Na Kyjev se chystají zaútočit elitní ruské jednotky. Město budou bránit i první dobrovolníci z ciziny

 Ze zahraničí 
08. března 2022 07:41 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kyjev tvrdí, že obráncům se podařilo zneškodnit už více než jedenáct tisíc ruských vojáků Depositphotos
Ruští vojáci chystají velký útok na Kyjev, do bojů se mají zapojit i elitní jednotky. Informuje o tom ukrajinský generální štáb. Ukrajincům budou v obraně pomáhat také první dobrovolníci ze zahraničí, kteří už zaujali pozice na okraji Kyjeva. Píše o tom server ČT24.

O tom, že zahraniční dobrovolníci jsou už připraveni bránit hlavní město Ukrajiny, informovala stanice BBC na svém ruskojazyčném webu s odvoláním na komuniké pozemních sil ukrajinské armády. Jak dále píše server ČT24, do mezinárodní legie se podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského přihlásilo na 16 tisíc zájemců.

Rusové přeskupují své síly a chystají velký útok na Kyjev, uvedl ukrajinský generální štáb. Podle informací Ukrajinců by se do něj měly zapojit nejschopnější jednotky včetně Kadyrovova elitního komanda nebo Wagnerovy skupiny. Zprávu přinesl server CNN Prima News.

Podle vyjádření ukrajinského ministerstva obrany byl v bojích u Charkova zabit ruský generálmajor Vitalij Gerasimov, náčelník genenerálního štábu a první zástupce velitele 41. armády Centrálního vojenského okruhu. Gerasimov se zúčastnil druhé čečenské války, války v Sýrii či anexe Krymu. Generálmajor je druhým vysoce postaveným vojenským velitelem, který na Ukrajině zemřel. U Mariupolu odstřelovač zabil jednoho z velitelů ruských speciálních jednotek Specnaz Andreje Suchověckého.

V noci na dnešek zaútočili Rusové mimo jiné i na město Sumy. Jak sdělila agentura Unian s odvoláním na gubernátora Sumské oblasti Dmytra Žyvyckého, ruský nálet si zde vyžádal více než  10 obětí včetně dětí.

Od začátku ruské agrese na Ukrajině zahynulo nejméně 406 civilistů, včetně 27 dětí, sdělila OSN s upozorněním, že reálná čísla budou mnohem vyšší. Jak píše server iRozhlas.cz, z Ukrajiny kvůli ruské invazi uprchlo podle OSN už přes 1,7 milionu lidí. Utrpení na Ukrajině zachytili fotografové agentur Reuters a Unian.

Rusko chystá zavést humanitární koridory z několika ukrajinských měst od úterý 8:00 středoevropského času. Podle ukrajinské ministryně Iryny Vereščukové je podoba humanitárních koridorů nepřijatelná. Trasy totiž vedou do Ruska a Běloruska. Na jedné z nich Červený kříž objevil miny, sdělil server tn.nova.cz.

Zdroj: ČT24, CNN Prima News, iRozhlas.cz, tn.nova.cz.

Témata: válka, Ukrajina, Rusko
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu