Z toho běhá mráz po zádech. Vrah v Hinterkaifeck zůstal žít na farmě plné mrtvol ještě týden

 Historie kriminalistiky 
12. října 2023 15:15 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Pomník vytvořený na farmě pro rodinu Gruberovu. Wikimedia Commons/Andreas Keller
Ať už vám přejel mráz po zádech, kolikrát chtěl, tentokrát to bude opravdu nepříjemné. Příběh vraha z Hinterkaifecku vypráví o rodině, která byla včetně služebnictva pozabíjena a celý další týden si toho nikdo nevšiml, protože v kuchyni se nadále topilo a vařilo a sousedé vídali, že dům stále „žije“. Žil v něm ale někdo jiný.

Byl to páteční večer na konci března, kdy byla na Německém venkově brutálně vyvražděna celá zde žijící rodina. Po tom, kdo zabil 6 lidí, pátrala policie dlouho a vyslechla místní i návštěvníky, kteří se po okolí pohybovali. Přesto ale zůstaly vraždy na farmě Hinterkaifeck nevyřešeny, takže divoký a krvavý masakr je jedním z případů, které se nepodařilo úspěšně uzavřít. Dokonce není ani potvrzeno, zda byl vrah sám. Nelze vyloučit, že mohlo jít i o skupinu.

Rodina žila na farmě zvané Hinterkaifeck, v Bavorsku. Neznámý útočník zavraždil Andrease a Cäzilii Gruberových, dceru Viktorii, Viktoriiny děti Josefa a Cäziliu, a dokonce také hospodyni Marii Baumgartnerovou, která právě nastoupila. Právě služebná byla zavražděna v její ložnici, zatímco Josef byl zabit ve své postýlce v pokoji své matky. Zbývající členové rodiny však byli všichni zavražděni ve stodole. Úřady tato skutečnost silně znepokojila a dovedla k vytvoření nepříjemné teorie.

Těla Andrease, Cäzilie, Viktorie a jejich vnučky, malé Cäzilie, byla objevena ve stodole, zatímco mrtvoly Josefa a služebné Marie byly nalezeny uvnitř obytných místností. Vyšetřovatelé proto dospěli k závěru, že vrah velmi pravděpodobně nalákal čtyři oběti do stodoly jednu po druhé a systematicky na ně útočil mattockem. Mrtvoly byly nalezeny zasypané senem právě zde. To, co se ale ve stodole odehrálo, muselo být pro rodinu příšerné. Vyšetřovatelé našli v rukou malé Cäzilii chomáče vlasů a po celé hlavě měla vytrhaná plešatá místa. Došli tedy k závěru, že si vytrhala vlasy sama hrůzou. Úřady se domnívají, že holčička na svá zranění pravděpodobně nezemřela hned. Cäzilia si možná vytrhala vlastní vlasy až ve chvíli, když několik hodin ležela vyděšená a umírala vedle mrtvol své matky a prarodičů ve stodole.

Musel to být otřesný zážitek pro sedmileté dítě, pokud byla naživu, když vrah stodolu opustil. Zůstala nejspíš smrtelně zraněná v hromadě mrtvých těl své rodiny, zatímco vrah se vydal do domu a zavraždil hospodyni a zbylé dvouleté dítě.

To nejhorší na celé tragédii je, že podle svědectví od sousedů a důkazů nalezených uvnitř domu pachatel nebo pachatelé neopustili farmu Hinterkaifeck hned. O tom, že byla celá rodina vyvražděna, se nevědělo ještě celé 4 dny. Po krvavých jatkách totiž z komína na statku celé dny stále vycházel kouř. Sousedé Gruberových viděli, že někdo používá krb v domě. Zdálo se tedy, že rodina je živá a zdravá. Kromě toho byla krmena rodinná zvířata a dobytek, a někdo dokonce podojil krávy, jako by se vůbec nic nedělo.

Policie také potvrdila, že někdo konzumoval a připravoval jídlo v kuchyni. Díky tomu dospěli k závěru, že vrah nejen žil v domě poté, co zavraždil šest lidí, ale také vykonával každodenní úkoly, jako je příprava jídel a údržba farmy.

Vzhledem k tomu, že pachatel krmil zvířata a několik dní po vraždách používal krb, sousedy rodiny nijak zvlášť neznepokojovalo, když malá Cäzilia v sobotu 1. dubna zameškala školu nebo když celá rodina tu neděli vynechala kostel. Když se však Cäzilia v pondělí nedostavila do školy a pošťák si všiml, že si dopisy, které o víkendu doručil, nikdo nevyzvedl, začali si sousedé Gruberových dělat starosti o šestičlennou rodinu, jež žila na farmě Hinterkaifeck.

V důsledku toho tři lidé, kteří žili poblíž domu Gruberových, navštívili farmu a objevili umlácené mrtvoly ve stodole a domě. O vraždách byla okamžitě informována policie a z Mnichova přijeli policisté, aby začali lidi vyslýchat. V průběhu vyšetřování bylo vyslýcháno více než 100 podezřelých ohledně jejich možné účasti na brutálních vraždách. 

V měsících a týdnech, které vedly k masakru, došlo na farmě Hinterkaifeck k řadě podivných událostí. Maria Baumgartnerová byla tragicky zavražděna hned první noc, kdy pracovala pro rodinu, protože předchozí hospodyně dala výpověď přibližně před šesti měsíci a tvrdila, že v domě Gruberových straší.

Sousedé řekli policii, že rodina hlásila v minulosti několik podivných incidentů včetně nevysvětlitelných stop ve sněhu. Ty vedly k farmě, nicméně žádné stopy už nevedly pryč z pozemku a nacházely se i na půdě. Lidé spekulovali, že vrah se mohl v domě skrývat dlouhou dobu, než zavraždil všech šest obyvatel. Andreas také řekl svým sousedům, že se mu ztratily klíče a že v domě našel podivné noviny, které nikomu ze členů rodiny nepatřily. Odmítl si však půjčit zbraň od jednoho ze svých sousedů, aby ochránil sebe a svou rodinu, pokud by se tam někdo potuloval.

V roce 1923, pouhý rok poté, co byla rodina Gruberových a jejich služebná brutálně zavražděna, byla farma Hinterkaifeck zbourána a na její místo byl umístěn pomník obětem. Kromě jednoduché betonové svatyně je památník obětem na hřbitově Waidhofen, kde byli pohřbeni manželé Gruberovi a jejich hospodyně.

Další populární teorií bylo, že Gruberovi a Maria Baumgartnerovi byli zabiti Karlem Gabrielem, Viktoriiným manželem. Gabriel byl údajně zabit v roce 1914, když sloužil v 1. světové válce. Zastánci této teorie věří, že Gabriel ve skutečnosti nezemřel v boji. Spekulují o tom, že Viktoriin manžel se po několika letech vrátil na farmu Hinterkaifeck, a když si uvědomil, že jeho žena spala s jiným mužem, protože má Josefa, v návalu vzteku zavraždil všech šest obyvatel.

V roce 1999 také jedna starší žena kontaktovala úřady a tvrdila, že někdo, koho zná, přiznal, že má informace o vraždách v Hinterkaifeck. Úředníci tento tip prozkoumali a dozvěděli se, že to dotyčný tvrdil údajně už v roce 1935. Bylo však příliš pozdě, protože potenciální podezřelý zmíněný v hlavní roli již v roce 1999 nežil.

Autorský článek. Další zdroje: Idnes.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Radim Fiala se svou seriálovou manželkou zabloudil, zachránila ho až rosnička z Novy

Styl

Menstruační houba jako alternativa k tamponům. Je čistě přírodní, použít lze opakovaně a můžete se s...

Tech

Takzvaný projekt Manhattan byl vyvrcholením snahy Američanů o sestrojení a použití jaderné bomby. Na konci...