Zeman není schopen vykonávat úřad. Podle vedení Senátu existuje jediné možné řešení

 Události 
18. října 2021 19:02 / Irena Frolová
  2
📷
1 fotografie v galerii
Prezident Zeman je na tom hůř, než jeho okolí tvrdilo Profimedia
Prezident Miloš Zeman není podle vyjádření Ústřední vojenské nemocnice (ÚVN) ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Vedení Senátu se hned zítra sejde s předsedy sněmovních stran, aby probrali postup při převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice.

Závažnou informaci sdělil předseda Senátu Miloš Vystrčil, a to na základě vyjádření ředitele ÚVN a Zemanova ošetřujícího lékaře Miroslava Zavorala. "Podle nemocnice není schopen prezident vykonávat své pracovní povinnosti a prognóza je krajně nejistá. Návrat Miloše Zemana k práci je podle lékařů v následujících týdnech málo pravděpodobná," poznamenal Vystrčil.

Přesnou diagnózu nemocnice Vystrčilovi nesdělila. "Ani nás nezajímala. Chtěli jsme jen vědět, jestli je Zeman schopen vykonávat úřad," doplnil Vystrčil.

Hned zítra se hodlá vedení Senátu sejít s předsedy sněmovních stran, aby probrali postup při převodu pravomocí prezidenta po dobu Zemanovy indispozice. Aktivace článku 66 Ústavy je podle vedení Senátu jediným možným řešením.

"Informace nemocnice o Zemanově zdravotním stavu je překvapivá, není to dobrá zpráva. Jsem připraven jednat o dalším postupu," řekl premiér Andrej Babiš (ANO) Radiožurnálu. 

Podle předsedkyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové je třeba zabránit paralýze země. "Článek 66 slouží k situaci, do které jsme se dostali. Pokud podle dopisu z ÚVN není a nejspíš ani nebude prezident schopen vykonávat své pravomoce, musíme tyto pravomoce rozdělit mezi jiné ústavní činitele, aby nedošlo k paralýze země. Budeme postupovat v souladu s Ústavou," napsala na Twitteru Adamová. Zároveň poděkovala Senátu, který je podle ní garantem ústavnosti země a protipólem gaunerského chování lidí okolo Miloše Zemana, ke kterým se podle ní přidal i Radek Vondráček (ANO). "Po dnešních slovech Miloše Vystrčila opřených o dopis z ÚVN musí ze svého jednání vyvodit odpovědnost," doplnila Pekarová.

Za velmi vážné označil informace o zdravotním stavu prezidenta i lídr KDU-ČSL Marian Jurečka. "Zítra budeme s panem předsedou Senátu a dalšími předsedy o této situaci jednat. Aktivace článku 66 Ústavy se jeví jako velmi pravděpodobná," napsal na Twitteru Jurečka. Jeho stranický kolega, europoslanec Tomáš Zdechovský, se ostře pustil do Mynáře, ale i Vondráčkaa Babiše. "Kancléř Mynář to věděl, a přesto k němu vedl předsedu Sněmovny, který následně lhal, že je prezident zjednodušeně řečeno v "dobré kondici´. Nezbývá nic jiného, než aktivovat článek 66. Mynář, Vondráček i Babiš jsou lháři. Podle mě by se jejich jednáním měla zabývat policie," napsal na Twitteru Zdechovský.

Zdroj: Instory.cz, ČTK

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít