Na Evropu se valí sněhová bouře. Meteorologové už ví, jaký to bude mít dopad na Českou republiku

 Počasí 
08. ledna 2022 15:07 / Naďa Stehlíková
  1
📷
1 fotografie v galerii
Teplé počasí v Evropě vystřídá sněhová bouře Unsplash
V Evropě nastane velká změna počasí. Po teplých dnech čeká totiž starý kontinent nejintenzivnější bouře zimní sezony.

Podle meteorologů zasáhne sněhová bouře především západní Evropu, na vině je takzvaná bombogeneze nad Atlantikem. Velká Británie očekává sněhovou kalamitu, napadnout by mohlo až 28 centimetrů. Odborníci už vědí, zda bouře a silný vítr dorazí i do Česka.

Prudká severoatlantická bouře s sebou přinese extrémně silný vítr, na některých místech může dosahovat až síly hurikánu. Nejvíce rozmary počasí pocítí Island. Za bouří stojí bombogeneze, která se tvoří nad Atlantikem. „Jedná se o rapidně rychlý pokles tlaku vzduchu v tlakové níži,“ vysvětlila CNN Prima News meteoroložka Českého hydrometeorologického ústavu Michaela Valachová.

Podle Valachové by v Evropě měla bombogeneze zasáhnout pouze Island. „Pro Island jsou však větrné bouře v zimě poměrně běžné, a tak mají nejnižší stupeň výstrahy,“ podotkla.

Podle meteoroložky se jedná zřejmě o nejhlubší níži této zimní sezony. Českou republiku by však zasáhnout neměla. „Je moc daleko. Od Islandu by k východu nebo severovýchodu postupovat neměla,“ dodala. Po extrémně teplém konci roku by se však lidé měli připravit na sněhové přeháňky a rychlý pokles teplot. Meteorologové v Česku varují před náledím a sněhovými či smíšenými přeháňkami. Konkrétně v sobotu by v Čechách mělo sněžit od západu na většině území, jinde bude sněžit ojediněle. V noci na neděli bude v západních Čechách opět občas sněžit a ráno by si hlavně řidiči měli dát pozor na mrznoucí mlhy. Informuje o tom na svých stránkách Český hydrometeorologický ústav.

Na sněhovou kalamitu spojenou s cyklonou se však chystá Velká Británie. Se severoatlantickou bouří by podle tamních meteorologů na některých místech, zejména na severu země, mohlo napadnout až 28 centimetrů sněhu. Stejné podmínky budou panovat i v některých částech Skotska, kde může napadnout až 13 centimetrů sněhu. Teploty navíc spadnou hluboko pod nulu, píše o tom web The Sun.

V uplynulých dnech zasáhla sněhová bouře i východ Spojených států. Během ní místy napadlo až 40 centimetrů sněhu. Pět lidí její řádění nepřežilo. Více o tom informuje ČT24.

Zdroj: CNN Prima News, Český hydrometeorologický ústav, The Sun, ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Bývalá služebná prince Andrewa musela absolvovat školení, aby se mohla správně starat o jeho sbírku 72...

Styl

Proč je důležité sušit vlasy ručníkem dříve, než použijete výživovou masku

Dům a zahrada

K důkladnému úklidu bytu vám může pomoci i sníh. Využijte jeho sílu na maximum

Zavřít reklamu