KOMENTÁŘ: Jak zmírnit dopady ekonomické krize? Podniky i spotřebitelé musí změnit přístup k nákupu

 Komentáře 
07. prosince 2022 18:39 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Situaci trhu a možnost se proti ní pojistit máme v rukou my sami Depositpotos
Řešíme to už několik měsíců. Kolaps trhů, potíže v globální ekonomice, strach z recese. Vše ale záleží čistě na nás. Můžeme se připravit, přizpůsobit své chování na trhu.

Slabší prognóza přišla zejména v souvislosti s tím, jak rostoucí inflace a hrozící obavy z recese ovlivňují rozhodování spotřebitelů o nákupu, protože kupříkladu Američané se více zaměřují na cestování a stravování a méně na nákup zboží podle vlastního uvážení.

Podniky teď zkrátka musí začít šetřit. Neexistuje žádná univerzální definice ekonomické recese, ale analytici a investoři ji běžně definují jako dvě po sobě jdoucí čtvrtletí záporného hrubého domácího produktu (HDP). Nejrozumnější je neplánovat žádné velké nákupy, stáhnout se do defenzivního módu a počkat. Ekonomika hodně kolísá a nevíme, co můžeme čekat. S nákupy by neměly počkat jen podniky, ale i domácnosti. Pokud nepotřebujete nutně nové auto, konzoli nebo cokoliv, bez čeho se zkrátka můžete obejít, nyní není ideální situace nakupovat hromadu věcí jen proto, že máte pocit, že na to zrovna ty peníze máte.

Hospodářská krize nás může spolknout jako malinu a jediný způsob, jak nás nerozdrtí, je, když budeme připraveni. Je třeba postavit se k tomu zodpovědně a počítat s nezvykle vysokými výdaji. Samozřejmě se tím sníží některé tržby, pokud budeme kupovat opravdu jen to, co potřebujeme, neohrozíme tím ale chod domácnosti nebo podniku a nepřitáhneme krach.

Lidé by měli být dobře připraveni na to, že firmy opravdu propouští, a to nejen v Česku nebo v Evropě, ale po celém světě. Amazon plánuje snížit svou pracovní sílu a propustit 10 000 pracovníků, což je největší snížení v historii společnosti. Krize je za dveřmi a všichni bychom si měli uvědomit, že není ideální čas rozhazovat. Možná si myslíte, že se pořád mluví o nějaké krizi a tak zle na tom ještě nejsem, to je sice pravda, ale co není, může být. A já věřím, že bude. Ona žádná krize nepřišla během měsíce. Než se projeví plný dopad, může trvat klidně dva roky a pak budeme koukat jako sůva z nudlí, protože najednou nebudou příjmy domácnosti stačit na pokrytí nákladů.

Každý by si měl uvědomit své možnosti a šetřit, dokud má, z čeho. Pokud si chcete udělat radost a koupit si za pár stovek nové triko nebo záclony, asi vás to nezruinuje. Nicméně nové auto bych si teď z fleku nepořizoval, pokud nemám dostatečnou finanční rezervu. Mezi jarem a létem, kdy budou chodit vyúčtování energií, se tahle finanční tíseň totiž začne prohlubovat, a pokud dostatek lidí i podniků nevezme situaci zodpovědně, pak budou kolabovat trhy.

Ještě na počátku podzimu docházelo jen k zastavení náborů zaměstnanců, nyní už jsme u propouštění. A kde budeme na jaře? Firmy se budou zavírat. A neříkejte, že už se to neděje. Nyní 18 procent firem snižuje stavy, aby do konce roku nezkrachovaly. Jiné podniky to nezvládly, zejména pekárny avizovaly už na jaře, že jsou na tom zle a ceny energií jim způsobují velké finanční ztráty. A s příchodem podzimu museli někteří obchodníci opravdu skončit.

Ačkoli například americká ekonomika technicky není v recesi, téměř 75 procent pravděpodobných voličů v nedávném průzkumu CNN uvedlo, že se cítí, jako by tomu tak bylo. Mzdy rostou, ale ne natolik, aby dorovnaly inflaci, zejména vysoké ceny nezbytností, jako je jídlo, palivo a přístřeší. Pro ty, kdo investovali do akcií, to také nebyl skvělý rok, a to je obzvláště těžké pro důchodce, kteří žijí obvykle ze svých investic a sociálních dávek.

Recese se bojí hlavně USA

Po letech blokování a restrikcí mnoho pozorovatelů doufalo, že zadržovaná poptávka vyvolá postpandemický ekonomický boom v roce 2022. Místo toho se Američané obávají inflace a recese. Narušení dodavatelského řetězce v Asii a ekonomické sankce proti ruské ropě a plynu prohloubily inflační problém v USA už a počátku roku 2021. Federální rezervní systém také podcenil, jak agresivně bude muset jednat, aby dostal inflaci pod kontrolu. V reakci na alarmující inflaci Fed letos podstatně zvýšil sazbu federálních fondů, včetně zvýšení sazeb o 75 bazických bodů na zasedáních v červnu, červenci a září.

Čím jsou však vyšší úrokové sazby, tím dražší je pro americké společnosti půjčovat si peníze na investice do inovací a růstu. Rostoucí úrokové sazby z kreditních karet, hypoték, autopůjček a dalších úrokových sazeb také snižují disponibilní příjem, který musí Američané utratit v ekonomice, což zatěžuje zisky společností a ceny akcií.

No a samozřejmě podobné to bude i u nás. Všichni dobře víme, jak se vyšplhala během posledního roka úroková sazba hypoték. Pokud se tedy chceme udržet nad vodou, musíme začít rozmýšlet, co koupit a co ne.

Ačkoli obecně se doporučuje mít tři až šest měsíců svých základních výdajů uložených v nouzovém stavu pandemie vedla některé lidi ke snaze ušetřit více. V některých případech se lidé snažili ušetřit dokonce na roční výdaje. Ať už jste super spořící nebo máte potíže s doháněním dluhů po pandemických útrapách, je důležitější zaměřit se na zvyk spořit než na přesnou částku na vašem bankovním účtu. Opravdu žijeme v době, kdy se musíte naučit ušetřit, a to je jediná možnost, abychom všichni neskončili v dluzích od domácností až po společnosti a státy.

Ušetřit 50 korun, když jste si nemysleli, že to dokážete, je pokrok, i když vám nezajistí ani jídlo na jediný den. Pokud se však nenaučíte uvažovat tímhle způsobem a odkládat si finance na horší časy, brzo vás to dostihne. Hodně lidí si neumí stanovit hranice, kolik mohou utratit nebo pro jaké případy slouží jejich odložené úspory. To je chyba. Od ledna nám opět zdražily energie na stropové ceny, a budeme tak platit ještě více než doposud pro mnohé neúnosné částky.

Klíčové je taky neponechávat si v takové době dluhy a určitě s nimi nezačínat. Přiznejme si, že není skvělá doba na to, abychom nakupovali nemovitosti. Úroky mě teď vůbec netrápí, protože vím, že pořídit bydlení před zimou, od které nikdo netuší, co může očekávat, je trochu bláznovství. Jakýkoli dluh, který má dvoucifernou úrokovou sazbu nebo má proměnlivou sazbu, stojí za to, abyste se ho co nejrychleji zbavili. Věděli jste, že kreditní karty mají proměnlivé sazby, které již rostou? Zjistěte si pořádně, co máte ve smlouvě, protože si určitě nechcete ponechat rostoucí dluhy, které vás dovedou k úpadku.

Nikdo neříká, abyste přestali nakupovat úplně. Ekonomika samozřejmě potřebuje udržovat obrat. Tvořit by ho ale měli hlavně ti, kdo si to mohou dovolit. Trhy ještě neupadají. Navzdory obavám trhu a varovným signálům mnozí ekonomové tvrdí, že ekonomika je v tuto chvíli prostě příliš zdravá na to, aby považovala současné podmínky za recesi.

A nezapomeňte pracovat na své kariéře. Je to jedna z nejzásadnějších věcí, které můžete udělat. Šetřit je pěkné, ale získávat více peněz je ještě lepší. Mnoho lidí – ač to vůbec nechápu – se celý život stále uskromňuje, protože jim s inflací vlastně stále ubývá peněz, místo aby se pokoušeli někam posunout a jejich plat se zvedl. Přitom je to právě ta cesta, kterou byste se měli vydat. Jíst prošlé jídlo a dovolenou kupovat last minute není ideální cesta, protože budete jíst stále méně a jednou už si i tu dovolenou budete muset odpustit.

Možná nastal čas na velkou změnu kariéry. A pokud jste se svou současnou pracovní situací spokojeni, vždy je dobré svůj životopis aktualizovat. Pokud ztratíte práci kvůli ekonomické krizi, což se teď u nás bohužel děje, může vám dobrý životopis usnadnit návrat nebo naklonění k nové kariéře. Co jste se v práci naučili? Co se tam můžete naučit? Přemýšlejte o vlastním rozvoji, o kurzech, které plno firem nabízí zdarma a myslete na to, že i tohle je boj proti inflaci a tomu, abychom se nechali zlikvidovat krizí.

Nikdy jsem ještě neřešil nedostatečný plat šetřením na běžných denních potřebách. Člověk se má stále, kam rozvíjet, a Češi by se měli naučit, že pokud jim pracovní pozice nevyhovuje, je čas usilovat o lepší. Jsme národ, který rád nakupuje, zejména to, co nepotřebuje, a spousta z nás neumí s příjmy správně naložit. Je nejvyšší čas, aby se to změnilo.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Impuls.cz, Cnn.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet