Vedení WHO promluvilo o původu covidu. Která z teorií je pravděpodobná?

 Komentáře 
30. června 2022 14:49 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
WHO stále pátrá po původu covidu-19. Depositphotos
Teorie o vzniku covidu se lišily a bylo jich několik. Z počátku pandemie se hodně mluvilo především o přirozené mutaci v přírodě. Umělému vzniku viru nikdo příliš nevěřil, tedy kromě fanatiků, kteří důkazy nepotřebovali. To se ale s postupem času změnilo.

Už docela dlouho se spekuluje o možném úniku z laboratoří nebo dokonce záměrném šíření pandemie po světě. WHO sice stále tvrdí, že všechny varianty jsou na stole a má je za pouhé nepotvrzené teorie, šéf této organizace Tedros Adhanom Ghebreyesus však věří, že virus byl uměle vyroben v jedné z čínských laboratoří ve Wu-chanu. Médiím to sice neřekl sám Ghebreyesus, ale svěřil se s tím prý vysoce postavenému evropskému politikovi.

WHO byla v minulosti dost kritizována za svůj přístup k Číně. Jelikož hodlala vše řádně prošetřit a dala za pravdu Pekingu, že tvrzení o úniku z laboratoře jsou jen konspirační teorií. Od doby, kdy se pandemie objevila, se však nepodařilo najít žádné spolehlivé důkazy, že by proběhlo takzvané zootonické šíření – tedy že by virus vznikl u zvířat a následně se přenesl na lidi. Proto je nyní WHO neutrální vůči všem tvrzením a hledá jiná vysvětlení.

Pátrání po původu koronaviru, které trvá od roku 2019, je důležité zejména pro jeho pochopení a mohlo by nás připravit na další obdobné situace. WHO se také vyjádřila, že to dlužíme zemřelým a jejich rodinám, kteří na odpovědi čekají.

„Všechny hypotézy musí zůstat na stole, dokud nebudeme mít důkazy, které nám umožní potvrdit, nebo vyvrátit určité hypotézy. O to naléhavější je, aby tato vědecká práce byla oddělena od politiky. Politizaci se dá zabránit tím, že země budou sdílet data a vzorky transparentně a bez zasahování jakékoli vlády. Jediný způsob, jak může tato vědecká práce úspěšně pokročit, je plná spolupráce všech zemí, včetně Číny, kde byly hlášeny první případy SARS-CoV-2,“ uvedla organizace pro zahraniční Daily Mail.

Aby bylo vše řádně vyšetřeno, je však nutná plná spolupráce především Číny, kde se virus objevil. Otázkou je, nakolik ji můžeme skutečně očekávat, protože čínská vláda není zrovna transparentní v podobných ohledech a snaží se udržet vše pod pokličkou.

Jednání Číny je v tomto ohledu od počátku velmi zvláštní. Nejenže virus se začal šířit během slavností ve Wu-chanu, kam se sjeli lidé z celého světa – tedy se okamžitě dostal mezi populaci na všech kontinentech – ale Čína jej zdaleka neřešila tak, jako ostatní země. Odmítala podávat zprávy o tom, kolik lidí se skutečně nakazilo a zemřelo. Veškeré informace o průběhu koronaviru byly cenzurovány a do vnějšího světa se nedostaly. Objevily se dokonce informace, že Číňané, kteří jako první promluvili o covidu, zmizeli.

Například doktorka Aj Fen začala informace o covidu šířit mezi známými a výsledky jednoho z pacientů rozeslala svým kolegům. Jedním z nich byl doktor Li Wen-liang, ten informace o šíření covidu, jeho příznacích a další detaily uveřejnil.

Doktorka Aj Fen byla za své jednání pokárána nemocnicí. Lidem na oddělení i tak nařídila nosit ochranné pomůcky, aby předešla šíření nákazy. Vedení nemocnice to ale zatrhlo a argumentovalo pouze tím, že by zbytečně děsila pacienty. Lékařka však věděla, co dělá a svůj boj s pandemií nevzdala, pouze požádala kolegy, aby si přes ochranné pomůcky vzali oblečení. Vedení nemocnice však do její snahy zasahovalo i nadále. Když covid dostala první sestra, přinutili lékařku přepsat diagnózu na infekci plic.

Aj Fen dala rozhovor médiím v březnu minulého roku, v němž se snažila lidem předat důležité informace o pandemii. Byl okamžitě cenzurován, ale mezi Číňany se dostal. Ti si ho mezi sebou začali přeposílat nejrůznějšími šiframi. Využívali k tomu cizí jazyky, Braillovo písmo, nebo dokonce video, kde text rozhovoru létal jako titulky v úvodu filmové série Star Wars. Umíte si představit, že byste žili ve státě, kde si lidé předávají „politicky nechtěné“ informace tímhle způsobem? Máme sice mnoho stížností na náš systém, stále to ale není nejhorší. Mohli bychom žít v Číně...

Celé tohle zapírání koronaviru mluví samo za sebe. Mimo jiné je známo, že vědci z wu-chanského virologického institutu odebírali v nedaleké jeskyni vzorky koronavirů netopýrům a manipulovali s nimi v rámci laboratoře. (A očividně možná i mimo ni.) A pak se objevil koronavirus. Zní to jako velká souhra náhod. A to stále není všechno, bývalý šéf americké diplomacie Mike Pompeo uvádí, že pracovníci wu-chanského ústavu onemocněli a jejich příznaky se velice podobaly příznakům covidu-19. Stalo se tak ale již na podzim roku 2019, tedy několik týdnů před tím, než pandemie vypukla.

Peking jakékoliv šíření koronaviru z jejich laboratoře stále odmítá, není také divu. Pokud by se prokázalo, že celosvětová pandemie vypukla na základě experimentů ve Wu-chanu, mělo by to nejspíš obrovský politický dopad.

WHO zatím postupuje velmi opatrně v tom, komu připíše vinu za covid. Peking by se bez dostatku důkazů mohl velmi rozzuřit. (Nejspíš by se rozzuřil i s nimi.) Zatím tedy neexistuje žádné obvinění.

Vědecké studie doposud vedly jen k tomu, že se koronavirus pravděpodobně začal šířit na wu-chanském tržišti, kde se prodávala i živá zvířata. Podle zdrojů to uveřejnil i vědecký časopis Nature. Podstatná část případů se navíc prokázala u samotných prodejců živých zvířat z tohoto tržiště. Vědci prozkoumali fotografie klecí se zvěří na tržišti, a později tak došli k závěru, že k mezidruhové nákaze mohlo dojít v části trhu, kde se prodávali psíci mývalovití. Z tohoto důvodu se řešila mezidruhová nákaza, kterou se však nepodařilo prokázat.

Povězme si tedy zcela upřímně, že všechny cesty vedou do Wu-chanu. Ať už byl únik a následná pandemie důsledkem neopatrnosti nebo nějakou zvrácenou taktitkou, je více než pravděpodobné, že k němu skutečně došlo a odnesly to miliony lidí po celém světě. Obávám se ale, že pokud WHO něco podobného prokáže, veškeré politické reakce budou velmi ostré. Teprve pokud se potvrdí únik z laboratoře, začne skutečná bouře teorií, které se budou zabývat otázkou, zda došlo k šíření a vzniku viru úmyslně. Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula se na toto téma vyjadřoval již v roce 2020. Tehdy uvedl, že virus nemohl být uměle vytvořen, protože je na to příliš komplikovaný. „Kdyby ten virus někdo stvořil, tak by to byl génius, před kterým bych i já smekl klobouk. Nepříjemnější virus tady ještě nebyl,“ řekl tehdy pro E15. Já si ale začínám myslet, že jak to s koronavirem bylo, WHO už nikdy nezjistí, nebo minimálně nenajde potřebné důkazy, protože za těch několik let mají ve Wu-chanu jistě dobře zameteno.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: E15.cz, Dailymail.co.uk

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008