Podpora ohrožených skupin v době energetické krize? V Česku se o ní už dlouho mluví, ale je to také to jediné, co se děje

 Komentáře 
13. července 2022 11:56 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Vláda zatím s energetickou krizí příliš nepomohla Depositphotos
O podpoře skupin ohrožených energetickou krizí se v Česku již dlouhou dobu mluví. A to je také to jediné, co se děje. Některé rodiny jsou v naprosto šílené situaci a od chvíle, kdy se začaly zvyšovat ceny energií, čekaly pomoc od vlády. Po půl roce už nečeká téměř nikdo nic.

Máte pocit, že vláda zatím s dopady cen energií nic moc neudělala? Tak nejste sami. Od revolučního řešení zvednout příspěvek na bydlení – na který spousta lidí podle tabulek nedosáhne – totiž nepřišla s ničím závratným. Pro ty, kdo chtějí bránit státní systém a tvrdit, že lidí, jež na příspěvek nedosáhnou, mají příliš velký příjem, bych rád připomněl, že nedávno byly schváleny příspěvky pro děti, jejichž rodiče nemají hrubý roční příjem přes milion korun. Tedy pokud vezmeme, že dítě má dva rodiče, a mluvíme o příjmu přes 41 tisíc korun měsíčně. Takoví lidé tedy dle vlády potřebují příspěvky pro děti. Pak nerozumím tomu, že někteří důchodci mají se 14 tisíci (a mnohdy i nižšími částkami) vystačit bez nároku na příspěvek na bydlení při současném zvýšení cen energií.

Krom toho, že lidem, kterým se již tedy nějaké pomoci dostává, byla navýšena, vláda nechává lidi, aby si prostě nějak poradili. Ještě v květnu se mluvilo o změnách ve struktuře ČEZ, které by mohly stlačit ceny dolů. To ale vůbec neřeší problémy lidí, kterým nezbývá na zálohy natož na doplatky. Podle premiéra to navíc vyžaduje dlouhodobější přípravu a analýzy. ČEZ by se měl dělit na obchodní a výrobní část, přičemž ta výrobní by byla ve vlastnictví státu. O změnách ve společnosti ČEZ už uvažovala i předchozí vláda, zatím na ně – ani na nic jiného – však nedošlo.

Pro hrubou představu, pokud se vláda rozhodne pro toto řešení, typuji, že tak v roce 2030 by mohlo skutečně přijít. Jenže to už budeme mít vládu dávno jinou. Proč tak dlouhá doba? Samozřejmě s trochou nadsázky, ale proces restruktualizace nebude jednoduchý, vyžádá si mnoho času a mohou do něj zasáhnout i soudní spory, o tom, jak dlouho se dokáže vléct jeden soudní proces, jistě víme všichni své.

Příští zimu už budou topit jen někteří

Propadáme se do čím dál většího průšvihu, a přestože nárůsty cen jsou zřejmé již téměř rok, naši politici s nimi zatím nic neudělali. A vlastně nevím, jestli má smysl říkat zatím, nejspíš asi ani neudělají. Některým lidem hrozí odpojení, a to ne v důsledku nedbalosti, ale protože částky za plyn a elektřinu stouply opravdu nekontrolovatelným způsobem. Setkávám se s lidmi, a to ať už v realitě či přes počítač, kteří zvažují, v kolika místnostech budou ještě moci příští zimu topit. Představa, že do roka splatí letošní účty a ještě budou posílat zálohy, je pro ně neuvěřitelná. Plošnému řešení, které by podpořilo všechny občany, se vláda neustále vyhýbá. To mě vrací k plošné podpoře všech dětí z „nízkopříjmových“ rodin. Pomoc jedincům totiž považuje vláda za příliš složitou a v souvislosti s energetickou krizí složitá není? Budeme raději po jednom kontrolovat, kdo si zaslouží příspěvek na něco, co postihlo všechny bez rozdílu? A ve výsledku se plno lidem této pomoci tedy nedostane, protože nesplní nějakou normu. Logiku v tomto nastavení myšlení vlády hledám již dlouho a marně.

Za příklad uvedu samoživitelku, která je již druhým rokem v rozvodovém řízení, protože veškeré soudní procesy byly v posledních dvou letech mnohem pomalejší než doposud. Její příjem je 10 tisíc korun, s dětmi žije doslova ve vymalovaném sklepě svých přátel, protože z 10 tisíc korun nezaplatíte nájem i jídlo, natož cokoliv dalšího. Na dávky nebo výživné zatím podle tabulek nemá nárok. Papírově je vdaná, a než se dočká nějakých peněz pro své děti, musí s nimi zůstat živořit.

Jediné opatření, které jsme doposud přijali, je snížená daň DPH, pokud se nepletu, proběhlo tam odpuštění daně asi na dva měsíce. Podpora ohrožených skupin je v jednání, a tím to také prozatím končí. Právě tohle opatření přitom proběhlo ve většině zemí, které musí energetickou krizi řešit. Možná by se navíc slušelo připomenout, že za odpuštění DPH, které je tím jediným činem, ulehčujícím život českým občanům, vůbec nebylo dílem současné pětikoalice. Vláda Andreje Babiše (ANO) zmocnila ministryni financí k odpuštění daně z přidané hodnoty (DPH) u energií na listopad a prosinec. Mimo to také uvedla, že domácnosti a další odběrná místa budou osvobozeny od platby za obnovitelné zdroje.

Současná vláda problém neustále oddaluje. Až jim lidé zase začnou stavět před Sněmovnou demonstrativní šibenice, budou se divit a bouřit. Zatímco nejmenovaná vládní strana dostává pochybné dary ze všech stran, obyčejní občané, kteří čekají na pomoc, zatím neobdrželi nic. V uplynulých letech bylo celkem normální, že někteří lidé museli mít dvě práce. Teď už by si dle rad politiků měli najít tři a do kdy bude hledání nové práce ještě únosným řešením? Dokud bude českým občanům zbývat čas na spánek?

Aby toho nebylo málo, začalo se mluvit o dalších nárůstech. Tohle je teprve začátek energetické krize, bude daleko hůř. Koncem tohoto roku by měly ceny údajně dále stoupat. S možností odstřižení od Ruského plynu zatím také vláda příliš nepočítá, respektive si s ní nedělá velké vrásky. K tomu řeknu jen tolik, že vést já válku s Evropou, určitě bych si to odstřižení nechal na lepší období než na léto. Pokud na to skutečně dojde, pro domácnosti to bude znamenat jediné – další zdražování, protože plyn budeme muset získat jinde. No a když mluvíme o získávání jindy, je vhodné si uvědomit, že žádný jiný než ruský plyn aktuálně není na trhu volně dostupný. Plyn se smlouvá s předstihem. Pokud dojde na odstřižení od plynu během zimy, solidarita Evropské unie, která je již tak dost nejednotná, půjde k šípku.

Dlouhodobá nečinnost vlády povede k chudobě. Dovedu si živě představit, jak se příští zimu v některých domácnostech přestává topit a svítit. Jediné, co nyní můžeme udělat, je tlačit na vládu a neustále apelovat, aby tohle nedopustila. Pokud neexistuje iniciativa z její strany, je třeba, aby vznikla na straně občanů, protože následky přehlížení současné situace a víra v to, že se to nějak vyřeší později, by mohla vést ke katastrofálním následkům. Docházelo by k zadlužování občanů a snižování jejich životní úrovně v rámci základních lidských potřeb.

Po rozhovoru s téměř šedesátiletou invalidní důchodkyní jsem si přestal dělat iluze, že vláda ujedná nápravu této situace. Od státu dostala obálku s doporučením, aby požádala o podporu v této těžké situaci. Jediná podpora, kterou však může žádat během energetické krize, je příspěvek na bydlení, o který už žádala mnohokrát předtím. Stejně jako předtím jí byl zamítnut. V domě má totiž nahlášené bydliště i její dcera, která je majitelkou domu, ta však pracuje v úplně jiném městě, kde je ubytovaná a domů jezdí jen na návštěvy. Úřady tohle nezajímá, podporu nepřidělují na základě reálného obsazení domácnosti, ale vypočítávají jej z toho, kdo v domě žije papírově. Osobně si myslím, že jde taky trochu o to, na jakého pracovníka narazíte.

Mimo jiné se tahle paní také zkusila obrátit na organizaci, jež pomáhá lidem se špatným finančním zázemím. Tam jí doporučili poradnu, která je v jiném městě. Zkusila tedy požádat o pomoc formou sociálních sítí, kde si lidé běžně poskytují alespoň potravinovou pomoc. I tady se setkala pouze s kritikou, ať se o sebe naučí postarat. Zkusila se tedy obrátit na organizaci, která pořádá sbírky pro lidi, již například přišli o dům. Tam jí ale řekli, že není možné uspořádat takovou sbírku, která by jí pomohla energie zaplatit. Přestože dotyčné nezbývá na jídlo a hrozí jí, že přijde o majetek, pokud neuhradí nepřiměřeně vysoké vyúčtování, náš systém je k celé situaci zcela slepý a nikde neexistuje žádná varianta pomoci.

Autorský článek - komentář. 

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod