Před volbami sliby a po nich ticho. Jde téměř o pravidelný vzorec

 Komentáře 
08. července 2022 10:16 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ať nám vláda naslibuje cokoliv, je mnohdy těžké to splnit  Depositphotos
Vláda neustále slibuje a plánuje, předkládá a schvaluje, ale skutek je nakonec v nedohlednu. Není to tak jen v případě exekucí, popsaná situace platí v mnoha oblastech a zdaleka tomu tak nebylo jen s tou současnou vládou. Jde téměř o pravidelný vzorec, protože každá z nich chce především vládnout.

Ať nám vláda naslibuje cokoliv, je mnohdy těžké to splnit i v dlouhém časovém horizontu, natož dostatečně rychle po volbách, aby byli občané čekající na výsledky spokojeni. Často totiž neexistuje ani jasný plán, jak svým slibům dostát, a přesně tak je tomu nejspíš i v tomto případě.

Exekucemi stále trpí zhruba tři čtvrtě milionu z deseti milionů obyvatel České republiky. Začněme pěkně z kraje a připomeňme si, kam se v tomto směru ubíraly předchozí vlády a jaké kroky se jim podařilo podniknout. Poměrně klíčovou roli sehrálo zejména schválení novely insolvenčního zákona, jež umírňovala podmínky pro dosažení insolvence.

Ve zkratce se změnilo to, že nyní existují dvě různé možnosti oddlužení. Záleží tak, zda budete splácet po dobu tří let a uhradíte 60 procent dluhu nebo během pěti let zaplatíte alespoň 30 procent, přičemž soud posoudí vaši snahu splatit toho co nejvíce z dlužné částky. Důchodci navíc místo pěti let hradí závazky pouze 3 roky. Došlo také k zákazu, aby exekutoři brali bonus na děti a vybírali z účtu dlužníka jednorázově čtyřnásobek životního minima, jak tomu bylo dřív.

Vznikly i novely, které měly bojovat proti zadlužení dětí. Vymáhání dluhů na nezletilých není možné, a tak jestliže jej rodiče nezaplatili, doposud dluh po dovršení osmnácti let přecházel na děti. Ty tak musely splácet mnohdy i desetitisícové dluhy exekutorům, aniž by za ně mohly. Nemluvě o tom, že samozřejmě platily úroky, ne jen pouhou jistinu. Dle nových pravidel by měl takový dluh zůstat odpovědností rodiče.

Těsně před koncem volebního období ještě minulá vláda schválila novelu občanského soudního a exekučního řádu, aby umožnila dlužníkům splatit nejprve jistinu a následně naběhlé úroky. To byl jeden z nejužitečnějších kroků, protože doposud lidé spláceli pouze úroky, které znovu a znovu nabíhaly, aniž by měli šanci dosáhnout na samotný dluh – tedy jistinu. Mnoho lidí tak konečně dostalo možnost postupně vše splatit, aniž by se dlužné částky dál navyšovaly.

Koalice SPOLU

Nová koalice, která se ujmula vlády, slíbila, že poslanecké kluby SPOLU najdou řešení problematických exekucí, které uspokojí jak dlužníky, tak i věřitele. Tři pravicové strany uvedly ve svém programovém prohlášení, že bude toto vyvážené, aby skutečně pomohlo zodpovědným dlužníkům a zároveň věřitele nepoškozovalo. To zní docela ideálně, že? Až moc. Je to totiž takový slib do větru, který se zatím nikam nepohnul. Nikdo zatím nepřišel s jasným návrhem. Já si konkrétní řešení, které slíbili, představit neumím a je velkým otazníkem, zda někdo z představitelů stran ano. Programové prohlášení je takových frází o exekucích plné. Mluví sice o tom, na co vše se bude vláda soustředit, ale nikde není ani zmínka, jakým způsobem chce tyto potíže, které mnoha lidem brání žít znovu plnohodnotný život, řešit. Je dobré si uvědomit, že část dlužníků jsou poctiví občané, kteří se dostali do problémů například kvůli svým blízkým nebo nepředvídatelné tíživé situaci. Takovým je třeba pomoci, aby se na jejich dluhu a neštěstí nadměrně neobohacoval exekutor, a dostali znovu šanci začlenit se do života, jak na to byli zvyklí.

Koalice Piráti a Starostové

Tady už najdeme o něco promyšlenější program. Zaměřuje se především na bod, který říká, že na jednoho dlužníka by se nemělo vrhnout sedm exekutorů jako hladoví psi, kteří touží po fláku masa. Stejně tak by dlužníci neměli mít exekutora na druhém konci republiky. Podle jejich plánu by měl exekutora vždy určit krajský soud a ten, kterého zvolí, bude mít pod sebou případné všechny dluhy. Exekutor by nadále neměl zůstávat v pozici vymahače, který bojuje za práva věřitele, měl by se stát spojkou mezi ním a dlužníkem a brát zřetel i na potřeby dlužníka. Tak by mělo ubýt případů, kdy dojde k porušení dlužníkových práv.

Zatím se ale neděje vůbec nic a to už nová vláda okupuje trůn pěknou chvíli. Že nějaké velké změny přijdou, asi očekávat nemůžeme. Piráti mají ve sněmovně pouhá čtyři křesla a Starostové situaci nezachrání, pokud se druhá koalice nezačne zajímat o dodržení vlastního programového prohlášení. SPOLU nejenže nemá plán, jak to vyřešit, ale ODS, která je v čele koalice, se na změny ani příliš netváří.

Milostivé léto

Jediným krokem, který má ulehčit život lidem v exekučním řízení, je zatím druhé kolo Milostivého léta. To plánuje vláda znovu spustit od září. Vztahuje se na všechny fyzické osoby, které mají dluh vůči státu nebo veřejnoprávním věřitelům. Konkrétně se jedná o dluhy nemocnicím, energetickým společnostem spadajícím pod stát, České televizi nebo dopravnímu podniku. K akci se ale během uplynulého roku připojovali dobrovolně i soukromí věřitelé. Je tedy pravděpodobné, že se to bude opakovat. Dlužníci tak dostanou možnost uhradit jistinu svého dluhu a penále jim bude odpuštěno. Akce je výhodná jak pro věřitele, kteří by se svých peněz možná nikdy nedočkali, tak i pro dlužníky, kteří se nemohli dostat z potíží, protože jim neustále nabývaly úroky, jež si nemohou dovolit zaplatit.

Náklady exekuce jsou stanoveny paušálně na 1500 korun pro všechny, je to jediná položka nad dlužnou částku, kterou je dotyčný povinen zaplatit, pokud žádá ve své exekuci o zahájení postupu podle Milostivého léta. To může udělat kdykoliv během doby tří měsíců, po kterou akce poběží. Na uhrazení jistiny má tutéž dobu, což je dostatečně času pro ty, kdo mají našetřeno. Povězme si ale upřímně, z čeho může člověk šetřit, je-li v exekučním řízení, peníze jsou mu strhávány z výplaty a má zabaveny účty? Těch, kteří to zvládnou, se najde opravdu málo, proto je tohle řešení do jisté míry neefektivní.

Tohle řešení rozhodně nestačí. Je jen mezifází, která ulehčí těm, kdo si to mohou dovolit a dluží podnikům, jež se do akce zapojily. Mnoho občanů však stále dluží společnostem, na které se Milostivé léto nevztahuje nebo nedisponují naráz dostatečnou hotovostí, aby jistinu uhradili. Poslanci navíc předpokládají, že druhá vlna bude příležitostí pro lidi, kteří v minulém roce neměli dostatek finančních prostředků v důsledku probíhající energetické krize. Jak na to přišli, netuším. Krize se totiž v letošním roce stupňuje a s doplatky na elektřinu i plyn jistě nepřibydou, již tak finančně zatíženým dlužníkům peníze navíc. Potíže s exekučním systémem je potřeba řešit, aby se lidé nepropadali do stále hlubší propasti úroků a čísel s přibývajícími nulami. Vláda by nám měla konečně nastínit, jak vypadá ono slibované vyvážené řešení, jež pomůže oběma stranám a zmírní exekuce. Od programového prohlášení a zvolení poslanců se po tomhle slibovaném ideálu nějak slehla zem.

Autorský článek - komentář.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít