Nouzový stav omezí hospody a zruší vánoční trhy. Jsme skutečně ve stavu nebezpečí, řekl Babiš

 Události 
26. listopadu 2021 07:11 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Podle Babiše bude nutné zavést povinné očkování pro všechny lidi starší 50 let Vláda ČR
Česko se probudilo do nouzového stavu, který platí od čtvrteční půlnoci. Potrvá 30 dní a do značné míry omezí společenský život. Rozhodnutí padlo pouhé dva dny poté, co se kabinet s hejtmany dohodl na tom, že nouzový stav zatím není nutný.

Pro nouzový stav rozhodlo zejména to, že některá plošná opatření proti epidemii, o kterých vláda rozhodla, by bez něj nebylo možné vyhlásit. Česko je podle Babiše „skutečně ve stavu nebezpečí“, které ve značném rozsahu ohrožuje životy, zdraví nebo majetkové hodnoty anebo vnitřní pořádek a bezpečnost. „Bez individuální odpovědnosti každého to zkrátka nejsme schopni zvládnout. Není to o vládě, ale o přístupu společnosti k pandemii,“ prohlásil Babiš.

S účinností od pátku 18 hodin vláda zakázala provoz vánočních a adventních trhů s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů, konzumaci alkoholu na veřejnosti i jídla ve food courtech v nákupních centrech. Jídlo tam koupené bude možné vzít si pouze s sebou.

Na kulturních a sportovních akcích bude moci nově být maximálně 1000 osob. Po desáté hodině večer až do pěti hodin ráno musí být zavřené hospody, restaurace a noční kluby. Na akce typu oslav, večírků či plesů bude moci od pátku maximálně 100 lidí.

S celostátní uzávěrou, jak se pro ni rozhodly Rakousko i Slovensko, stále Babiš nepočítá. „Děláme všechna opatření, abychom nešli do lockdownu, který nic nevyřeší podle vyjádření ministerstva zdravotnictví i dalších expertů,“ uvedl už ve středu v rozhovoru pro Českou televizi. A lockdown odmítl i po čtvrtečním jednání vlády.

Chystá se také navýšení kapacity očkování. Je jasné, že vzhledem k tomu, že není jiné řešení než očkování, budeme muset navyšovat kapacity center a ve snaze vrátit se k tomu, co jsme tady měli v červnu, kdy jsme dokázali očkovat až 26 tisíc vakcín denně,“ oznámil premiér. Připomenul také schválení vakcíny pro děti od pěti do 11 let. Do 20. prosince by do Česka mělo dorazit asi 300 tisíc vakcín. O tom, co si o očkování malých dětí mysí odborníci, jsme psali zde.

Vláda projednávala i povinné očkování pro profese ve zdravotnictví, sociálních službách, hasiče, vojáky a policisty a také pro seniory 60+. „Dokonce jsme na základě vývoje hospitalizace na JIP přesvědčeni, že možná povinnost očkovat by mohla být i ve věkové kategorii 50+. O tom ještě povedeme diskuzi, ale já myslím, že je to nevyhnutelné, že není jiné jednoznačné řešení,“ řekl Babiš.

Zdroj: iRozhlas.cz, iDnes.cz, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Brad Pitt po delší době randí. Jeho vyvolenou je známá modelka, jež proslula pro své obnažené fotky a...

Styl

Byl to jen mýtus. Velké snídaně jsou sice důležité, ale s hubnutím nepomohou, potvrdila nová studie

Dům a zahrada

Dopřejte si vlastní ovoce i během zimních měsíců. Důležitá je zralost při sklizni a vhodná vlhkost při...