Miroslav Kalousek vysvětluje, proč si Piráti zřejmě vyjednají více ministrů, než by se podle výsledků voleb slušelo

 Události 
28. října 2021 10:28 / Stanislav Koudelka
  61
📷
1 fotografie v galerii
Miroslav Kalousek se vyjádřil k současné situaci Shutterstock
Nová vláda už dostává reálných obrysů. Po dalších jednáních se zdá být jasné, že případný premiér Petr Fiala by měl na jednotlivé ministerské posty spíše přetlak než málo odborníků. Zásadní ovšem může být to, kam se "uklidí" Piráti. A kolik se jich vlastně stane šéfem některého z resortů.

Čtyři poslanecké mandáty jsou z pirátského pohledu žalostně málo. Od začátku vyjednávání o budoucí vládě to ale vypadá, že jejich koaliční partner, tedy hnutí STAN, nechce Ivana Bartoše a spol. hodit přes palubu. Kolik z toho tedy bude nakonec ministerstev? Jedno, dvě, víc? Na jednu stranu se dá říct, že je to vlastně jedno. Ovšem pak je tu druhá strana mince.

„Vláda Petra Fialy by se asi obešla bez podpory čtyř pirátských poslanců. Neobejde se ale bez podpory pirátských voličů, kterých je mnohem víc, než odpovídá počtu mandátů. Ti voliči nesmí mít pocit, že to není jejich vláda. Snad si to všichni aktéři uvědomují,“ myslí si bývalý poslanec Miroslav Kalousek, když svoji myšlenku rozvíjel i na Twitteru. Trefil exministr financí hřebíček na hlavičku a důvod, proč si Piráti nakonec opravdu "vyhádají" více, než by se vzhledem k volebnímu výsledku slušelo? Je to dost možné.

„Naše jednání je motivováno jediným: chceme, aby Česká republika byla moderní zemí, kde stát slouží lidem a nikoli naopak. Zemí, která se nezadlužuje, kde mocní nekradou a která chytře investuje do lidí a tím i své budoucnosti. K tomu jsme se zavázali svým programem,“ nechal se v České televizi slyšet Ivan Bartoš. Lídr Pirátů si moc dobře uvědomuje, že v předsedovi STAN Vítu Rakušanovi má silnou oporu. Oba muži se během předvolební kampaně sblížili nejen jako politici, ale i lidsky. A to se teď počítá.

„Počítáme, že do vlády půjdeme s Piráty společně,“ potvrzuje Vít Rakušan dlouhodobě. Odrazil i tlaky zevnitř STAN. Například senátor Zdeněk Hraba totiž v pořadu CNN Prima News řekl, že „i jeden ministerský post pro Piráty je až dost.“ Nic takového ale zřejmě nehrozí. Piráti pravděpodobně dostanou mnohem více.

Kdo z Pirátů by mohl být ve vládě?

Ivan Bartoš - vicepremiér pro digitalizaci
Jan Lipavský - ministr zahraničních věcí
Jakub Michálek - ministr spravedlnosti

A jako bonus by se Olga Richterová mohla stát místopředsedkyní Sněmovny. Podle zákulisních informací by totiž vládní koalice navýšila právě kvůli Pirátce počet místopředsedů ze současných pěti na šest.

Zdroj: Twitter, CNN Prima News.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Rihanna si rodinného života asi moc neužije. Zpěvák ASAP Rocky, se kterým má syna, byl obžalován za...

Styl

Jeseteří úplněk ve znamení Vodnáře vyvolá touhu po svobodě a lehkomyslnosti

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...