Finanční negramotnost: Proč někteří lidé potřebují výplaty každý týden

 Komentáře 
12. července 2022 20:54 / Michael Veselý
  10
📷
1 fotografie v galerii
V Česku se stává zvykem vyplácení každý týden Depositphotos
Stejně jako nejspíš někteří z vás, i já vídám v poslední době celkem pravidelně inzeráty, kde je nabízena výplata každý týden, nebo i po jednotlivých směnách. Během uplynulého půl roku se na sociálních sítích dost rozšířily. Nemůžu si ovšem pomoct pokaždé se netlouct do čela. Z tohohle vyplácení se stal poměrně rozšířený trend, ale k čemu je vlastně dobrý?

Obávám se, že je to vlastně téměř k ničemu. Solidní firmy tenhle typ vyplácení nenabízejí a normální lidé ho nepotřebují. Kde se ale tenhle trend vůbec vzal? Byl tu už dřív, ale dost ho rozšířila koronavirová pandemie, kdy lidem peníze chyběly, a nyní jsou toho plné sociální sítě. Ve firmách tak začalo přibývat pracovníků, co zkrátka nevystačili a žádali příští výplatu dříve. Vstříc vyšly především ty podniky, které musí o zaměstnance bojovat, nemají úplně výhodné podmínky nebo je práce u nich náročná. Máme to štěstí, že nezaměstnanost je u nás nízká – zatím, velké iluze, že to tak zůstane, bych si nedělal – no a tak se v méně populárních profesích musí zaměstnavatelé více snažit.

Někteří pracovníci si dokonce museli půjčovat před výplatami, což pro ně bylo nevýhodné. Možnost „vybírat“ si peníze za práci každý týden tak velmi uvítali. Takové vyplácení je nabízeno častěji brigádníkům a ke zkráceným úvazkům než těm, kdo mají úvazek plný. Je tomu tak zejména proto, že lidé pracující na zkrácené úvazky obvykle nemají stabilní práci, přivydělávají si mnohdy na více místech zároveň a s penězi vůbec nevychází. V tom jistá logika je. Nicméně jestliže se nijak nemění váš plat, ale pouze čas, kdy peníze dostáváte, pak tohle může pomoct jedině těm finančně negramotným.

Podívejme se na to postupně. Pokud má někdo nízký příjem a nestačí mu na to, aby z něj všechno poplatil, je jedno, jestli ho dostane rozdělen do čtyř etap, nebo mu dají částku celou. Jednoznačně by měl hledat lepší pracovní pozici. Já bych to tedy udělal, pokud by mi peníze nevycházely ani na základní potřeby. Jestliže máte příjem dostačující, ale stejně vám peníze nevyjdou, pokud je dostanete na konci měsíce a v polovině už potřebujete další, pak je jednoznačně problém ve špatném matematickém vzdělání a schopnosti vydělit výplatu 30 dny v měsíci. Jiné vysvětlení jsem doposud nenašel. Když mám příjem 25 tisíc korun a vím, že z toho mám 3000 korun na jídlo, tak si přece snadno spočítám, že je to 750 korun na týden. Tím pádem si musím každý týden nakoupit za 7 stovek, a pokud půjdu během prvního týdne 4x do restaurace a utratím tak 1500 korun, tak je jasné, že poslední týden už nebudu jíst.

Tedy mně je to jasné a člověku s běžnou logikou nejspíš také, je ale obrovské množství lidí, kteří jsou schopni převzít za sebe odpovědnost a peníze si takto rozpočítat. Většině z nás to asi přijde jako banalita, ale pravdou je, že spousta lidí dostane do ruky peníze, rozfofruje je za první týden a pak kňučí, že nemá.

Jako příklad mohu uvést sousedku, které už naštěstí nikdo nic nepůjčí, kdyby ovšem ano, půjčila by si klidně i vaši duši, pokud by se za ni dalo něco koupit. V průběhu let, co ji znám, se důchod téhle paní měnil, a ač je docela přijatelný, aby se z něj uživila, nikdy jí nevydrží déle jak deset dní, někdy ani tři dny. To už zní docela bláznivě, že? Je docela jedno, jak velké poplatky má hradit, jestli zrovna sežene něco ve slevě nebo jestli důchody zvedli. Kdybyste jí dali do rukou třeba padesát tisíc, tak s nimi do konce měsíce prostě nevystačí.

Pro lidi tohohle typu jsou pak výplaty týdně nebo po směnách spíše psychologicky postavený způsob, jak je přimět s penězi vyjít. Peníze dostávají každý týden, a tak si snáze rozpočítají, jak s nimi fungovat v kratším období. I tak se samozřejmě stává, že s nimi nevyjdou, ale není to tak tragické. Je pro ně snadné hladovět poslední dva dny v týdnu v porovnání s tím, když na konci měsíce nemají na jídlo třeba deset dní v kuse. Hlavně ale nemají v ruce celou částku naráz, a tak ji prostě nemohou hned utratit. Jestli někomu takovému mohou týdenní výplaty pomoci, je však docela spekulativní, k tomu se ještě dostanu později.

Jediná komplikace, kterou tohle přináší firmám, jsou vyšší nároky na mzdové účetní. Představte si chudáka paní Bětku, jak to tam chystá každý týden pro celou fabriku, aby na peníze nečekali příliš dlouho. Nicméně i u nás už se na tohle objevují nejrůznější programy a aplikace, které by měly vyplácení ulehčit.

V USA jsou prý tyhle výplaty zcela běžné. Je tak docela možné, že i u nás se časem stanou klasikou. Abych ale řekl pravdu, asi by mě to nepotěšilo a věřím, že spoustě lidí to může naopak život zkomplikovat. Pokud nebudeme platit týdně i nájmy, odvody státu na zdravotní či sociální pojištění, platby za energie, telefon, internet a další účty, asi bych z takových výplat zešedivěl. Zkrátka jsme zvyklí hradit náklady jednou měsíčně a já třeba dopředu vím, kolik z platu uhradím, kolik mi zbyde a na co peníze použiju. Takhle bych musel každý týden vypočítávat, kolik zrovna budu mít po zaplacení nájmu, po uhrazení energií a všeho ostatního dle datumů, kdy to hradím. Některý týden by možná nezbývalo dost, abych se o víkendu zajel někam podívat. Jednoduše by se tím pro lidi, kteří potřebují mít o svých měsíčních příjmech přehled, všechno spíš trochu komplikovalo než ulehčilo.

No a teď se podívejme, jaký vliv tohle může mít právě na onu skupinu, která si vybírá peníze předčasně. Jestliže mají problém fungovat s měsíční částkou, nebude to s tou týdenní stejné? Možná teď nebudou hladovět nebo ne tolik jako dřív, ale bude se jim dařit rozdělit peníze tak, aby z nich hradili poplatky, když je v některém týdnu prostě budou muset zaplatit?

Co když se systém vyplácení změní natrvalo?

Myslím, že to nás ještě nějakou dobu nečeká z výše zmíněných důvodů – muselo by se změnit i hrazení poplatků, aby to fungovalo. Ideálem jsou nyní podle mého firmy, kde máte možnost vybrat si peníze každý týden, ale nikdo vás k tomu nenutí. Některé firmy umožňují vybírat si zálohy předem, kolikrát chcete a kdy chcete, limitují je ale určitou částkou například 50 procent. Dělají to právě z toho důvodu, aby největší část výplaty dostal pracovník naráz na konci měsíce a mohl z ní uhradit velké výdaje jako nájemné. Tak nějak by to v budoucnu mohlo fungovat, pokud bude docházet ke změnám vyplácení u většího počtu firem. Považuji to za docela rozumné řešení pro všechny, dokonce si myslím zejména pro ty, co neumí s penězi vyjít. Právě jim se totiž může snadno stát, že když si vyberou peníze každý týden, během toho posledního zjistí, že teď jim sice vycházejí na jídlo, ale pro změnu z nich neušetřili dostatečnou částku na nájem, čemuž se naše společnost potřebuje vyhnout.

Výhody v systému výplat častěji než jednou do měsíce vidím totiž akorát v tom, že někdy dojde k nečekaným výdajům. Například se vám doma porouchá lednice. Bez té žádná dnešní rodina nemůže fungovat, a pokud nemáte bokem našetřeno pár tisíc, těžko budete čekat dva týdny do výplaty, zatímco se vám doma postupně zkazí veškeré jídlo. Na situaci tohoto typu se prostě nijak nepřipravíte a stát se to může komukoliv. V takových dnech může předčasné vyplácení ušetřit stres a zažehnat krizi.

Autorský článek - komentář.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda