KOMENTÁŘ: Boje o financování našeho zdravotnictví. Jak nakonec dopadneme?

 Komentáře 
06. září 2022 12:49 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vláda ukrajuje finance ze zdravotního pojištění občanů. Depositphotos
Zdravotní péče a podmínky, v jakých funguje celý zdravotnický sektor, by měly dozajista zajímat nás všechny, protože se nás dotýkají. Nedáno jsem psal komentář o tom, co vše bychom v tomto směru potřebovali zlepšit. Mezi tyto aspekty, mimo jiné, spadaly například podmínky a neadekvátní platy mnoha zdravotníků nebo vysoké doplatky. Za vším jsou samozřejmě peníze. Naše vláda se však rozhodla opět zvýšit svou popularitu a naopak je přiškrtit. Nezastaví ji, jak vidno, ani vetující prezident.

Brzo to bude rok, kdy jsme si zvolili nové politické zástupce, kteří slibovali zlepšit situaci, do níž nás dostala vláda Andreje Babiše. Připomeňme si tedy pro začátek, co vše nová vláda od předání moci dokázala: Kritizovat předchozí vládu, tři čtvrtě roku přemýšlet o tom, jak by se asi daly vyřešit potíže s energiemi, nakonec nabídnout domácnostem dva tisíce korun a radu, aby méně topily, navýšit příspěvky, na které plno lidí nedosáhne, ač viditelně nemají na jídlo, poskytnout podporu Ukrajině, špatně maskovat pochybné financování STANu, ztratit důvěru voličů, no a nyní i ohrozit zdravotní pojištění občanů.

Začátkem roku jsem se účastnil v Praze zdravotnické konference, kde se dost debatovalo o rozdělování peněz a stejně tak o platbách zdravotních pojištění, samozřejmě zaznívaly velmi nespokojené názory. Tehdy jsme si jakožto redaktoři dělali legraci, že voda a pár koláčků, které pro nás připravili, demonstrují, jak špatně na tom zdravotnictví je. Pokud by tomu tak bylo, hádám, že v současné chvíli by stoly s občerstvením zely prázdnotou.

Voličům v důchodovém věku bylo mnohdy vyčítáno, že volí Andreje Babiše, můžeme se tomu ale divit? Mají lepší volbu? Méně topte a najděte si další (klidně i třetí) práci, to jsou rady současného kabinetu. Je mi smutno z toho, že jsem očekával nějaké zlepšení s nástupem této pětikoalice.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) prohlásil, že zdravotní pojišťovny mají dostatečné zůstatky na účtech a nižší státní platby, tedy systém nijak neohrozí. Já jsem názoru, že to si povíme za pár měsíců.

Systém zdravotního pojištění by tak jen za letošní rok dostal o 14 miliard korun méně, jak je uvedeno v již schváleném státním rozpočtu. Opozice označila tento krok za velmi špatný, protože – jak už asi mnohým z vás došlo – může zhoršit dostupnost zdravotní péče. Hlava SPD Tomio Okamura se k tomuto rozhodnutí vyjadřoval přes dvě hodiny a v rámci svého proslovu jej označil za „skandální a bezprecedentní krádež ve financování zdravotnictví“. Lidé se podle něj budou cítit okradeni. Je to asi poprvé a naposledy, co musím říct, že s tím člověkem v něčem souhlasím. Vláda zatím nevyřešila vůbec nic, pokud jde o státní rozpočty, dluhy a financování. Problémy za ni řeší (velmi nedobrovolně) klesající životní úroveň řadových občanů.

Kabinet Andreje Babiše (ANO) loni rozhodl, že bude stát platit za občany pojištění o 200 korun měsíčně vyšší, a to s platností od ledna. Letos měly platby za zdravotní pojištění naopak o 400 korun klesnout. Je to trochu groteska, šoupáme platby sem a tam, takže dlouhá jednání a změny jsou vlastně nakonec zase anulovány, a pokud dojde k předčasné změně vlády, možná se toho brzo dočkáme i potřetí. Kdyby vyšel původní plán zavést tuto změnu již v polovině roku, stát by měl za celý letošek odvést do veřejného zdravotního pojištění za každého pojištěnce v průměru stejný objem peněz jako loni nebo jen o něco málo více. Došlo ale ke zdržením, a tak by měla novela začít platit později.

Prezident Miloš Zeman, jemuž se volební období pomalu chýlí ke konci, vetoval návrh na snížení financí určených na zdravotní pojištění. Podle něj totiž navržená novela velmi přispěje k ohrožení zachování kvality a dostupnosti zdravotní péče, která je na tom již nyní velmi špatně. Poukázal na to, že novela ani vláda vůbec neřeší nějaké možné zlepšení, naopak snižuje financování na těch nedůležitějších místech. Snížení se navíc samozřejmě týká jen dětí, důchodců, studentů a nezaměstnaných. O tom, že by platby pojišťovnám snižovali zaměstnanci, kteří je odvádějí z platu, nepadlo jediné slovo. Lidé si tedy tímto ustanovením nijak nepolepší.

Opozice celé jednání vidí jako nezodpovědný hazard s lidskými životy. Podle slov Okamury nebo Aleny Schillerové, bývalé ministryně financí (ANO), by se nemělo šetřit právě na něčím zdraví, a to ať už „v dobách dobrých či zlých“.

Podle ministra Stanjury přebývalo v polovině roku v systému zdravotního pojištění 6,5 miliardy korun. Stát platí zdravotní pojištění za více než polovinu pojištěnců, a tak vláda došla k závěru, že platí zbytečně moc, a to i přes fakt, že více než polovina nákladů jde na zdravotní péči v nemocnicích. Součástí novely by se měla stát i automatická valorizace těchto plateb státu stejně jako to funguje například v případě důchodů. Platby do zdravotnictví by tak měly podle plánu růst dle toho, nakolik se zvedne inflace. Valorizace se bude odvíjet od 1900 korun na pojištěnce, což je měsíční částka, kterou bude stát podle novely odvádět příští rok.

Ani covid nám neotevřel oči

Naivně jsem si myslel, že pandemie COVID-19 přiměla celý svět probudit se a uvědomit si, že potřeby zdravotní péče jsou nepředvídatelné a mohou způsobit finanční otřes, který je těžké zvládnout pro celou zemi. Z jednoho takového se snažíme dostat. A jak? Zdravotnictví vysosalo moc, tak mu teď finance odepřeme. S vysokou mírou infekce lidé začali chápat, jak je důležité mít dobrý plán zdravotního pojištění. Zdá se, že naši politici jsou opět jediní, již stále nepochopili, že brát zrovna z téhle sféry se nevyplácí. Skutečně jde o naše životy. Rostou i peníze potřebné na hospitalizaci a běžné zdravotnické úkony, které jsou více a více finančně náročné. Zdravotní pojištění je u nás samozřejmostí pro většinu občanů, a tak jim poskytuje ochranu v případě, že se dostanou do potíží. Tu potřebujeme zvláště v dobách zuřících epidemií, jako to bylo s tou poslední.

Choroby související se životním stylem jsou ve 21. století na vzestupu, jak si jistě mnozí z nás uvědomují. Lidé nemají příliš času starat se sami o sebe, zejména mezi lidmi mladšími 45 let se projevují nemoci jako cukrovka, obezita, dýchací potíže, srdeční choroby a další, které dříve postihovaly zejména starší lidi. Mnohdy za to může sedavý způsob života, stres, znečištění, nezdravé stravovací návyky a další faktory.

S tím, jak se zdokonaluje lékařská technologie a přibývají nemoci, rostou neodmyslitelně i náklady na léčbu, což by se rozhodně nemělo opomíjet. Léčebné výlohy tak dnes už zdaleka nehradí pojištění samotné. Možná si to neuvědomujete, ale zvyšují se náklady na lékařskou konzultaci, diagnostické testy, poplatky za sanitku, na kterou máte v mnohých případech nárok, náklady na operační sály, léky, pronájem pokojů a mnoho dalšího. To vše by mohlo značně zatížit vaše finance, pokud byste nebyli pojištěni a nebo pokud pojištění nebude dostačující – víte, kam tím mířím. Zaplacením relativně dostupného pojistného může výrazně usnadnit život mnoha lidem, již by se kvůli výlohám na léčbu mohli dostat do finanční tísně. Například za důchodce ale platí pojištění stát, který se rozhodl si „trochu“ ulevit. Pokud to však způsobí ve zdravotnictví potíže, kde vezmou lidé, kteří už nevydělávají, peníze, aby si mohli dovolit kvalitní léčbu?

Pomoc je ale nezbytná a v tuto chvíli jsou naše jistoty oblasti zdravotní péče ohroženy. Co budeme dělat, pokud úroveň našeho zdravotnictví opět klesne? Jak si s takovou situací poradí pan Fiala nebo Stanjura? Věřím, že budou zhruba půl roku přemýšlet, než dají lidstvu nějakou neuvěřitelně oslňující radu jako například: „Buďte méně nemocní!“ Nebylo tomu tak i s jejich řešením energetické krize? Nedostatek peněz na topení lze řešit snadno, prostě budeme topit méně. Proč jen ty předchozí vlády šly na vše tak složitě, že?

Přes hrozící potíže ale dolní komora přehlasovala prezidentovo veto. Novela se tedy stane platnou, jakmile vyjde ve sbírce. Opozice samozřejmě zuří a my ostatní se máme, na co těšit, pokud jsou předpoklady opozičních poslanců a prezidenta o negativním dopadu správné.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Ceskenoviny.cz, Domaci.hn.cz, Denik.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Černý kašel a atypické zápaly plic trhají rekordy: Jak s nimi lékaři bojují a co nás podle odborníků...

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda