Na co mají nárok poškození po železniční nehodě v Pardubicích a jak mají postupovat

 Události 
09. června 2024 10:43 / Marek Pokorný
  0
📷
1 fotografie v galerii
Při červnové nehodě v Pardubicích přišli bohužel čtyři lidé o život Ministerstvo dopravy
Zranění mají rozhodně právo na odškodnění. To se skládá z několika položek – bolestného, které kompenzuje bezprostřední následky zranění a třeba nepohodlí při zákrocích a hospitalizaci.

Odškodnění zahrnuje cestovné, kdy za zraněným jezdí jeho blízcí do nemocnice, dále ošetřovné a nákup zdravotních pomůcek. "A také případné ztížení společenského uplatnění, kdy rok po ustálení stavu člověka zranění jakkoliv omezuje. A to třeba i tím, že nemůže vykonávat oblíbený sport," říká Tomáš Beck, odborník na odškodnění společnosti Vindicia.

Při této nehodě přišli dle webu Ministerstva dopravy bohužel čtyři lidé o život. Právo na kompenzaci mají i jejich blízcí – nejde přitom jen o nejbližší rodinu, ale i o kamarády a dobré známé, kteří prokážou, že měli se zesnulým výborné dlouhodobé vztahy.

Na co má nárok posádka?

Co se týká vlakové posádky obou vozů, v případě zranění se věc řeší jako pracovní úraz. To znamená, že má člověk právo nejen na bolestné, cestovné a kompenzaci ztížení společenského uplatnění, ale například i na jinou pracovní pozici, pokud už zraněný není schopný vykonávat identickou práci.

Plat zůstává stejný. Ve hře jsou i různé trvalé renty či odstupné s 12 platy, pokud se podobná pozice pro poškozeného nepodaří najít.

Co mají poškození konkrétně dělat?

Jak by měli zranění postupovat? Především si od doktorů nechat potvrdit do lékařských zpráv, že byli účastníky této nehody. "Svá zranění by měli sami zdokumentovat, a to třeba i pouhé modřiny. Následně by okamžitě měli kontaktovat svého dopravce s žádostí o odškodnění. Všichni dopravci jsou ze zákona pro tyto případy pojištěni. Doporučujeme kontaktovat i experty na odškodnění, kteří pomohou s právní stránkou věci a dohlédnout na vypracování adekvátního lékařského posudku podle metodiky Nejvyššího soudu, která je pro poškozené nejvýhodnější. Pozor, ze zkušenosti víme, že když lidé řeší odškodnění po vlastní ose, domohou se jen třetiny částky, na kterou mají nárok," doplňuje Tomáš Beck.

To, aby si lidé nechali svou účast na nehodě potvrdit, doporučujeme i těm, kteří akutně žádné potíže nepociťují. Poměrně dost problémů se objevuje až s delším časovým odstupem od samotného železničního neštěstí – například traumata a jiné psychické problémy, popřípadě bolesti hlavy a krční páteře. I zde vzniká nárok na odškodnění. Je třeba prokázat původ potíží a potvrzení o účasti na nehodě zde hodně pomůže.

Zdroj: Ministerstvo dopravy, Vindicia

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum