Povinné očkování chceme, řekl Babiš. Kdo je zásadně proti a kdo to naopak s radostí vítá?

 Události 
23. listopadu 2021 17:24 / Stanislav Koudelka
  10
📷
1 fotografie v galerii
Česká republika zřejmě nařídí povinné očkování proti nemoci covid-19 Shutterstock
Česká republika zřejmě po vzoru Rakouska nařídí povinné očkování proti nemoci covid-19, byť by šlo jen o některé skupiny lidí. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by vakcínu měli povinně dostat všichni senioři nad 60 let a lidé vykonávající vybrané profese. Zákon by vstoupil v platnost pravděpodobně od 1. února příštího roku.

„Na Radě pro zdravotní rizika jsme se shodli, že Ministerstvo zdravotnictví s dalšími rezorty připraví návrh na povinné očkování vybraných profesních skupin a nově i seniorů 60+. Právě ty musíme prioritně ochránit. Hejtmani nám na společném jednání potvrdili, že nouzový stav teď nepožadují,“ napsal si na Twitter premiér v demisi. Podle něj by se měli povinně očkovat sociální pracovníci, lidé ve zdravotnictví, ale i vojáci, policisté či hasiči.

Logicky tak vzbudil mnoho reakcí. Už tak rozdělená společnost se znovu začala hádat, v názorech nejsou jednotní ani odborníci a politici. K přijetí tak zásadního kroku by v každém případě bylo zapotřebí novelizovat zákon č. 258/2000 Sb. o ochraně veřejného zdraví. Navíc je otázkou, jak by se k tomu postavila budoucí vláda. Současná opozice totiž dlouhodobě deklaruje nechuť k povinnému očkování.

Pro tento krok se na Twitteru vyslovila například odstupující ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD): „Jsem pro zavedení povinného očkování. Je to naše jediná šance. Jinak nás covid zruinuje a zabije desetitisíce z nás. Pro mnohé další nebude dostupná zdravotní péče. Bez povinného očkování se budeme plácat v pandemii ještě roky.“

Také bývalý poslanec TOP 09 Miroslav Kalousek si uvědomuje, že povinné očkování je obrovské téma. A rozhodnutí nebude snadné. „Jako politik bych teď řekl: "Co je cíl? Svobodně žít, cestovat, studovat, mít dostupnou péči? Tak pro ten cíl: 1. Lockdown pro neočkované. 2. Povinné očkování. Jako politika by mě zabili hned zítra. Jsem rád, že jím nejsem, takže možná vydržím do pozítří,“ napsal na Twitter.

Jednoznačně "za" je i rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová: „Chce-li někdo pracovat ve stravování, musí být očkován proti žloutence. Nerozumím, proč tak dlouho trvá stanovit povinnost očkování proti covidu ve vybraných profesích.“

Například místopředseda ODS Martin Kupka ale tak radikální není. „Uděláme všechno proto, aby povinné očkování nebylo,“ řekl Právu budoucí ministr dopravy. Celoplošnou povinnost odmítá i člen Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal „Mně to připadá trochu moc. Jsem pro povinné očkování profesních skupin, jako jsou zdravotníci a pracovníci v sociálních službách, kteří neočkovaností ohrožují někoho jiného, a dál bych asi nešel,“ prozradil Novinkám.

Zdroje: Právo, Novinky.cz, Twitter

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve