Twitter možná není až tak populární sítí, jak se zdá. Až čtvrtina účtů by mohla být falešná, cena akcií prudce klesá
Elon Musk řekl médiím, že jeho dohoda o koupi platformy za 44 miliard dolarů byla „odložena“, dokud se nedočká podrobných informací o falešných účtech na Twitteru. Ty by údajně měly dosahovat maximálně 5 procent ze všech uživatelských účtů. Parag Agrawal, který je generálním ředitelem společnosti Twitter toto tvrzení obhajoval přímo na zmíněné platformě, čemuž Elon Musk ani trochu nevěří a toto číslo je podle něj příliš nízké. Podle něj může být těchto účtů i čtyřikrát více, než bylo doposud přiznáno.
Nikdo přesně neví, co měl miliardář s platformou v úmyslu, a dokonce i šéf Twitteru přiznal, že budoucnost je nejistá. Pan Musk však již dlouho kritizoval obsah platformy. Vyzval k větší transparentnosti ohledně toho, jak platforma prezentuje tweety uživatelům, protože současný systém umožňuje některé propagovat a poskytovat širšímu publiku. Pan Musk také na platformě zablokoval lidi, kteří jeho nebo jeho společnosti v minulosti kritizovali. Jak ale hodlá nyní Twitter změnit nikdy jasně neřekl. Britská vláda i Evropská komise však připomněly panu Muskovi jeho povinnost chránit práva uživatelů Twitteru. Jedním z pravděpodobných scénářů totiž bylo, že uvolní pravidla pro moderování obsahu. Zavázal se to udělat, jakmile bude společnost zcela pod jeho kontrolou. Twitter by pak ovšem mohl být snadno plný zločinců, robotů a lidí, kteří jej budou zneužívat k podněcování nenávisti, násilí a dalších ilegálních činností.
Mnozí si myslí, že současný útok na falešné účty na Twitteru je způsobem, jak se při odkupu společnosti dostat do výhodnější pozice a ještě něco z toho, jak se říká, vytřískat. On sám na tiskové konferenci řekl, že nevylučuje možnost uzavření nové dohody za nižší cenu, čímž tyto spekulace podpořil. Současná cena Twitteru, za kterou jej měl odkoupit byla stanovena na 44 miliard dolarů. Pro člověka střední třídy nepředstavitelná, není tedy divu, že i pan Musk by chtěl nejspíš ušetřit. Falešné účty ale nejsou žádným smyšleným problémem, na Twitteru dělají opravdu zle.
Roboti a viry
Twitter má již dlouho problém s automatizovanými falešnými účty, které se používají k neúnavnému zveřejňování neužitečného nebo zavádějícího obsahu. Pan Musk se nechal slyšet, že bychom tyto roboty měli porazit, ale tento úkol se může ukázat jako těžší, než si myslí. Existuje samozřejmě systém ověření, zda se jedná o člověka nebo umělou inteligenci, i ty se však dají obejít. V ověřování uživatelů budou vždy existovat díry a roboti jsou čím dál chytřejší, takže se učí s těmito ochrannými systémy bojovat.
Mohlo by se tak stát, že si miliardář časem uvědomí, že existuje více omezení a ujednání o správě věcí veřejných, které musí respektovat, když působí na mezinárodní úrovni. To mu znemožní se robotů a obdobných účtů zbavit tak snadno, jak si představoval.
Pokud by byl pan Musk s vymýcením stínových uživatelů úspěšný, byl by to jistě velký úspěch, ale mohlo by to mít i široké důsledky. Metody používané Twitterem k odstranění robotů z platformy se zdokonalují. Twitter se snaží vyvíjet nové techniky pro banování těchto účtů. Ty současné zlepšují detekci a identifikaci spamových e-mailů, spamových příspěvků a dalších pokusů o škodlivé narušení. Ani tak to ale není dost, aby zastavili invaze spamu na síti.
Společnost prozatím použila kombinaci veřejných a soukromých dat, aby určila, které účty jsou skutečné. Každých několik měsíců kvůli tomu kontrolovala náhodné vzorky. Twitter tak denně pozastavil zhruba 500 000 podezřelých účtů a zablokoval miliony dalších. Podle pana Agrawala firma minulý týden sdílela výsledky tohoto procesu s panem Muskem. Ten má však pocit, že jsou mu data zatajována.
Na to, že by nakonec dohoda proběhla jak má se příliš netváří ani akciový trh. Ten v poslední době zažil týdny nepokojů, které smazaly miliardy z hodnoty mnoha společností. Zůstává tak skeptický, že dohoda proběhne, jak bylo nastíněno.
Cena akcie Twitteru klesla pod 38 dolarů a v pondělí po tweetech pana Agrawala šla dolů ještě víc. To je méně než cena akcií předtím, než pan Musk vůbec projevil svůj zájem o společnost, a hluboko pod 54,20 dolaru za akcii, které on sám nabídl. Společnost tedy v této chvíli kupuje vysoce nad cenou a nebylo by divu, kdyby se tak touto cestou plnou spekulací nad falešnými účty pokoušel srazit cenu na příjemnější výši.
Představenstvo Twitteru převzetí za cenu 44 miliard dolarů schválilo již minulý měsíc, ale dokončení transakce se očekávalo až za několik měsíců. Bitva o to, jak nakonec celý obchod proběhne se vede už od pátku, kdy se v médiích objevily zprávy od miliardáře, že se mu nedostává informací o skutečném množství robotů.
To, že má Twitter potíže s roboty není žádným tajemstvím ani mezi běžnými uživateli a ve chvíli, kdy se do společnosti Elon Musk rozhodl investovat o něm věděl. Spekulace o tom, kolik procent roboti tvoří, jsou v tuto chvíli tedy zvláštní. Pokud by měl pravdu a skutečně jich bylo až čtyřikrát více, znamená to navíc, že došlo buď k silnému pochybení na straně analytiků Twitteru, kteří nemají vůbec přehled o platformě, nebo skutečně k zadržování a zkreslování informací.
V sérii tweetů z minulého týdne, které diskutovaly o svém rozhodnutí propustit vrcholné manažery, pan Agrawal uznal riziko, že se dohoda by kvůli tomuto sporu mohla padnout. Zdůvodnit snížení ceny právě tímhle mu ale nepřipadá relevantní a vnímá jej spíše jako výmluvné, stejně jako mnoho dalších.
Prozatím se drží scénáře, že dohoda bude skutečně uzavřena, nicméně společnost chce být připravena na všechny scénáře. Pro jistotu tak společnost přešla do útoku a nyní se rozhodla Elona Muska žalovat. Požádala soud v Delaware, aby nařídil panu Muskovi dokončit obchod za dohodnutých 54,20 dolaru za akcii Twitteru. Žaloba miliardáře obviňuje z mnoha porušení dohody, které údajně zkomplikovaly společnosti podnikání. Cena akcií totiž prudce klesá a cena, za kterou byla společnost prodána je nyní mnohokrát vyšší než ta, na jakou je v současném momentě oceněna. Jak se ukazuje, ani jedna ze stran na tom nechce utrpět. Zatímco miliardář od obchodu utíká, protistrana se jej bude snažit dokončit stůj co stůj za předem domluvených podmínek.
Co když vás sledují roboti?
Zkusme se podívat na situaci i z jiného pohledu. Jestliže by byl odhad slavného miliardáře pravdivý a na Twitteru se pohybuje až 25 procent robotů, pak je to už v podstatě čtvrtina domnělých uživatelů. Krom toho, že spamují a šíří viry, tihle roboti také výrazně snižují dosah a pokud nejste Zac Efron, zřejmě by vám pár robotů na účtu mohlo pěkně přihoršit. Jak ale můžete takové účty rozpoznat a zablokovat, aby neničily dosah vašich příspěvků a nešířily viry? Profily těchto virtuálních existencí obvykle nebývají moc propracované. Pokud si tedy všimnete někoho, kdo má profilovku dívky v bikinách, žádné tweety a téměř nulový popis v profilu, možná jste na robota natrefili. V konverzacích také často píšou nesmysly a je celkem zřejmé, že odpovídají náhodně. A posledním vodítkem může být podivný poměr sledujících a těch které sleduje on. Pokud uživatele nikdo nezná, ale on sleduje úplně každého od Floridy po Hong-kong, tak je tam asi nějaký problém. Tyhle účty pak můžete zablokovat a tím se jejich vlivu zbavit.
Autorský článek - komentář. Další zdroje: Novinky.cz, Bloomberg.com, Cs.joecomp.com