KOMENTÁŘ: Češi jsou proti legalizaci marihuany. Ono se tím ale zase tak moc nezmění

 Komentáře 
22. prosince 2022 17:06 / Michael Veselý
  3
📷
1 fotografie v galerii
Konopí je dostupné téměř každému i přesto, že není legalizováno, stát z toho ale nemá žádné peníze. Depositphotos
Když vydali Piráti program, jediný bod, který se mi moc nezdál, byla legalizace marihuany. Nikdy bych neřekl, že tenhle krok budu jednou obhajovat, nicméně pokud se na to podíváme objektivně, skutečně jsou tu důvody, proč tento krok podpořit, přestože možná marihuanu nesnášíte podobně jako já.

Ačkoliv máme mnohem více závažnějších potíží s energetickou krizí a nedostatkem financí počínaje a rozpadajícím se zdravotnictvím a nerovnými právy ve vztazích homosexuálních párů konče, to co se právě teď rozhodli Piráti vyřešit, je legalizace marihuany. Inspirovat se nechali v Kanadě a USA. Německo dokonce plánuje zavedení regulovaného trhu s konopím do konce tohoto roku. V Česku jsou dokonce stovky firem, které by rády s podobným obchodováním začaly.

Prozatím je u nás pěstování této rostliny trestné a výše trestu závisí na počtu přechovávaných rostlin. Pokud je jich 5 a méně, žádný hrozný trest vás nečeká, při vyšším počtu se ale můžete těšit na pořádné pokuty, a dokonce vězení až na tři roky – v případě velkopěstíren dokonce na pět let.

A co že nám taková legalizace přinese? Vždyť je to droga

Určitě se ptáte, jakou výhodu by mohla mít legalizace marihuany. Zejména starší ročníky se asi nad touhle myšlenkou pozastaví a řeknou si, že to jsou blázni ti Piráti. No, jakožto někdo, kdo ten zápach nemůže vystát, to zcela chápu. Podívejme se na to ale z faktického hlediska. Začal bych nejspíš informacemi, že se nejedná o tvrdou drogu srovnatelnou s heroinem, pervitinem nebo kokainem. Marihuana je takový omamný tabáček, který vám po roce užívání nezpůsobí díry na těle. Následky samozřejmě má, pokud ji budete kouřit pravidelně, nejspíš některé vaše mozkové buňky vezmou roha – stejně je tomu však i při užívání alkoholu, a přestože je legalizován pro všechny osoby starší 18 let, většina populace bez potíží zvládá dopřávat si ho jen příležitostně a netopit se v závislostech.

Že se tedy nejedná o látku zase až tak zásadně škodlivou, ba dokonce v malém množství může mít i pozitivní účinky na organismus, je jednou z výhod. Například Kolumbie ji legalizovala pro lékařské ošetření. Zatímco mnoho lidí marihuanu užívá jakožto omamnou látku, Úřad pro kontrolu potravin a léčiv ji schválil pro léčbu dvou vzácných a těžkých forem epilepsie, Dravetova syndromu a  Lennox-Gastautova syndromu. Konopí obsahuje CBD, což je chemická látka, která má vliv na mozek. Díky tomu pak funguje lépe, a THC, které má vlastnosti zmírňující bolest. Obě látky mohou být extrahovány a vylepšeny pro použití prostřednictvím destilace. Přínosů, které může konopí po lékařské stránce poskytnout, je mnoho. V konopí jsou stovky chemických sloučenin, z nichž mnohé jsou kanabinoidy. Kanabinoidy jsou spojovány s poskytováním úlevy od chronické bolesti díky svému chemickému složení. To je důvod, proč se vedlejší produkt konopí, jako je lékařské konopí, běžně používá k úlevě od chronické bolesti. Na rozdíl od kouření cigaret při kouření konopí ve formě konopí nejsou vaše plíce poškozeny. Studie ve skutečnosti zjistila, že konopí ve skutečnosti spíše pomáhá zvýšit kapacitu plic, než aby je nějak poškodilo.

Svým vlivem na inzulin dává smysl pouze to, že konopí může pomoci regulovat a předcházet cukrovce. Výzkum provedený Americkou aliancí pro lékařské konopí použil konopí ke stabilizaci krevního cukru, snížení krevního tlaku a zlepšení krevního oběhu. Jednou z největších léčebných výhod konopí je jeho spojení s bojem proti rakovině. Existuje velké množství důkazů, které ukazují, že kanabinoidy mohou pomoci v boji proti rakovině nebo alespoň jejím určitým typům. Vliv má také na deprese. Deprese je poměrně rozšířená, aniž by většina lidí věděla, že ji mají. Endokanabinoidní sloučeniny v konopí mohou pomoci při stabilizaci nálad, což může zmírnit depresi. Je známo, že konopí uklidňuje uživatele a kontroluje jejich náladu. Může pomoci nejen při depresivních stavech, ale také dětem s autismem, které zažívají časté násilné změny nálady, ovládat jej. Výzkum prováděný na CBD ukázal, že může pomoci kontrolovat záchvaty. Probíhají studie, které určují účinek konopí na jedince s epilepsií. Je toho opravdu mnoho, čím může pozitivně přispět, stále je tu však aspekt drogy, ke kterému je využíváno zřejmě nejčastěji.

Legalizace marihuany však neznamená, že k ní dostane přístup každý. Stejně jako cigarety a alkohol jsou povoleny jen od 18 let, a přestože se dětem do rukou dostávají, není to zcela běžná záležitost a rodiče jsou v tomto obezřetnější. Rozhodně to tak neznamená, že si bude moci dát každý, komu se rostlinka dostane do ruky, mnoho států schválilo pouze lékařské využití nikoliv civilní.

Abychom si ale nelhali do kapsy, i přes to, že je to zakázané, je u nás tahle zelená rostlina rozšířená. V podstatě se dá říct, že je stejně běžná jako cigarety nebo alkohol už nyní. Děti na základních školách k ní získávají přístup a dnes už je doba, kdy se za školou místo cigaret vykuřují jointy. Může to znít hrozně a ono to opravdu není nic pěkného, ale s legalizací se tohle nijak výrazně nezmění. Lidé mají doma konopí běžně, pěstují jej, dávají si se sousedem a užívají si jeho účinky.

Slyšel jsem nejeden příběh o tom, jak někoho přistihla policie s jointem v ruce a ještě si nakonec dala s ním, protože přesto, že je to vlastně nelegální, lidé mají dnes pocit, že vlastně o nic nejde. Sehnat se dá de facto kdekoliv. Zábava je to tak rozšířená, až někdy zkrátka zapomínají, že se to vlastně nesmí. No a právě legalizace by mohla pomoci tohle trochu více dostat pod kontrolu a lépe zvládat, přece jen se říká, že zakázané ovoce chutná nejlépe.

No a abych se tedy dostal i k přínosu, který to pro nás bude mít, nejde jen o ten zdravotní, ale také finanční. Počítá se s vývozy, které by mohly obohatit stát. Podle Pirátů by byl výnos z tohoto rozhodnutí až 1,8 miliardy měsíčně. Co si budeme povídat, státní kasa na tom také není nejlíp a podporu tohohle druhu by jistě ocenila.

Celkově vzato, stále více států přechází k legalizaci marihuany, ať už pro léčebné nebo rekreační použití, nebo obojí. Právní změny zplodily rostoucí průmysl legálních konopných společností, včetně těch, které se zaměřují na výzkum a vývoj léčivých přípravků na bázi konopí, těch, které pracují na distribuci a pěstování marihuany, a mnoha dalších.

Od května 2022 povoluje již celkem 37 států používání léčebných konopných produktů, zatímco 18 států povoluje používání neléčebných konopných produktů pro osobní spotřebu. Státy pokračují v navrhování nové legislativy na podporu legální činnosti. A objevují se i názory, že by se marihuana měla stát dostupnou k užívání pro dospělé.

Ekonomické výhody legalizace konopí se již projevily, když první státy změnily své právní postoje. Celkově by legální marihuana mohla znamenat velký tlak na státní ekonomiky a velké peníze jak pro stát, tak pro federální vlády. Prodeje marihuany v Coloradu a Washingtonu za posledních několik let vedly k nárůstu daňových příjmů. V roce 2021 Washington inkasoval 559,5 milionů dolarů z legálních příjmů z marihuany, o více než 85 milionů dolarů než v roce 2020. Mezitím Colorado v roce 2021 vybralo 423 milionů dolarů z příjmů z daní z marihuany, což je o téměř 10 procent více než v předchozím roce.

Zřízení marihuanových školek a výdejen bylo prvním krokem pro státy, které hlasovaly pro lékařskou marihuanu. To by nejen vytvořilo nová pracovní místa, ale také by nastartovalo ekonomickou aktivitu. V případě států jako Kalifornie a Nevada, kde taková infrastruktura již existuje, ji ekonomický dopad posunul vpřed.

Pokud by se marihuana stala legální na federální úrovni, přínosy pro ekonomiku by mohly být výjimečné: Zpráva společnosti New Frontier, která se zabývá analýzou konopí, naznačuje, že kupříkladu federálně legální fond by mohl do roku 2025 vygenerovat dalších 105,6 miliardy dolarů v souhrnných příjmech z federálních daní. Tento krok tak pro nás může mít výhody a v současné situaci, kdy se celá naše ekonomika topí a státní dluhy praskají ve švech, by se přísun peněz do rozpočtu opravdu hodil.

Autorský článek – komentář. Další zdroje: Seznamzpravy.cz, Newfrontierdata.com, Investopedia.com

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Dům a zahrada

Jak se důkladně zbavit zápachu močoviny v kočičím záchodě? Výborně zabírají ocet a soda