KOMENTÁŘ: Osvobození Ukrajiny přináší i děsivá odhalení. V lese jsou ukryty stovky hrobů mučených lidí

 Komentáře 
05. listopadu 2022 12:47 / Michael Veselý
  2
📷
1 fotografie v galerii
Na Ukrajině za sebou Rusové zanechali v lese stovky hrobů. Depositphotos
Může to znít až neuvěřitelně, že v lese byly zakopány celé stovky těl. Všechna hrůza pochází z borového lesa na okraji obce Izjum. Právě tady proběhla masová exhumace těl, kterých se zbavili ruští vojáci. Neumím si představit, co prožívají lidé, kteří se s tímhle musí potýkat.

Země vydala lidem tajemství, které jimi doslova otřáslo. Rusové si tu vybrali daň odporným způsobem. Ukrajinští představitelé se domnívají, že byly spáchány válečné zločiny, což jsou odhodláni zdokumentovat, a proto vyndávají a zkoumají jedno tělo po druhém. Asi 100 ukrajinských pracovníků záchranné služby v modrých plastových krytech se zarylo do země a otevřelo provizorní hroby. Snaží se zjistit příčinu smrti stovek lidí pohřbených v lese na okraji města, které nedávno osvobodily postupující ukrajinské síly. Izjum, napadený v dubnu, Rusko využívalo jako klíčový vojenský uzel pro zásobování svých sil z východu.

Exhumace probíhala většinou v tichosti, jak přihlíželi policisté a státní zástupci. Policisté dávali hlavy do dlaní a zoufali si nad hrůzou, se kterou se budou potýkat. Není pochyb, že zde došlo k otřesným válečným zločinům a Ukrajinci jsou připraveni bojovat za to, aby se z nich někdo zodpovídal. Není divu, představte si, že by se něco podobného stalo u nás. Válka je příšerná událost, ale ten, kdo vraždí a mučí civilisty, je zrůda. Neexistoval žádný logický důvod, proč by Rusové, kteří tvrdí, že sem přijeli osvobozovat, těm lidem tohle udělali.

V prvním hrobě byla nalezena civilistka, která má přes krk provaz. Ukrajina to označuje za stopy mučení, nikde však není uvedeno nic podrobnějšího, takže bych řekl, že konkrétně v tomhle případě nejspíš mohlo jít o oběšení a dívka nemusela být dlouhé hodiny mučena. Proč? Myslím, že je celkem jasné i bez vyšetřování, že téměř všichni tihle pohřbení zemřeli kvůli bezohlednosti ruských vojáků. Někteří z nich byli zabiti, někteří byli mučeni, někteří byli zabiti kvůli leteckým a dělostřeleckým útokům Ruské federace, jak zjistilo odkrývání hrobů.

Informace o mučení se objevovaly už dříve. Nedávno vydalo BBC článek, který je svědectvím, že Ukrajinci byli týráni. Očití svědci v něm popisují, jak slyšeli křik, který měl být záměrně slyšet široko daleko, aby je vyděsil. Podle všeho dávali obětem šoky elektřinou. Řekl bych, že to nás vrací trochu do reality. Nešlo o žádnou civilizovanou válku. Byl to brutální vpád na cizí území, kde se plenilo jako ve středověku a stejným způsobem se chovali i k zajatcům. Rusové na Ukrajinském území byli v mnoha případech zvířata, která znásilňovala, týrala a zabíjela.

Nejhorší na tom ale je, že mučící techniky se v minulosti využívaly, pokud bylo potřeba dostat z nepřítele nějaké informace. Troufám si ovšem říct, že tady šlo o úplně jinou situaci. Co by od tolika lidí na různých místech, kde se postupně umučené mrtvoly nacházejí, potřebovali nepřátelé vědět? Je to obyčejná zrůdnost, prostě týrali a zabili stovky lidí, aniž by museli. Čistě z potěšení a pocitu nadřazenosti. Bylo to o přístupu každého jednotlivého vojáka, protože v některých oblastech Ukrajinci popisovali Rusy jako lidi, kteří sami neměli na vybranou než přijet zabrat jejich území a k obyvatelům se chovali zcela normálně.

Možná mě za tenhle pohled na věc odsoudíte a řeknete, že válka není o přátelském poplácání po ramenou. Přesto si myslím, že mohla být vedena mnohem více civilizovaně a nikdo nemusel shazovat bomby na školy či nemocnice. Zvlášť v případě, kdy Rusko tvrdilo, že pomáhá a zachraňuje. Proč tedy celou situaci odnesli nevinní civilisté?

O tom, co se tam stalo, by měl vědět svět. Konvoje mezinárodních novinářů byly přivolány, aby sledovaly otevírání hrobů a to, co v nich je nalezeno. Pohřebiště vedle stávajícího hřbitova obsahuje jednu řadu hrobů vedle druhé. Jsou označené hrubými dřevěnými kříži. To je asi jediná věc, která mě na celé situaci překvapila. Kdo dal kříže na hroby? Na několika byla napsána jména, ale většina byla označena pouze číslem. Pohřby zde byly prováděny na příkaz Rusů.

Ukrajinská policie nakonec našla na místě 445 nových hrobů, 445 zmařených životů v důsledku chamtivosti. Co víc, některé dokonce obsahují více než jedno tělo. Není jasné, jak všichni zemřeli. Ukázalo se ale, že jsou tam vojáci i civilisté, muži, ženy a děti. Podle stop se zdá, že někteří byli zabiti ruským ostřelováním a další byli obětí ruského náletu na zdejší bytový dům, který proběhl v březnu a při kterém zahynulo 47 lidí. V jednom obrovském hrobě bylo nalezeno asi 20 vojáků. Někteří zde leželi se svázanýma rukama a jeden měl stejnou smyčku kolem krku, jakou objevili i u první nalezené ženy. Těla mužů ve vojenské uniformě byla exhumována a zabalena do bílého vaku.

Když byly hroby otevřeny, v dálce se ozývaly výbuchy, protože v souvislosti s osvobozováním a zkoumáním oblasti musely bezpečnostní síly pracovat na odminování oblasti. Věk obětí začíná u malých dětí a končí u starců. Jeden ze zdejších mužů chodí k hrobu oplakávat svou manželku Ludmilu. Mohli spolu prožít klidné stáří, protože jim již bylo oběma přes 70 let. Pamatuje si, že byla zavražděna 7. března během těžkého ostřelování v Izjumu. Pohřbena sem byla až podruhé. Prvně ji musel pohřbít na dvoře jejich domu, poté byla v srpnu znovu pohřbena. A nyní budou její ostatky znovu narušeny. Teprve po vytlačení Rusů zde Ukrajina může provést podrobné vyšetřování a určit, kolik obětí okupanti po sobě zanechali.

Od obyvatel se policie dozvěděla, že lidé byli Rusy drženi mimo tento obrovský hřbitov. Nejenže jim tedy pozabíjeli rodiny, nakonec se nesměli za nimi podívat ani k hrobům. Vyprávění místních rovněž vypověděla ledacos o mučících technikách a hrůzách, které zde probíhaly. Někteří z nich měli stopy na zápěstí způsobené pouty a vypovídali o tom, že byli vystaveni elektrickým šokům, ať to zní sebešíleněji. Důkazy o tom, že v místech, která byla Rusy okupována, docházelo k bezpředmětnému mučení, jsou tedy celkem zřejmé. Nikdo z lidí, kteří se s touto zkušeností byli nuceni setkat, nedokázal říct, proč vlastně byli týráni ze strany ruských okupantů.

Kdybyste přijeli na Ukrajinu, našli byste tam vyděšené lidi, kteří byli drženi bez světla, bez jídla, bez vody a bez práva na spravedlnost. Z psychologického hlediska si tihle lidé rozhodně prošli zkušeností, na kterou nezapomenou po zbytek života. Několik podobných pohřebišť bylo nalezeno v oblastech, které nedávno znovu dobyly ukrajinské síly. Proč ale Rusové přistoupili k takovému masakru, není jednoznačné.

Všichni se ale určitě shodneme, že představa toho, co se tam odehrálo, je děsivá. Ruské jednotky vedly válku proti Ukrajině až doposud skutečně brutálně, a je dost pravděpodobné, že se ještě ledasčeho dočkáme. Ústup z jejich strany bych nepodceňoval, přece jen mají v držení nebezpečné elektrárny.

Policie se snaží o důkladné zdokumentování válečných zločinů a zvěrstev, kterých se ruské síly dopouštějí na Ukrajině. Mohlo by to podle nich pomoci národním a mezinárodním snahám identifikovat a pohnat Rusy k odpovědnosti. Tentokrát Putina zřejmě čeká další balíček sankcí. Dokonce i francouzský prezident Emmanuel Macron, který se snažil udržet s Ruskem pozitivní vztah, a s Putinem opakovaně komunikoval, odsoudil to, co zde jednotky našly, jako zvěrstva spáchaná v Izjumu.

V tuto chvíli jsou již známy první známky, že některá těla zemřela na ostřelování nebo podvýživu a nedostatek zdravotní péče. Především si ale řekněme, že ti lidé zemřeli zcela zbytečně, protože neměli šanci válku nijak ovlivnit a jejich smrt ve většině případů nikomu z nepřátel nepomohla. Nalezená těla by měla být rozhodně pořádně otestována a prozkoumána, aby se určila příčina smrti a očekával bych, že budou existovat zřejmé také důkazy o mučení a popravách. Ty bývají totiž v případech okupace velmi podobné. Mohly by následně ale především umožnit řešit celou otřesnou situaci na mezinárodní úrovni.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Bbc.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Velká chodidla nebo velký nos znamenají velký penis a další fakta a mýty, co o mužích panují

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod