HISTORIE KRIMINALISTIKY: Žena, která po smrti vyřešila svůj vlastní případ

 Historie kriminalistiky 
06. září 2022 11:53 / Michael Veselý
  1
📷
1 fotografie v galerii
Teresita Basa údajně popsala svou vraždu zpětně ze záhrobí. Depositphotos
V historii došlo k mnoha záhadným případům, které se nikdy nepodařilo vyřešit. Kdyby každá oběť mohla říct, kdo ji zabil, měla by to policie mnohem jednodušší. V Chicagu se to v roce 1977 prý skutečně stalo. Pokud jste už někdy slyšeli jméno Teresita Basa, pak možná máte důvod věřit na hlasy ze záhrobí. Výklad celého případu je ale jen a jen na vás.

Byla to imigrantka z Filipín a její vražda zůstala nevyřešená roky. 21. února 1977 Ruth Loeb zatelefonovala Teresitě a povídaly si asi 30 minut. Loebová později dosvědčila, že její známá očekávala v ten večer přítele. Neuvedla však žádné další podrobnosti o tom, kdo to je nebo proč by ji měl navštívit.

Hodinu poté, co Loeb naposledy mluvila s Teresitou, byly do Teresitina bytu přivoláni hasiči poté, co si sousedé stěžovali, že se odtud line kouř. Hasiči nakonec našli majitelku bytu nahou, schovanou pod matrací, s nožem trčícím z hrudi. Vyšetřovatelé nakonec usoudili, že navzdory počátečním zdáním nebyla obětí sexuálního napadení, přestože ji našli svlečenou. Neexistovaly ovšem žádné fyzické důkazy, které by policii přivedly k jejímu potenciálnímu vrahovi.

Zhruba pět měsíců po vraždě se náhle ozval policii někdo, kdo tvrdil, že může její smrt pomoci objasnit. Jednalo se o kolegu z práce, který policii tvrdil, že jeho manželka měla „vize“ o vraždě Teresity. Údajně se dostala do nějakého transu, ve kterém promluvila, jako by to byla samotná oběť. Oslovovala bývalého kolegu, aby jí pomohl, protože policie nenašla jejího vraha. V tomto transu jeho žena uvedla, že to byl muž, kdo Teresitu zabil. Když se doktor zeptal, s kým to mluví, žena se mu prý představila jako zavražděná Teresita Basa a slíbila mu, že nemá, čeho se obávat.

Přestože kolega přišel na policii s šílenou historkou, nakonec s pomocí jeho ženy došlo k identifikaci, když ukázala prstem na Allana Showeryho. Zvláštní okolností bylo, že ač se později tento muž, který byl rovněž jedním z kolegů, pokusil zvrátit své obvinění na základě toho, že neexistují žádné důkazy krom nějakého spirituálního tvrzení, bezprostředně po identifikaci se nechal v tichosti odvést policií, jako by uznával svou vinu. Přiznal se až 23. února 1979 a byl za svůj čin odsouzen ke 14 letům vězení. V roce 1983 byl nakonec podmínečně propuštěn a důkazy naznačují, že se vrátil do New Yorku.

Vyřešil duch vraždu?

Co se opravdu Teresitě Base stalo, záleží na tom, čemu chcete věřit. Večer, kdy zemřela, byla ve svém bytě sama, dokud ji někdo nenavštívil a obdržela dva telefonáty vyjma toho, který sama realizovala. Ten první přišel kolem 19:10 a byl od přítele, který s ní řešil jen nákup vstupenek na nadcházející akci, a druhý v 19:30 trval asi 20 minut, jeho obsah ovšem není znám.

Kolem 20:40 zasahovali hasiči po nahlášení požáru v 15. patře domu, kde později našli její tělo probodnuté nožem pod hořící matrací. Sousedé zalarmovali údržbáře, který ihned volal na tísňovou linku poté, co ucítil kouř. Hasiče vpustil do bytu pomocí klíče, tedy byly dveře buď zabouchnuté, nebo dokonce zamčené.

Po týdnech výslechů rodiny, známých a všech, kdo byli s Teresitou ve styku, policie stále neměla stopu, po které by mohla jít. Jednou z mála věcí, které vyšetřovatelé objevili a považovali ji za důležitou, byla upomínka, kterou si žena zapsala do deníku. Stálo tam: „Sehnat lístky pro A.S.“

Tyto iniciály policie z Chicaga dovedly k Allanu Showerymu společně s informací, se kterou je kontaktovali Jose a Remibias Chua – manželé, s nimiž údajně zemřelá komunikovala. Jose a jeho žena znali dokonce podrobnosti, jak byla Teresita zabita. Policii řekli, že Showery původně přišel opravit rozbitou televizi, ale nakonec ženu pobodal, okradl o šperky a založil požár. Vyšetřovatelé tedy navzdory podivné historce zašli do Showeryho bytu. Muž samozřejmě popřel zabití své kolegyně, ačkoli dva kusy jejích šperků – perlový prsten a nefritový přívěsek – měla jeho přítelkyně skutečně schované doma. Ta uvedla, že jí je Showery dal jako pozdní vánoční dárek. Kamarádi a členové rodiny zemřelé však potvrdili, že se jedná o zmizelý majetek.

Příběh, který Showery vykládal vyšetřovatelům, se postupně transformoval. Znal Teresitu z práce, a protože prý věděla, že je Showery v těžké finanční situaci, tak mu, tvrdil, velkoryse platila šperky za to, když jí pomohl s pochůzkami a dalšími úkoly. Nakonec ale připustil, že šel navštívit kolegyni v noci, kdy zemřela, napadl ji nožem, poté se pokusil i o sexuální útok a ukradl to málo, co stihl najít, než zapálil oheň. Při procesu však uvedl, že se přiznal až poté, co mu policie poskytla detaily o vraždě a vyhrožovala, že zatkne i jeho těhotnou přítelkyni. V noci, kdy došlo k vraždě, se měl podle svých slov pouze navečeřet právě s přítelkyní a poté kolem 19:30 již popíjel a hrál šipky se sousedem. O měsíc později se však k vraždě znovu přiznal a byl nakonec odsouzen ke 14 letům ve vězení.

Zajímavé na případu je i to, že žena, která Showeryho usvědčila, protože skrze ni údajně Teresita promlouvala, znala tohoto muže a pracovala s ním dokonce na jednom oddělení. Důsledkem toho vzniklo mnoho teorií, co skutečně stálo za vyřešením případu. Existovala tvrzení, že Remibias Chua reagovala jen na své podvědomé pocity strachu a averze z tohoto muže. Také je možné, že jej slyšela o činu mluvit a nemohla si to nechat pro sebe. Nebo možná celá vražda proběhla úplně jinak, Showery byl do případu zavlečen nevinně a něco ho mohlo přesvědčit, aby se k vraždě přiznal. Samozřejmě můžete také věřit i tomu, že šlo o skutečný paranormální jev a Teresita nemohla najít klid ani po půl roce od své smrti, dokud všem neřekla pravdu. Ať už to bylo, jak chce, kuriózní případ vstoupil do dějin jako vražda, kterou objasnila oběť samotná.

Autorský článek. Další zdroje: Allthatsinteresting.com

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít