Íránští špioni se zajímají o české univerzity. Mají jim pomoci v šíření zbraní hromadného ničení

 Události 
24. listopadu 2021 06:38 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
BIS varuje před íránskými špiony BIS
Aktivity íránských špionů v Evropě rostou. V Česku je zajímají hlavně informace z technických univerzit, které by jim mohly pomoct v šíření zbraní hromadného ničení. Vyplývá to z výroční zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS).

Podle civilní kontrarozvědky íránské zpravodajce zajímají hlavně informace z vědeckých pracovišť a univerzit s technickým zaměřením. V minulém roce kvůli tomu Česko dokonce vydávalo speciální příručku, kde vymezovalo pravidla, jaké obory mohou Íránci studovat. Někteří íránští studenti se totiž hlásí na jaderné obory, ale podle pravidel vydaných Evropskou unií a OSN školy mají zakázáno vzdělávat studenty z Íránu, pokud by znalosti mohly být následně využity při vývoji vojenských technologií. Informaci přinesl server iRozhlas.cz.

V Evropě pak Írán po desetiletích v útlumu agresivně vystupuje proti odpůrcům režimu v exilu, tedy opozičním novinářů nebo aktivistům z řad kurdské a sunnitské menšiny.

„Těmito aktivitami Íránu může být v ČR dotčeno působení perské redakce Rádia Fardá v rámci Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, které Írán vnímá jako opoziční entitu. BIS nicméně v této souvislosti v roce 2020 nezaznamenala indicie o bezprostředním nebezpečí,“ píše se ve zprávě.

Tradiční hrozbu podle BIS představuje opět Rusko a Čína, přičemž špionážní aktivity Číny neomezila v loňském roce ani pandemie covid-19. Číňané v Česku hledali způsob, „jak ovlivňovat veřejné mínění, šířit čínskou propagandu a budovat pozitivní obraz Číny,“ píše služba. Kromě politické oblasti byla Čína aktivní i v akademickém prostředí.

„Z pohledu možných ekonomických škod a ztráty know-how jsou nicméně nejrizikovější čínské zpravodajské zájmy a aktivity v rámci českých akademických institucí, vůči kterým čínské zpravodajské služby intenzivně budují nejen informační, ale také vlivové přístupy,“ uvádí zpráva.

Na konkrétní případ nedávno upozornil server  Aktualne.cz, kdy vysoce postavený český vědec Marek Hrubec na jedné straně na Akademii věd zastřešoval nezávislé zkoumání Číny. Na straně druhé sedí v akademické radě organizace China-CEE Institute se sídlem v Budapešti, kterou experti označují za projekt čínských zpravodajců. Vedení Filosofického ústavu Akademie věd ČR Hrubce z jeho postu nakonec odvolalo.

Podle BIS se těžko rozlišuje, kdo je a není zpravodajský důstojník. Spolupracovat s tamními zpravodajskými složkami je totiž pro čínské občany a instituce ze zákona povinné.

„Dle platné legislativy musí každá organizace i občan podporovat, napomáhat a podílet se na národní zpravodajské činnosti,“ upozorňuje služba.

Zatímco aktivity Číny epidemie neomezila, Rusko kvůli tomu přišlo o některé kontakty v tradičních oblastech zájmu, tedy politice, obchodu a akademické sféře. O to více se ruská strana snažila oslovit extremisty.

„Zvyšoval se ruský zájem o kontakty na české proruské a protisystémové entity a snaha o maximální využití omezených příležitostí pro budování kontaktů v regionech v rámci vojensko-memoračních akcí,“ uvádí dokument.

BIS také zmiňuje kauzu ricin. Ta začala, když tajné služby v roce 2020 obdržely informaci, že do Česka údajně přicestoval ruský agent, který údajně převážel v kufříku jed ricin. Po prověření se ale ukázalo, že šlo o soupeření dvou zaměstnanců ruské diplomatické mise.

„Přesto se BIS kloní k závěru, že tento incident byl alespoň v konečné fázi režírován ze strany zpravodajských služeb Ruské federace,“ uvádí BIS. Jak konkrétně, ale není jasné.

I v roce 2020 Česko čelilo kybernetickým útokům, a to jak na státní instituce, tak na politické strany nebo nevládní a neziskové organizace. V případě jedné státní instituce se hackerům útok povedl a odcizili značné množství dokumentů. O jakou instituci šlo, zpráva neuvádí.

V minulosti čelily útokům třeba nemocnice v Pardubickém a Karlovarském kraji a také v Brně. Fakultní nemocnici Brno vznikla při kybernetickém útoku škoda v desítkách milionů korun. Nemocnice přišla například o některá administrativní a ekonomická data nebo o internetový objednávkový systém dárců krve.

Hackeři v minulém roce napadli i distribuční síť ČEZ, která obsluhuje miliony domácností, ministerstvo zdravotnictví či Letiště Václava Havla. Hackeři se pokoušeli získat především přístupové údaje do systémů.

Zdroj: iRozhlas.cz, Aktualne.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky