Česko bude čelit sněhové kalamitě. Počasí může ochromit dopravu i zásobování

 Počasí 
06. února 2022 05:58 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Sněhová kalamita může ochromit řadu míst v Česku Depositphotos
Sněhová kalamita hrozí dnes na českých horách. Meteorologové vydali varování nejen před sněhem, ale i silným větrem. Objevit se podle nich může i tzv. bílá tma, která je kritická hlavně pro řidiče na cestách.

O sníh nebude dnes na horách rozhodně nouze. Podle meteorologů může odpoledne napadnout ojediněle až půl metru sněhu a tvořit se budou jazyky i závěje. Od nedělního rána také podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) platí výstraha před silným větrem, který může mít v nárazech až 70 kilometrů za hodinu. 

Varování před výraznou sněhovou pokrývkou s vysokým stupněm nebezpečí platí pro vyšší polohy Jihočeského, Plzeňského, Libereckého, Královéhradeckého, Pardubického, Olomouckého a Moravskoslezského kraje.

V některých dalších částech Česka pak meteorologové vyhlásili stejnou výstrahu, ale s nízkým stupněm nebezpečí. Obě výstrahy platí od nedělního poledne do půlnoci.

V průběhu neděle by mělo napadnout deset až třicet centimetrů sněhu, na horách ojediněle i padesát centimetrů. „Očekává se sněhová kalamitní situace, velké komplikace v dopravě, energetice, průmyslu nebo zásobování,“ uvedli meteorologové. Jak upřesnila meteoroložka Dagmar Honsová pro server tn.nova.cz, od vyšších poloh se budou tvořit sněhové jazyky, závěje a bílá tma. „Bílá tma je stav počasí, kdy silně sněží, fouká vítr a viditelnost klesá k nule. Očekávají se tak i komplikace v dopravě,“ dodala Honsová.

Mokrý sníh může lámat stromy nebo způsobit problémy na drátech elektrického vedení. Lidé by neměli vyjíždět autem, pokud to není nutné. Na horách je potřeba dodržovat pokyny Horské služby.

Výstraha před větrem platí od nedělních osmi ráno až do půlnoci. Týká se většiny České republiky s výjimkou jižní Moravy, Libereckého kraje, Zlínského kraje a části Olomouckého kraje.

Vítr může poškodit stromy a lesní porosty, menší škody mohou být také na budovách. Lidé by podle meteorologů měli zajistit okna a dveře a upevnit volně položené předměty. Také vzhledem k očekávanému sněžení by měli omezit horské túry.

Zdroj: Český hydrometeorologický ústav, ČT24, České noviny, tn.nova.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte