KOMENTÁŘ: V obchodech se krade tak, že na zboží dávají čipy. Pokud lidem už teď na jídlo nezbývá, co se bude dít za půl roku při vyúčtování energií?

 Komentáře 
13. prosince 2022 18:32 / Michael Veselý
  10
📷
1 fotografie v galerii
Krádeže v obchodech stouply natolik, že některé pobočky zavádí zvláštní opatření Depositphotos
Kradlo se vždycky, Češi jsou tím dokonce proslulí, ale v poslední době počet krádeží stoupá a s ním přibývají i domněnky, že to je kvůli chudobě. Na jaře tedy očekávám vymlácené výlohy a vyčerpanou policii, protože na krizi, kterou teď náš stát trpí, zatím nemáme lék.

Čárové kódy už zjevně nestačí. V obchodech nyní najdete na zboží čipy. Obchody se snaží bránit, protože zloději neberou to nejnutnější, ale kradou jídlo po platech. V Pardubicích si výtečník přišel do prodejny pro osm kilo másla, které vůbec neměl v úmyslu zaplatit. Může se vám tak stát, že přijdete pro máslo a tu malou známou kostičku najdete uvnitř velké plastové přepravky s čipem, se kterou jej není možné nepozorovaně odnést. V regálech to sice vypadá komicky, ale zoufalé situace vyžadují zoufalá řešení.

Otázkou zůstává, na kolik se to majiteli prodejny vyplatí, ale pokud jsou boxy s čipy opakovaně použitelné, tedy je na pokladně sundají a mohou do nich uložit jinou krychličku, tak by to smysl dávalo. Jde totiž o základní potravinu, která se může hodit kdekomu.

Možná si teď říkáte, že je to přehnané, takovou ochranu byste očekávali spíše i iPhone než u kusu žvance, ale meziročně stoupl počet krádeží na prodejnách o alarmujících 60 procent. Všichni si jistě pamatujeme, jak na jaře stoupaly ceny potravin. Saláty se začaly dělat bez rajčat, protože jejich cena stoupala do nenávratných výšin. Na tom, že s komplikacemi v oblasti ekonomiky přibývá zlodějů, tedy není nic překvapivého.

To, že se jedná o zoufalce, kteří už na jídlo nemají, potvrzuje i fakt, že čipy se začaly dávat na potraviny – tedy zboží nezbytně nutné. Lidé jej kradou, protože si už jídlo pravděpodobně nemohou dovolit kupovat. Nejsme však jediní, kdo řeší tento problém, i jiné země jako Portugalsko nebo Irsko musí čipovat potraviny či bojovat s krádežemi v obchodech.

Nyní tedy můžeme jasně vidět, kde všude se projevuje dopad krize. Nedostatek financí na hrazení životních nákladů by mohl mít přímý vliv na míru kriminality. Osobně zatím tuhle krizi nepociťuji, nemám pocit, že bychom museli šetřit na jídle, nemohli si zatopit nebo že benzín ruinuje peněženky lidí v mém okolí, ač si nad zvýšením nákladů samozřejmě každý občas povzdechne. Objektivně ale jistě všichni uznáme, že i střední vrstva bude mít od ledna potíže s placením energií, protože zálohy na plyn či elektřinu šly do šílených výšin.

Za 12měsíční období do loňského září vzrostla majetková kriminalita v Irsku o 35 procent ve srovnání se stejným obdobím loňského roku, takže v tom rozhodně nejsme sami. To zahrnuje nárůst o 40 procent v počtu krádeží z obchodu, zatímco krádeže ostatního majetku vzrostly o 61 procent. Nejnovější údaje dostupné z Centrálního statistického úřadu ukazují, že od loňského dubna do června bylo v Dublinu hlášeno 9 048 trestných činů krádeží. To odpovídá téměř 100 krádežím denně v šesti divizích v hlavním městě. Ve stejném období bylo zaznamenáno 1 031 krádeží v Limericku a 1 361 v Co Corku.

Čísla byla odhalena v nejnovější zprávě pro policejní úřad, ve které každý měsíc informuje orgán dohledu o řadě záležitostí. Zpráva mimo jiné sdělila, že od dubna byly krádeže v obchodech vyšší než kdykoli v posledních pěti letech. Také uvádí, že tento trend může souviset s nedávnou vysokou úrovní inflace a současnou krizí životních nákladů stejně tak jako u nás a v mnoha jiných zemích. V Česku se zatím neobjevily informace o tom, jak se krize podepisuje na krádežích osobního majetku, zkuste si ale představit, jak bude tohle vypadat na jaře.

Nemůžu tvrdit, že je to tak u všech společností, ale některé vzaly vládní strop jako povinnou novou cenu energií, místo aby jej vnímaly jako brzdu pro zdražování. Osobně vím o případech, kdy lidé platí od ledna na zálohách 3x-4x více než doposud. Pokud mám uvést konkrétní příklad, jestliže zatím byla výše záloh 4000 korun, od ledna je to téměř 14 000 korun, což už je nemalá částka, jestliže mluvíme o důchodci vytápějícím tři místnosti. Samozřejmě záleží na zateplení domu, velikosti místností a dalších dispozicích, ale vysoké účty opravdu přepadnou kde koho. Za rok je to v podstatě statisícový účet, pokud se podíváme na výše uvedený příklad, se kterým jsem se osobně setkal.

Když jsem tuhle konkrétní situaci řešil se známým, protože si opravdu neumím představit, jak budou podobné ceny energií řešit rodiny v nízkopříjmové rovině, řekl mi, že takhle je to zkrátka všude. Jeho přítelkyně je prozatím studentkou, žije tedy v bytě s matkou, kde topí pouze v jedné místnosti a platí za to 4000 korun. Tedy platili tolik na podzim, jaká bude částka od ledna zatím netuší, protože jim cenu ještě nikdo nepřepsal.

A teď si prostě představím samoživitelku se dvěma dětmi, která má zaplatit plyn, elektřinu a jídlo. Nájem z toho raději vynechávám, protože si myslím, že i ti, kdo mají štěstí žít ve vlastním, budou mít s hrazením výdajů veliké potíže. Jestliže už teď stoupá kriminalita po světě v tak vysokých číslech, od nového roku by bylo možná vhodné zavést do každého krámu ostrahu, která bude projíždět člověka po člověku, jestli v kapsách něco neukrývá a obával bych se hlavně zvýšení počtu vloupání. Ono totiž kradení drobností v obchodě některým brzo přestane stačit.

V tuhle chvíli už přestává být problém vlády v tom, kolik utratit za podporu lidí a nakolik je možné zatížit stát stropem, rostoucí kriminalita by totiž mohla být srovnatelným problémem, jestliže dosáhne stejných čísel jako ta výše uvedená. Bylo by tedy na místě začít situaci řešit i z této pozice. Není to tak, že lidé, kteří si neumí dost vydělat nebo dobře zařídit život, nemají peníze, životní úroveň skutečně klesá napříč celým státem a všemi sociálními vrstvami, a pokud nenajdeme způsob, jak se s tím vypořádat, dalším krokem v krizi bude právě zvýšená kriminalita.

Teď tu nemluvím jen o krádežích předraženého jídla těmi, kdo potřebují uživit rodinu. Dovedu si představit spoustu způsobů, jakými se lidé pokusí řešit podobnou situaci, například vloupání, ať už do soukromých či jiných objektů, kde mohou splašit drahou elektroniku, peníze a další věci, co jim pomohou překlenout zlou dobu. A určitě bych nekončil jen u toho, neoprávněné odběry elektřiny a plynu se určitě objeví také, protože točící se měřidla v tuhle chvíli nedávají lidem spát.

Na věc je ale potřeba nahlédnout i z druhé strany. Věřím, že mnoho lidí je na tom špatně a i majitelé obchodů si myslí, že kradou, protože jim na jídlo nezbývá. Avšak to není omluva. Plno lidí se nesnaží a raději lomí rukama, než aby si na nějakou dobu našli přivýdělek. Jak jsem již psal, zhoršená situace postihla celou republiku, dokonce celou Evropu a všichni se s ní musí nějak vypořádat. To, jakou si člověk dokáže najít práci, v jakých podmínkách žije, a především zda dokáže najít řešení svízelné situace, je samozřejmě o jednotlivých lidech a jejich přístupu. Rozhodně bych netvrdil, že všichni jsou chudáci, kteří neměli jinou šanci, jak se se situací vyrovnat, než okrádat jiné.

Mluvíme tu stále o trestném činu a ten by si měl každý třikrát rozmyslet. Dokonce si troufnu říct, že mnohdy se krádeže dopustí lidé, kteří na tom zase tak nejhůř nejsou, jen jim nevyhovuje přijít o svůj standard. Čipování zboží je tak podle pracovníků obchodů nejlevnější variantou, jak okrádání zamezit. Zloději jsou už totiž natolik vynalézaví, že někdy například vymění obaly na výrobcích, nechají je ležet v polici a odnesou si čokoládové tyčinky třeba v sáčku na rohlíky. Jejich vypočítavost nezná mezí a platit další hlídače v porovnání s nákupem několika přepravek na máslo, se opravdu nevyplatí.

Ať už jsou to tedy chudáci, kteří se bez vlastního zavinění dostali do opravdu komplikované situace, kleptomani, psychicky narušení lidé, kteří prostě něco ukradnou, když už neví, jak dál, nebo vyčůránci, již si rádi přilepší, i když to vůbec nepotřebují, stále provozují trestnou činnost a měli by začít hledat řešení s pomocí příbuzných, přátel či sociálních pracovníků.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Independent.ie, Cnn.iprima.cz,

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod