Nemáte peníze? Tak jste kr*va! Topolánek dal najevo svůj postoj
Mirek Topolánek se kdysi rozhodl kandidovat na prezidenta a porazit Miloše Zemana. Se sebeprezentací se ale nikdy dvakrát nepřetrhl. Jak je vidět, i nyní pokračuje ve svém hulvátském jednání, se kterým jsme se v minulosti již setkali mnohokrát. Jeho poslední příspěvek ve mně vzbudil otázku, jak by to dopadlo, kdyby byl nakonec opravdu zvolen. Nespočet lidí se netají tím, že jsou velmi nespokojeni se způsobem, jakým nás Miloš Zeman reprezentuje zejména před zahraničními sousedy. Předpokládám ale, že reprezentace pana Topolánka na postu prezidenta by nebyla jiná, ba naopak možná ještě horší. Stačí se podívat do minulosti, kolik z jeho agresivních a politicky nevhodných výroků se dostalo do médií.
Apolena Rychlíková je režisérka, novinářka a aktivistka. 10. června zveřejnila na Twitteru příspěvek, ve kterém přirovnala současný stav České republiky k reality show Survivor (soutěži o přežití). Konkrétně mluvila o nákupech pro svou rodinu, které se jí zdají úzkostné a o jiných rodinách z nižších vrstev, které si ty nákupy již nemohou dovolit. Za to si od někdejšího kandidáta na hlavu státu vysloužila nepřátelskou reakci. „Vy jste ale opravdu mimořádná kr*va,“ sdělil jí pod příspěvkem Mirek Topolánek.
Pod twitterovým postem se okamžitě strhla hádka, do které se zapojili politici a další osobnosti. Například Daniela Ostrá z ČSSD upozornila na to, že pan Topolánek se prezentuje jako „buran“ již dlouhou dobu. Stejné pojmenování použila i Monika Le Fay, spisovatelka a režisérka. Přidalo se k ni i mnoho dalších.
Případů, kdy se Mirek Topolánek do někoho vulgárně opřel, bychom našli nespočet. Vzpomínám si na hodně rozebíraný případ v médiích, kdy stejným způsobem na Twitteru uvedl, že sní o tom, jak aktivistka Greta a Andrej Babiš půjdou oba do haj*lu. Redaktorce Parlamentních listů zase v minulosti napsal vulgární zprávu na její dotaz ohledně financí: „Nečtu ty vaše sra*ky a lži nekomentuji. Žádná z těchto mr*ek se neodváží sama a beze svědků přiblížit na 5 metrů. To mi stačí. Respekt! To, že české mr*ky útočí řadu let na mé rodinné příslušníky, to je vaše vizitka, ne moje. Pokud se chcete štvanice zúčastnit, pozorně si odkrokujete 5 metrů. Mr*ka totiž nemá pohlaví.“
A obdobných případů plných urážek je nespočet. Mimo jiné vystupuje také ve vlastním pořadu Topol Show, který je dostupný na internetu a bez pardonu se v něm vyjadřuje k nejrůznější problematice. Asi posledním příkladem výstupu pana Topolánka, který se hodí zmínit, byla přednáška v roce 2011. Ta měla být o korupci, ale nad přítomností novinářů, se kterými nepočítal, se rozzuřil natolik, že z řečnického pultu začal sundávat mikrofon, nahrávací zařízení a reportéry vyhazoval už ode dveří. Dle svých slov je tam rozhodně nechtěl a mluvit před nimi o korupci nehodlal. I po všech takových projevech o sobě Mirek Topolánek tvrdí, že není horkokrevný. Kdo tedy potom je, pokud ne on?
Nevím, co mě udivuje víc. Že tenhle člověk kandidoval na prezidenta? Že by se to mohlo opakovat, protože volby se blíží? Nebo že ani přes tyto úmysly se nikdy nedržel zpátky a na sociálních sítích dál ostře útočí na lidi? Už jednou z politiky odešel a myslím, že k tomu byly patřičné důvody. Možná by měl lépe zvážit, zda hodlá v těchto končinách figurovat a nedluží sobě i ostatním lidem již náležitý odpočinek. Podle vlastních slov se mu nelíbí zahraniční politika Miloše Zemana, zřejmě byl během své minulé kandidatury tedy přesvědčen, že by na jeho místě práci odváděl lépe. A řekl bych, že je jen štěstí, že jsme se toho nedočkali.
V předvolebním rozhovoru v roce 2017 řekl, že návrat do politiky znamená mimo jiné ztrátu soukromí, ohrožení zdraví a naprosto rozbitý životní cyklus. No pro některé lidi by tohle jeho návrat do politiky jistě znamenal, o tom nepochybuji.
V pořadu Prostor X zhruba před týdnem vyjádřil svůj názor na současnou situaci již o poznání kultivovaněji. Dle jeho názoru si mnoho lidí za své těžkosti může samo. Přesněji uvedl, že lidí, kteří se dostali do nepříjemné situace a neví, jak z ní ven, se ptá, jakou vystudovali školu, co umí za jazyk nebo jaké složili zkoušky. Viníka by podle něj měl člověk hledat hlavně v sobě, protože stát tu není, aby všem zabezpečil bohatství a štěstí, pokud se jim v životě právě odehraje nějaká smutná epizoda. V tom, že lidé by měli bezpochyby v první řadě pro své pohodlí a zabezpečení udělat něco sami, má bezpochyby pravdu. Nelze jen spoléhat na stát, jako to dělá mnoho nepřizpůsobivých. Svoje názory však často vyjadřuje hanlivě a útočně, přestože mnoho lidí opravdu pomoc státu potřebuje a ani při nejlepší snaze se bez ní nemůže obejít.
Ve zmíněném pořadu se také vyjádřil ke své nespokojenosti s předchozí vládou, která dle jeho slov nedělala žádné pokroky. Vládu Andreje Babiše a její počínání srovnal s krizí, která přišla kolem roku 2008, kdy byl sám premiérem. Řešení, se kterými přišla jeho vláda považoval za rozumnější a účinnější, než to, s čím přišla ta nynější. Poslední vlády se podle něj snaží dělat především líbivé kroky, zatímco ta jeho taková nebyla, což také považuje za důvod, proč se v politice dlouho neohřál.
Zároveň ale uvedl, že kroky současné vlády chápe, i když s nimi tak úplně nesouhlasí. Například pokud jde o příspěvek 5 tisíc korun na děti, který je v současné finanční situaci nižší a střední třídy velmi probíraný, uznává dle vlastních zkušeností, že pro složitější řešení, než je toto plošné, nemá vláda prostor a čas. Nepříjemnou finanční situaci, která se v našem státě rozjela, si tedy dobře uvědomuje. V takovém případě by nejspíš nebylo nutné, aby komentoval příspěvky na sociálních sítích vulgárními výkřiky do tmy, když, jak se ukázalo, dokáže k věci vyjádřit názor i kultivovanou cestou, stejně jako to zvládne každý obyčejný člověk.
Autorský článek - komemntář.