Rusové na Ukrajině ostřelují jadernou elektrárnu v Záporoží. Zešíleli, říká Drábová

 Ze zahraničí 
04. března 2022 06:37 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Rusové zaútočili na jadernoou elektrárnu, požár se podařio ukrajinským hasičům zlikvidovat Depositphotos (ilustrační foto)
Největší evropská jaderná elektrárna v Záporoží na jihovýchodě Ukrajiny se stala terčem útoku ruských vojáků. Jak v noci na pátek uvedlo ukrajinské ministerstvo energetiky, byl zasažen jeden blok. Informoval o tom server iRozhlas.cz a řada dalších. Podle šéfky úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové Rusové zešíleli.


Jak píše server iRozhlas.cz, ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba prohlásil, že ruská armáda na jadernou elektrárnu střílí, a vyzval k okamžitému zastavení palby. V areálu vypukl požár ve výcvikové budově. Ředitel elektrárny televizi Ukrajina 24 řekl, že bezpečnost týkající se radiace je zajištěna. Agentura AFP s odkazem na ukrajinské pohotovostní složky nad ránem uvedla, že požár v elektrárně je již uhašen. Informoval o tom server tn.nova.cz.

Podle šéfky úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové Rusvé zešíleli, napsala to na Twitteru. Je přesvědčená, že Rusko porušilo ženevské konvence. Elektrárna zatím drží, doplnila s odkazem na informace Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE). „Nezbývá, než to sledovat. Předpovídat v téhle situaci je těžké. Pořád platí, že ty bloky leccos vydrží. Tak si dopředu nedělejme nervy s ,co by kdyby‘,“ doplnila Drábová na Twitteru.

 

Obálky jaderných bloků jsou podle Drábové naštěstí projektovány tak, aby vydržely pád stíhačky suchoj nebo útok raketou země-země.

Zprávu o ostřelování největší jaderné elektrárny v Evropě přinesla agentura Nexta v pátek kolem druhé hodiny ranní, informuje server tn.nova.cz. „Ruská armáda pálí ze všech stran na Záporožskou jadernou elektrárnu, největší v Evropě. Požár už vypukl. Pokud vybuchne, bude desetkrát větší než Černobyl! Rusové musí okamžitě zastavit palbu,“ varoval na Twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba.

Rozsah požáru a jeho důsledky zatím nejsou jasné. Podle agentury AP byla po druhé hodině ranní v okolí elektrárny zvýšená radiace. Tuto informaci ale kolem třetí hodiny vyvrátil ředitel elektrárny, podle nějž je bezpečnost zajištěna. Požár prý vypukl ve výcvikové budově a hasiči mohou dovnitř. Celková radilologická situace v Evropě byla podle veřejně dostupných dat v pořádku. O situaci v noci hovořil podle AFP americký prezident Biden s ukrajinským prezidentem Zelenským.

Zdroj: iRozhlas.cz, CNN Prima News, tn.nova.cz.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Chrissy Teigen, nejdrzejší modelka a manželka amerického zpěváka, je znovu těhotná

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Tech

Rusové mají novou ponorku. Jmenuje se Generalissimus Suvorov a veze jaderné střely

Zavřít reklamu