Z Ruska konečně začne proudit více plynu. Tamní média oslavují Putina jako zachránce Evropy, odpůrci v tom vidí nátlak

 Události 
28. října 2021 09:58 / Naďa Stehlíková
  2
📷
1 fotografie v galerii
Zvýšení dodávek plynu z Ruska nebude bez podmínek, míní Putinovi odpůrci Pixabay
Ruský prezident Vladimmir Putin nařídil zvednout dodávky zemního plynu do Evropy od listopadu. Vyčkávání vnímají jeho kritici jako formu nátlaku.

Ruský státní podnik Gazprom má začít s dodávkami plynu do Evropy poté, co naplní domácí podzemní zásobníky. Informovala o tom agentura TASS. Na starém kontinentě je před příchodem zimy napjatá situace na trhu s energiemi - ceny zemního plynu se od začátku roku zvýšily o 365 procent. Evropští představitelé požadují, aby Rusko dodávky zvýšilo, to ale zatím jen plnilo stávající dohody.

Zatímco ruská média oslavují Putina jako zachránce Evropy, jeho kritici na to mají trochu dlišný pohled. Rusko totiž za pomoc s evropskou energetickou krizí bude zřejmě chtít souhlas se zahájením dodávek plynu přes kontroverzní plynovod Nord Stream 2, který má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa.

Podle ruského prezidenta Vladimira Putina je země připravena bezprostředně po schválení plynovodu Nord Stream 2 zvýšit dodávky plynu do Evropy o asi deset procent. Zásoby na to má dostatečné. Tamější ministr energetiky Nikolaj Šulginov totiž před několika dny uvedl, že se Gazpromu podařilo zásoby plynu naplnit už téměř z 97 procent.

Ředitel Gazpromu Alexej Miller podle TASSu Putinovi sdělil, že firma by mohla zvýšit dodávky do Evropy po 8. listopadu. "Žádám vás, abyste po dokončení plnění podzemních zásobníků plynu v Rusku zahájili postupné a plánované práce na zvýšení objemů plynu ve vašich podzemních nádržích v Evropě,“ řekl Putin. Dodal, že jde především o zásobníky v Rakousku a Německu. Podle Putina tak vznikne "příznivější situace na evropském energetickém trhu obecně“.

Gazprom by podle Putina mohl po získání povolení okamžitě zahájit dodatečné dodávky v objemu 17,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně. Toto množství odpovídá zhruba deseti procentům loňských dodávek ruského plynu do Evropy a Turecka. 

Podle odborníků je ale vysoce nepravděpodobné, že by ruské úřady po letech napětí souhlasily se zvýšením dodávek plynu do Evropy bez dostatečných záruk ohledně budoucího plnohodnotného fungování plynovodu Nord Stream 2. Ačkoliv je plynovod už hotový, nemá stále potřebná povolení, a to prezidentu Putinovi i mnoha ruským politikům velmi vadí.

Žádost o certifikaci ruského plynovodu však aktuálně posuzují teprve němečtí regulátoři. Jejich rozhodnutí přijde pravděpodobně až během ledna příštího roku a následně musí dát plynovodu souhlas i Evropská komise.

Plynovod Nord Stream 2 dlouhodobě čelí kritice ze strany několika evropských ekonomik i Spojených států amerických. Země se obávají, že Rusku má plynovod sloužit jako geopolitická zbraň, prostřednictvím které chce Moskva zvýšit svůj tlak na Evropskou unii. Ruský plyn je ale podle odborníků vhodnou možností, jak se Evropa může vyhnout ještě hlubším energetickým problémům, a to hlavně v kontextu přicházející zimy.

Poptávka po zemním plynu roste díky oživování ekonomik po pandemii covidu-19 v Evropě i v Asii. Přiživují ji i nízké zásoby této suroviny. Evropské zásoby zemního plynu jsou celkově na nejnižší sezónní úrovni za téměř deset let, uvedla agentura Bloomberg.

Zdroj: ČTK, iDnes.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Tech

Vlastnit či nevlastnit? Auto na „operák“ je dostupnější než kdykoli předtím