by byla po takovém zásahu naštvaná a zraněná, protože je to velice nedůstojné. Když tohle zažije teprve dospívající dívka, může to na ní zanechat mnohem větší škody, než na dospělé ženě, která se již dokáže se stresovými situacemi lépe vyrovnávat.

Mnoho z těchto situací, kdy je s dívkami jednáno až příliš drsně, souvisí s rasismem. To, že navenek vypadá jako silná černoška, která by mohla být agresivní, totiž neznamená, že uvnitř se neskrývá křehká, milá, citlivá a především velmi zranitelná dívka. Met Police uvedla, že kvůli případu „Child Q“ nyní reviduje svou politiku pro děti. Snaží se co nejrychleji zajistit, že policisté budou mít nové znalosti o politice týkající se jednání se školami a dětmi odlišného etnika, čímž zajistí, že s dětmi bude zacházeno jako s dětmi. Usilují nyní o to, aby se děti cítily ve školách bezpečně a nemusely se obávat podobných zážitků. Jednání s lidmi na základě rasy je bohužel stále problémem a setkáváme se s ním i u nás. Černošská tematika možná není pro Čechy aktuální, ale na obdobné problémy u nás narážejí například Romové. Na základě barvy pleti jsou odsuzováni, ponižováni a vyčleňováni společností. Sám mám mnoho nepříjemných zkušeností s Romy, ale není proto nutné každé romské dítě zatracovat a jednat s ním jako se zločincem již v době, kdy vyrůstá a formuje se. To je vlastně obdobný problém jako ten, který řeší Británie.

Policie ale nyní posílila bezpečnostní pokyny a rozšířila je na všechny školy a zařízení, kde se pohybují mladiství do 16 let. Zaměstnanci by měli pravidelně absolvovat školení o ochraně dětí i jich samotných, aby se zvýšila jejich sebedůvěra při zvládání citlivých situací.

Situace v Británii je skutečně alarmující a měla by posloužit jako odstrašující příklad pro celý svět. Nikdo z nás by jistě nechtěl, aby se jeho dítě ocitlo v podobné situaci. Z 650 prohlídek dětí v letech 2018 až 2020 se téměř čtvrtina uskutečnila bez přítomnosti vhodné dospělé osoby, ukazují čísla. Více než polovina prohledaných byli černí chlapci. Údaje o podrobnostech týkajících se 15leté černošské dívky Q, která byla policií zadržena v její škole v Hackney v roce 2020, byly odhaleny až začátkem tohoto roku.

Q a její trauma

Během incidentu byla dívka odvedena ze zkoušky do školní lékařské místnosti a prohledána dvěma policistkami z Met, které hledaly konopí, zatímco učitelé zůstali venku. Podle dostupných informací tedy nebyla atakována muži, přesto však zůstala ve velmi nepříjemné pozici sama s policisty. Žádný další dospělý nebyl přítomen, její rodiče nebyli kontaktováni a navíc ani nebyly nalezeny žádné drogy. Prohlídka, kterou dívka absolvovala, byla tedy nejen zbytečná, ale hlavně nedůstojná a pro patnáctileté děvče jistě děsivá. Dívce byly odhaleny intimní partie, musela se celá svléknout, a dokonce byla nucena si sundat hygienickou vložku. Zkuste si na moment představit, že by tohle někdo požadoval ve škole po vašem dítěti. Napadá mě jen jediné slovo – odporné. Bezpečnostní zpráva, zveřejněná letos v březnu, zjistila, že pátrání bylo neoprávněné a že v tomto incidentu hrál pravděpodobně roli rasismus.

Když policie svléká dítě, je ze zákona povinna se ujistit, že je přítomen další dospělý označený jako "vhodná dospělá osoba". To v podstatě znamená, že by to měl být zákonný zástupce nebo pedagog – někdo, kdo právě nese za dítě odpovědnost. Obvykle je to rodič nebo opatrovník dítěte, ale může to být také sociální pracovník, pečovatel nebo dobrovolník. Výjimka je, pokud hrozí náhlé riziko újmy. Troufám si říct, že to jsou případy, kdy má na sobě dítě údajně připevněnou bombu a ne podezření z ukrývání drog. I kdyby dotyčná ukrývala sáček ve svém spodním prádle, neinformovat rodiče a svlékat dítě bez pedagogů je zcela nepřípustné. Navzdory tomu bylo 23 % prohlídek provedených v uvedeném dvouletém období provedeno bez vhodné dospělé osoby.

To, co se stalo Q, pravděpodobně nebyl ojedinělý problém. V současnosti se tak Británie snaží o zlepšení péče v tomto směru. Práva dětí by měla být lépe dodržována a pracovníci více informováni. Jednat s někým jako s gaunerem jen kvůli odlišnému etniku a nedodržet jeho základní lidská práva, je pro dnešní vyspělou společnost krok zpět.

Za incident, který se odehrál v Londýně, se žačce i její rodině škola veřejně omluvila. Dívka se totiž rozhodla situaci nenechat být, jako to pravděpodobně udělá většina dětí a zažalovat školu i policii za nepřípustné jednání. Škola údajně nevěděla, že prohlídka probíhá. V takovém případě by si nejspíš měla sjednat na své půdě lepší pořádek. Jak mohou být prostory školy pro děti bezpečné, pokud ani ředitel, vrátný nebo pedagogický sbor netuší, co se jim v budově odehrává? Je to opravdu chabá výmluva v situaci, jakou si Q musela projít.

Navíc je velmi nepravděpodobné, že by škola netušila, co se uvnitř místnosti odehrává. Policie byla přivolána pedagogy, protože dívka údajně páchla konopím a někdo z vyučujících pojal podezření, že má u sebe drogy. Poté, co ji převedli do lékařské místnosti, policistky s ní zůstaly uvnitř samy a učitelé počkali venku. Muselo jim tedy být jasné, co se děje.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Bbc.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězdy se podělily se svými fanoušky o „nezapomenutelný piknik“

Styl

Jak na nadýchané lívance? Stačí přidat jednu obyčejnou ingredienci a budou vždy perfektní

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím