Sněmovna schválila ošetřovné kvůli covidové krizi. Pomoci se dočkají i živnostníci a firmy

 Události 
02. prosince 2021 07:58 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Končící ministryně práce Jana Maláčová připomenula, že na jaře o tzv. izolačku požádalo 363 tisíc lidí Vláda ČR
Sněmovna schválila obnovení krizového ošetřovného, příspěvek pro lidi v karanténě i kompenzaci pro živnostníky. Předlohy podal dosluhující kabinet ANO a ČSSD a projednaly se zrychleně ve stavu legislativní nouze. Nově jmenovaný premiér Petr Fiala (ODS) už avizoval, že je poslanci pětikoalice upraví, uvedl web České televize.

Podle webu ceskenoviny.cz budou zřejmě při zavření škol nebo tříd kvůli epidemii koronaviru pečující dostávat ošetřovné opět po celou dobu karantény. Dávka by navíc měla obecně vzrůst o třetinu na 80 procent redukovaného základu výdělku. Sněmovna předlohu dosluhující vlády ANO a ČSSD o takzvaném krizovém ošetřovném schválila zrychleně ve stavu legislativní nouze. Rozšířila podle doporučení sociálního výboru okruh pečujících lidí, kteří budou mít na podporu nárok.

Předlohu ještě musí projednat Senát a podepsat prezident. Pokud bude platit, ošetřovné se bude vyplácet podle nových pravidel zpětně od začátku listopadu, nejdéle do konce února. Dodatečné výdaje státního rozpočtu vláda odhadla na 600 milionů korun. Podobná pravidla pro ošetřovné platila kvůli koronavirové krizi už v minulém a předminulém školním roce. Parametry se několikrát měnily.

Nyní se dávka vyplácí rodičům na školáky většinou devět dnů. Podpora činí 60 procent redukovaného základu výdělku. Cílem navrhovaných změn je podle ministerstva práce a sociálních věcí to, aby rodiny nezůstaly při uzavření škol nebo tříd bez peněz. "Zaměstnanci by po vyčerpání podpůrčí doby museli pečovat o dítě bez náhrady ztráty příjmu, protože řada z nich už nemá možnost čerpat dovolenou a ani takové řešení není vhodné," stojí v důvodové zprávě.

Předloha předpokládá, že denní dávka nebude nižší než 400 korun při plném úvazku, při kratším by se úměrně snižovala. Ošetřovné se nebude poskytovat za dny prázdnin a ředitelského volna. Krizové ošetřovné se má podle návrhu vztahovat i na případy, kdy je dítěti nařízena karanténa. Pobírali by je rovněž lidé, kteří by se starali po případném nařízeném uzavření stacionářů a dalších sociálních služeb o handicapované blízké. Na peníze budou mít nárok za určitých podmínek také lidé pracující na dohody o provedení práce nebo o pracovní činnosti.

Rozšíření okruhu pečujících lidí s nárokem na podporu, u nichž se nevyžaduje soužití s ošetřovaným příbuzným v jedné domácnosti, prosadila ve výboru skupina poslanců sněmovní většiny ODS, KDU-ČSL, TOP 09, Pirátů a STAN. V případě školáků půjde zejména o péči prarodičů o vnoučata. Zavedení stejných pravidel předpokládá dřívější novela o nemocenském pojištění s účinností až od ledna.

Příspěvek až 370 korun denně zřejmě budou podle ct24.ceskatelevize.cz znovu dostávat lidé, kteří se ocitli v nařízené karanténě nebo izolaci kvůli nemoci covid-19. Příspěvek k nemocenské, tedy k náhradě mzdy či platu, má být podle sněmovních úprav vyplacen těm, kteří se do koronavirové karantény dostali od konce letošního listopadu do konce února příštího roku. Bonus má podle vlády pomoci zabránit propadu příjmů lidí v karanténě a motivovat je k tomu, aby po setkání s nakaženými koronavirem zůstávali v karanténě a nemoc dál nešířili.

Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) poslancům řekla, že "izolačku" v předchozím jarním koronavirovém období čerpalo 363 000 lidí. Za březen až červen stát za toto opatření vyplatil zhruba 1,1 miliardy korun, uvedla ministryně. Oproti jaru mohou příspěvek získat i lidé po návratu ze zahraničí, jak uvádí web ceskenoviny.cz.

Osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ) a společníci malých společností s ručením omezením budou moci požádat o příspěvek až 1000 korun denně jako kompenzaci za dopady epidemie nemoci covid-19. O příspěvek 500 korun denně budou moci žádat i lidé pracující na základě dohody o provedení práce nebo dohody o pracovní činnosti. Počítá s tím návrh zákona o kompenzačním bonusu, který ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Kompenzační bonus fungoval už dříve, stát ho poprvé spustil loni na jaře. Nyní ho vláda obnovila. Zákon nyní dostane k projednání Senát.

Na návrh stran nastupující vládní koalice Sněmovna umožnila, aby podnikatelé mohli čerpat bonus spolu s dalšími covidovými programy. Jde především o programy Covid 21 a Covid Nepokryté náklady. Podle vládního návrhu byl možný souběh jen s programem Antivirus. Malou společností s ručením omezeným bude společnost s nejvýše dvěma společníky - fyzickými osobami nebo společníky, kteří jsou členy jedné rodiny. Podpora je zaměřena na firmy a podnikatele, u kterých klesly v rozhodném období tržby o 30 a více procent. O bonus budou moci na základě schváleného pozměňovacího návrhu žádat také podnikatelé, kteří zahájili podnikání mezi letošním 1. srpnem a 22. listopadem.

První tzv. bonusové období trvá od 22. listopadu do konce letošního roku. Zákonem je dále garantováno ještě druhé bonusové období odpovídající lednu 2022. Další období bude moci vláda opět zavést svým nařízením, nejdéle ovšem do konce příštího roku. Ministryně financí v rozpočtovém výboru řekla, že odhadovaný celkový dopad kompenzačního bonusu na veřejné rozpočty za první dvě období představuje 10,4 miliardy korun. Bonus bude opět vyplácet finanční správa.

Zdroj: České noviny, ČT24.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu