KOMENTÁŘ: Mnoho občanů volá po sesazení koalice. Otázka je, zda by bylo to, co přijde místo ní, lepší
Nikdo asi nepopře, že naše vláda (a že nebyla jediná v Evropě), se nejprve hrdinsky vrhla do řešení krize na Ukrajině a hrdě přispívala na pomoc uprchlíkům i lidem, kteří zůstali v domovině bojovat. Trochu při tom ale zapomněla řešit naši vlastní krizi. Teprve během podzimu se přes návaly uprchlíků dostala k opatřením, která měla být vyřešena hned na jaře.
Lidé se samozřejmě začali bouřit, protože to vypadá, jako by se na ně politici vykašlali. Čím dál častěji zaznívá na sociálních sítích, že vládě už nevěří a očekávají její odstoupení. Teď bych se ale rád zeptal, co takové odstoupení v současné chvíli vyřeší? Mám-li shrnout situaci, do které jsme se dostali, je to tak trochu na mrtvém bodě. Nelze dát velké úlevy lidem, protože by to mohlo potopit stát, nelze je v tom také nechat, protože se zadluží možná i dvě třetiny občanů.
Jenže pokud v této chvíli přijde vláda nová, jak přesně zatočí s tímhle hlavolamem? Bude-li to vláda Andreje Babiše, bezpochyby pomůže lidem, ohroženým skupinám dá finance, ale do jakého stavu tím dostane náš stát? Ono je základem si přiznat, že na řešení to není úplně snadné. Taky nejsem dvakrát nadšený ze všeho, co současná koalice předvádí, ale věřit, že po tři čtvrtě roce úplné tragédie to nějaká jiná vláda – která bude v podstatě začínat od začátku – změní, to už je docela naivní. Spíš bych řekl, že se tím řešení ještě protáhne a maximálně se dostaneme z jedné šlamastiky do druhé.
Demonstrace za sesazení Fialy
Je to něco málo přes týden, co v Praze proběhla demonstrace, na které lidé žádali odvolání premiéra Petra Fialy (ODS) z funkce. Šli nejprve na Pražský hrad, kde předali petici podepsanou 30 tisíci lidí, ale prý tam nebyl nikdo kompetentní, komu by ji mohli osobně předat. Poté následoval pochod, při kterém křičeli hesla jako „hanba vládě“ a usilovali o demisi kabinetu, který ještě není ve funkci ani rok a už si znepřátelil velkou část lidu.
Demonstrace se osobně zúčastnilo jen pár stovek lidí. Ostatní si možná uvědomují, že na změnu vlády je možná trochu pozdě, protože složitou situaci, ve které se nacházíme, hned tak někdo nevyřeší. Někteří lidé také protestovali proti zapojování České republiky do války s Ukrajinou, což je ale naprostá hloupost. Zrovna pomoc Ukrajině je opravdu nutná v rámci většího celku, kterým je jednotná Evropa. Čím tvrději se ostatní státy za Ukrajinu postaví, tím spíše utneme Putinovu snahu okupovat další a další území. Ať už člověk nebo mocnost s takovými ambicemi nesmí zkrátka získat ještě více, než už má. Právě pomoc Ukrajině bych vládnímu kabinetu nevyčítal, možná si jen dovolím poukázat na nerovnost ve snaze pomoci jinému státu a pomoci tomu vlastnímu. Důsledkem toho je také současný premiér nazýván mezi lidmi premiérem Ukrajiny.
Během demonstrace zazněla česká i slovenská hymna a seskupení se začalo rozcházet v 15 hodin. Není to zdaleka první demonstrace za sesazení vlády. 28. září se sešly na Václavském náměstí desetitisíce lidí. Po prezidentovi veřejnost požaduje předčasné volby. Jak ale takové volby dopadnou? Mám celkem živou představu. Myslím, že k moci by nastoupila současná opozice, protože ta pravděpodobnost je tam opravdu velká. Ta by samozřejmě dlouho otálela a hledala řešení, protože by se dostali do takové rozbředlé situace, se kterou se musí nějak vypořádat. U toho by hodně mluvili o tom, co všechno stihla předchozí koalice za necelý rok vlády zkazit a jak se jim nedaří najít východiska, protože to mělo celé vypadat od začátku úplně jinak. Ano, mělo, ale my musíme pracovat s tím, co máme, ne s tím, co jsme mohli mít. V závěru by učinila nějaké kroky, aby utišila lidi a zatvářila se spásně, ač by to možná stát dlouhodobě pokazilo a pak by to pro nás znamenalo dalších několik let v čele s vládou, která nás nikam neposune, nebo možná ještě hůř, v případě SPD bude obhajovat nesmyslné názory z minulého století.
Jednoduše nevím, co by se muselo stát, aby nastoupila vláda, která současný bod mrazu, na kterém se krize zasekla vyřeší, ale pochybuji, že by tím správným krokem byla změna vlády za současnou opozici. Pro upřesnění dodám, že se teď ani tak nesnažím srovnávat předchozí vládu Andreje Babiše (ANO) s tou současnou nebo jakoukoliv jinou možnou, jako chci spíše vysvětlit, že ekonomický stav České republiky je v tuhle chvíli skutečně komplikovaný a na situaci je potřeba nahlížet ze všech úhlů pohledu, nejen z toho jediného, že jsme zatím z řešení, která (ne)přišla všichni nešťastní.
Organizátoři protestu se sami označili za politicky nezařazené občany. Dejme tomu. Musí si pak ale uvědomit, že pouhá změna vlády nebude žádnou zázračnou spásou. Mimo jiné podle zpravodajských informací uvedli lidé, již naplánovali tuto demonstraci, na svém webu, že požadují, aby Česká republika zařídila přímé smlouvy s Ruskem o dodávkách plynu za nízké ceny. Bez urážky, ale to by v tuto chvíli snad nezařídila žádná vláda. Možná kdybychom v ní měli Volný blok takový, jaký jsme ho znali dříve, taková rozhodnutí by byla pravděpodobná. Jinak si to nedovedu představit. Opravdu někdo chce, abychom se my – kteří v současné chvíli předsedáme Evropské unii – postavili proti ostatním členským státům, vykašlali se na nějakou pomoc Ukrajině a šli si domlouvat dodání plynu s Ruskem? Co je to za řešení? Ano, takové řešení by asi mnoho Čechů mohlo zachránit finančně.
Myslím ale, že je trochu brzo na to, abychom strkali hlavu mezi ruské půlky. No a pokud si někdo z účastníků akce představuje, že nám Rusko i během další podpory Ukrajiny poskytne zlevněný plyn jen tak na požádání, pak není dostatečně příčetný, aby podobnou demonstraci vedl. Opravdu si neumím představit způsob, jak by někdo chtěl podobnou smlouvu zařizovat za současné situace, možná jen nejsem dost kreativní, ale závažnost konfliktu, který probíhá o dva státy dál, vnímám zřejmě na jiné rovině.
Podle všeho lidé, kteří protestovali, trvají na tom, aby Česko zůstalo politicky neutrální zemí. Neutrální ve smyslu, že dáme teď ruce pryč, a až budou Rusové za pár let útočit na nás, skočíme jim do náruče? Jak můžeme být politicky neutrální jakožto součást NATO? Já bych řekl, že on protestovat umí každý, ale v podstatě jsem se dočetl o hromadě požadavků, ale žádném návrhu na řešení, tedy kromě té změny vlády…
Když se podívám na postoj například opoziční strany SPD, která ve svém usnesení z 18.10. uvádí: „Zastropování cen energií vládou Petra Fialy je absolutně nedostatečné. Kvůli škodlivé Fialově vládě už začínají krachovat české firmy. Fialova vláda odmítá řešit vysoké ceny pohonných hmot snížením DPH.“ a o dva řádky níže píše: „Fialova vláda před volbami občanům lživě slibovala rozpočtovou odpovědnost, ale ve skutečnosti chce zadlužit Českou republiku o více než 1 bilion korun. “ souhlasím sice s tím, že koalice slíbila nezadlužovat stále stát a zatím to tedy neprobíhá, jak jsme všichni zřejmě doufali, nicméně pokud tedy vláda zastropuje ceny všeho možného tak nízko, jak jen to půjde, jak se to bude řešit dál? Já tam nevidím žádný konkrétní návrh ve spojitosti s kritickým stavem financí naší republiky.
Asi v pěti odstavcích pod sebou kritizuje SPD současnou vládu, ale já tam opravdu nikde nevidím popis toho, jak by to udělali lépe, kdyby se dostali k moci. Samozřejmě bych takhle mohl projet XY dalších webů politických stran a zhodnotit jejich přístup, ale myslím, že nemá cenu se o tom dlouze rozepisovat, poselství je snad pro všechny jasné. Ano, situace, v jaké jsme, je pro všechny zklamáním, musíme se ale naučit uvažovat, než uděláme nějaký krok, co bude následovat po něm. Bude to opravdu lepší, nebo s těmi požadavky na změnu vlády jen naslepo střílíme? Samozřejmě bych byl velice rád, pokud by se krize vyřešila tak snadno.