KOMENTÁŘ: Švýcarsko údajně uvaluje sankce na Ukrajinu. Nechutné reakce mnoha Čechů ukazují, že jim přejí prohru

 Komentáře 
28. listopadu 2022 11:05 / Michael Veselý
  836
📷
5 fotografií v galerii
Chování Čechů vůči Ukrajině se poslední dny je hodně změnilo. Depositphotos
Chování Čechů vůči Ukrajině je hodně změnilo. Od nadšeného pomáhání a mnohdy až přehnaných cavyků se někteří přesunuli do opačného extrému, pochopení zmizelo a nyní přejí Ukrajině prohru, hlavně aby už měli klid.

Nevím ani, odkud začít, když se podívám, jak se Češi předvedli v komentářích na sociálních sítích v reakci na článek o uvalení sankcí na Ukrajinu. Na počátku válečné krize, kdy došlo k první migrační vlně, se k tomu Češi postavili pěkně. Okamžitě jsme nabízeli pomoc a celý stát vybíral nejrůznější materiální dary, lidé nabízeli zdarma své byty, vařili jídlo i demonstrovali za svobodu Ukrajiny. V Praze jsem to vnímal hodně. Objevovala se i nejrůznější podpora města, která nabízela Ukrajincům pracovní místa, podniky jim umožňovaly nastoupit na pozice, kde stačil základ češtiny, a všechna média psala o hrozných zážitcích lidí, kteří přišli o domov.

Samozřejmě se ozývali i rýpalové, ale během jara je nikdo neposlouchal. Změnilo se to, když vyšlo najevo, že ne všichni Ukrajinci prchající do evropských zemí jsou v ohrožení. Samozřejmě se našli i tací, kteří situace využili. Takoví lidé se ale najdou vždy všude. Je dobré na ně upozornit, dát si pozor a nenechat sebou zametat, nemůžeme ale odsuzovat všechny, protože na faktu, že spousta lidí pomoc skutečně potřebuje, protože se jim zhroutil život, to nic nemění.

Bohužel se zvedla vlna nevole a spousta lidí, včetně těch, kteří mají panickou hrůzu z Ruska, začala hlásat, jak nás tady vlastně uprchlíci vykořisťují. Tím nastal čas, aby všichni občané zapojili vlastní rozum a neřídili se žádným masovým názorem. Což, jak asi všichni víme, je krásná idea, ale nesplnitelná.

Sankce ze strany Švýcarska

Co se tedy stalo? Švýcarsko, jak informoval výše zmíněný článek, údajně uvalilo na Ukrajinu sankce. Za celým incidentem stojí to, že Švýcarsko bylo vždy neutrální zemí a tuhle pozici by si rádo udrželo. Tedy kromě sankcí, na kterých se domluvila Evropská unie vůči Rusku, se Švýcaři rozhodli zavést také exportní restrikce proti Ukrajině. Zakázali vývoz zboží vhodného pro vojenské účely na Ukrajinu. Rozhodnutí si obhajují svou politikou neutrality, která zavazuje nezavádět omezení pouze vůči jedné straně konfliktu, ale důvody konfliktu zjevně nezohledňuje.

Švýcarsko dodává Evropské unii zbrojní komponenty a náhradní díly, které lze použít k výrobě vojenské techniky zasílané na Ukrajinu. V červnu švýcarské úřady uvedly, že to není v rozporu s neutrálním statusem federace. Teď je najednou situace úplně jiná. Ke změně názoru je přimělo Dánsko a Německo. Když tyto země požádaly švýcarské úřady o povolení k reexportu munice a obrněných vozidel na Ukrajinu, Švýcaři je odmítli.

Jak tedy píše i Prima CNN: „Doteď dodávali vojenský materiál, suroviny potřebné k vývoji zbraní či součástky k nim, a to i přes upozornění, že vyrobené zbraně mohou být odeslány na Ukrajinu.“ A najednou je s tím problém kvůli neutralitě. Později se pro změnu začaly objevovat informace, že média lžou a Švýcarsko ve skutečnosti žádné sankce nezavádí. Na to upozornil například tento post. Článek byl údajně chybně interpretován na polském webu, odkud jej CNN převzala. Nezačal jsem ale psát tenhle komentář, abych hodnotil kroky Švýcarska, prověřoval, nakolik skutečně nějaké sankce v úmyslu byly a nakolik to jen špatně zprostředkovala média. Tentokrát nemám v plánu mluvit tu o válečných taktikách a politických plánech. To, co mě nikdy nepřestane fascinovat na podobných tématech, je neskutečný hyenismus lidí. I po zjištění, že zpráva na CNN byla tak trochu hoaxová, to totiž nemění nic na přístupu těch, kdo by s takovým rozhodnutím Švýcarska souhlasili, přestože ví, že zásobování zbraněmi ze Západu je hlavním důvodem, proč doposud Ukrajina útokům z Ruska odolává.

Odborníci na sociálních sítích

Když vyšel v Česku článek o sankcích, začaly se pod ním objevovat hordy komentářů, podle kterých je sankciování Ukrajiny zcela na místě. Po pročtení více jak šesti set názorů na tohle téma si říkám, kde ti lidé byli, když válka začala? Všimli si, jak začala? Přečetli alespoň jeden článek minulosti Ruska a Ukrajiny nebo si pustili video, jež dění osvětluje? Ukrajina přece žádnou válku nechtěla a rozhodně s ní nezačala, měla by být tedy souzena stejně jako Rusko? Podle Čechů ano. Některé komentáře jsou hloupé, jiné až šokující. Především z nich ale křičí touha zachránit si vlastní zadek. Některé komentáře dokonce vypadají, že přispívající ani nečetli samotný článek.

„Když se chce, vše jde. Přestat poslouchat idioty z EU/USA a začít měřit všem stejným metrem,“ zazněl jeden z výkřiků do tmy, který vůbec nic nedává smysl. Takových komentujících tam ale bylo více a nejzajímavější na celé věci je, že téměř nikdo svůj názor neodůvodnil.

„Touhle cestou by mělo jít i Česko. Neutralita a pryč s válečnými štváči…“ Od dotyčného bych rád slyšel, jak se těch válečných štváčů zbavíme, když necháme Ukrajinu padnout. Je přece holý nesmysl tvrdit, že Ukrajinci mají nějaké přičinění na tom, že válka trvá už skoro rok. Tím, kdo útočí a snaží se je zatlačit do kouta, je nepochybně Rusko, kterému musíme zamezit, aby ve svých praktikách pokračovalo a časem napadlo i další země.

A důvody, proč si každý nyní přeje neutralitu Česka, jsou celkem zřejmé. Začíná být očividné, že válka jen tak neskončí, a šance na to, že by se Rusko stáhlo, jsou mizivé. Asi nejpravděpodobnější variantou je v tuhle chvíli rozbombardování Ukrajiny, pokud se nevzdá. Někteří učení tak předpokládají, že Rusko válku touhle formou vyhraje a bude následovat pomsta těm, kdo stáli proti němu. Jinak si tu paniku nedovedu vysvětlit.

„Tak to by měli udělat všichni a bylo by po válce,“ ozvala se jiná učená paní. Takové komentáře už jsou přesně tím, co jsem v jednom z předchozích odstavců nazval hyenismem. Překlad tohohle komentáře je: „Měli bysme je tam nechat umřít a bylo by po válce.“ A to jsem ještě velmi mírný, šlo by to, co z něj vyznívá, napsat i hůř.

Naše vláda za náklonnost k Ukrajině dostala mnoho nepěkných jmen v souvislosti s touto informací, a lidé dokonce zuří, že taky nesankciujeme Ukrajinu. Myslím, že současné vládě se dá vytknout ledacos, ale zrovna snaha nestáhnout ocas a nepodvolit se Rusům je tím správným krokem. Zajímalo by mě, co by tihle lidé hlásili, kdyby byla napadená jejich země, domy na které si vzali hypotéky srovnány se zemí a jejich děti umíraly. Každý den by se báli vyjít z domů, aby na ně nespadla raketa. Jistě by se hned běželi vzdát a poprosit o odvoz do Ruska, kde budou v bezpečí. Ono se to vždy nejlíp mluví těm, kteří v obdobné situaci nejsou.

„Doufám, že to stejné udělají brzy i další země. Podporovat válku znamená, že ji schvalujete a nechcete, aby byla ukončena. Když nebude Ukrajina dostávat zbraně, bude nucena začít jednat o míru,“ napsala jedna z komentujících a bylo to trochu k zamyšlení. Jen bych od této paní velmi rád slyšel, co přesně by chtěla tedy vyjednat. Mluvíme tu o ústupu Ukrajiny, nikoliv Ruska, pokud se Ukrajinci nebudou mít, jak bránit, jednání bude v podstatě diktováním.

Rusko za cíl celého tohohle dramatu označilo očištění Ukrajiny od neonacistů. Jak tedy to vyjednávání proběhne? Ukrajina vydá lidi, jež Rusové označují za neonacisty? Celá situace útoku je absurdní a nelze na ni nahlížet jako na rovnocennou válku, kde se země přetlačují o své zájmy. Rusku není nijak ubližováno, nikdo jej nevykořisťuje, a ač se zjevně bojí být obklopeno demokratickými státy nakloněnými k Americe, neopravňuje jej to řešit situaci s takovou agresí.

Pozitivních komentářů, které se Ukrajiny v tomto smyslu zastávaly, bylo žalostně málo. Musel jsem je hledat mezi desítkami těch, které oslavovaly, že někdo dává od Ukrajiny „konečně“ ruce pryč. Žádná situace není černobílá a nikdo není svatý, lidi mohou být naštvaní na Ukrajince, kterým se teď v některých směrech dostává větší podpory vlády než českým občanům, je ale nudné si uvědomovat, v jaké situaci je celá země, kolik lidí trpí, aniž by dostali na výběr a jak těžké je i pro ně, že musí nyní žít život v cizí zemi a mnozí z nich přišli o rodinné příslušníky. Přát si rychlé ukončení války za každou cenu je sobectví.

Autorský článek – komentář. Další zdroje: Cnn.iprima.cz, Facebook.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve