KOMENTÁŘ: Kryptoměny se plácají nad propastí. Někteří investoři malují čerty na zeď v podobě konce krypta

 Komentáře 
09. listopadu 2022 09:54 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Kryptoměny se propadly a už dlouhé měsíce nevstávají z mrtvých. Depositphotos
Ti, kteří dříve nadšeně investovali do kryptoměn, mají poslední půlrok poněkud obavy, protože krypto, i nejsilnější měna Bitcoin, jdou ke dnu. Nyní se tak směle plácají kdesi nad propastí a ti méně otrlí investoři malují na zeď čerty v podobě konce krypta.

Podívejme se na to bez vytáček. Ano, v současné chvíli je na tom krypto skutečně zle. Překvapivě ale varovným signálem pro investory do kryptoměn není ani tak to, že se zhroutily, tedy že Bitcoin klesl o 50 procent od svého vrcholu loni v listopadu, ale to, že se staly nezajímavými. Bitcoin v minulosti utrpěl mnoho krachů, přesto se na trhu rychle vzpamatovával a cena se obvykle pomalu vracela zpět. Tedy pomalu, jak podle koho. Hodně to záleží na tom, jak rychle plánujete na Bitcoinech zbohatnout. Tentokrát narazíte pouze na málo nadšených spekulací o tom, kdy se Bitcoin zase vyškrábe zpět a vyplatí se do něj investovat s vidinou velkého výdělku.

Mnozí si mysleli, že Bitcoin a další kryptoměny by se mohly ukázat jako zajištění proti inflaci. Tyto naděje však zmizely ve chvíli, kdy se začal krátce po počátku války propadat. Zatímco většina měn vůči reálným aktivům devalvovala, kryptoměny klesaly na hodnotě rychleji. Pokud jde o dlouhodobou pobídku k držení Bitcoinu, který podle některých názorů mohl poskytnout stabilní úložiště bohatství, a to i v případě, že by se znovu objevila například krize zakazující držení příliš velkého množství zlata před zvědavýma očima vlády, tenhle plán začal chátrat také, protože i když by se podařilo vyšvihnout kryptoměny jednou zpět na vrchol, vlády už by dnes jistě dokázaly vysledovat i kryptoměny.

Existují teorie, že trend by se mohl obrátit tak za dva roky, dřív ne. Já v jejich pravdivost skutečně věřím, ale pravdou je, že v současné chvíli může situaci nejvíce ovlivnit Fed. Ten v listopadu loňského roku zavedl k inflaci velmi podivný přístup. Zakládá se na hromadě peněz bez hodnoty a velmi nízkých úrokových sazbách.

Kdo se v kryptoměnách vyzná, ví, jak ještě loni touhle dobou měli nakročeno ke změně světa a nyní je situace pochybná. Krypto je v této chvíli jednoznačně závislé na přístupu Fedu a Evropské centrální banky. Pokud budou všude kolem poletovat natištěné peníze, nejspíš se kryptoměny jen tak nevzpamatují.

V současnosti už nikomu rychle nevydělávají a nechrání před inflací. Jsou zjevně jen o málo víc než letadlo. Jakmile všichni opustí palubu, půjde nevyhnutelně k zemi. A jako všechny ostatní podobné hry mají krátký a omezený život. Rychlé zbohatnutí obvykle přijde a pak zase odejde. Jen v tomhle případě bych nemluvil přímo o krachu, spíš o vymizení ze scény, pokud jde o zájem nákupčích.

Proč se krypto hroutí?

Svou roli v letošní volatilitě sehrály klesající makroekonomické podmínky, včetně snížené podpory trhu ze strany Fedu, který jsem již zmiňoval. Právě v jeho rukou nyní krypto leží. Vyšší úrokové sazby a pokračujícího konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dostaly kryptoměny na dno.

Opakované zprávy o údajích o inflaci CPI, včetně těch srpnových, vyvolaly paniku investorů, kteří se obávají slábnoucí kupní síly a hrozící recese. Mnozí se obávají, že Federální výbor pro volný trh použije srpnové údaje o inflaci a zaměstnanosti k ospravedlnění vyššího než očekávaného zvýšení sazeb.

Od ledna utrpěla riziková aktiva, jako jsou akcie a kryptoměny. Bitcoin a Ethereum se od ledna propadly o více než 60 %. Ale dlouhotrvající a vysoce očekávaná povaha těchto událostí plně nevysvětluje, proč kryptoměny náhle spadly tak šokujícím způsobem.

Velkou roli totiž sehrálo sloučení blockchainu Etherea, jež bylo dlouho očekávanou událostí v kryptosvětě. Sloučení posunulo Ethereum z energeticky náročného mechanismu k mechanismu, který je šetrnější k životnímu prostředí. Pro porozumění se to celkem složitě vysvětluje, pokud nejste člověk, jenž rozumí technické stránce kryptoměn, uveďme se tedy alespoň minimálně do obrazu, abychom tušili, o čem je řeč.

Ethereum spoléhalo na konsensuální mechanismus, takzvaný proof-of-work nebolli PoW, pro ověřování transakcí, ražení coinů a zabezpečení sítě. Tento mechanismus spoléhá na síť počítačů nebo uzlů, které závodí v řešení složitých matematických hádanek. To už zná zřejmě každý, kdo si o kryptoměnách něco někdy zjišťoval, tady byste tomuhle procesu měli porozumět. První, kdo protne cílovou čáru, přidá blok do blockchainu, může získat odměnu.

PoW byl opovrhován jako zbytečně energeticky náročný, protože blok může ve skutečnosti zabezpečit pouze jeden uzel. To se právě mělo změnit. Při přechodu na nový model, kterému se říká proof-of-stake, zkráceně PoS, Ethereum nyní vyžaduje, aby validátoři vložili a drželi svůj ether na blockchainu za účelem zpracování transakcí. Odstraněním zbytečného výpočetního výkonu by nový proces mohl snížit dopad Etherea na životní prostředí až o 99,99 procenta. Z technologického hlediska by sloučení, které bylo dokončeno, mělo mít úspěch a samozřejmě je tento počin v kryptokomunitě oslavován jako pokrok.

Někteří účastníci blockchainu, konkrétně velké těžařské operace, však nebyli až tak nadšeni, protože mechanismus PoS výrazně snižuje jejich ziskový potenciál. Několik coinů se oddělilo od Etherea nebo se usadilo jinde, což vedlo k obavám, že kryptotrh je stále nasycenější. Tyto obavy mohly tedy přispět k poklesům u kryptoměny, které se projevují v posledních dnech a týdnech. Ceny Etherea také klesly, když obchodníci podali zprávy o spojení, což vyvolalo zvýšené obchodování a kolísání cen. Samotné sloučení, i když je vzrušující a stojí za obchod, dělá krypto ještě více nestabilním.

K tomuto procesu však patří i regulace. Upgrade Etherea na mechanismus proof-of-stake by jej mohl klasifikovat jako cenný papír, a tak jej podřídit jeho jurisdikci. Kryptoměny se tak kvalifikují jako cenné papíry, které vyžadují vládní regulaci.

Nechci zabíhat příliš hluboko a šťourat se v něčem, co by nejspíš čtenář ani nepochopil, protože zkusím problematiku vysvětlit velmi zjednodušeně. Americká komise pro cenné papíry používá Howeyho test k určení, zda se aktivum považuje za obchodovatelný cenný papír. Pod touto hranicí je cenným papírem jakákoli investice peněz do běžného podniku s přiměřeným očekáváním zisku plynoucího z úsilí ostatních.

Objevily se i názory, že navázání kryptoměn na síť soukromě provozovaných počítačových uzlů se kvalifikuje jako takzvané úsilí druhých, v angličtině „efforts of others“. Přechod Etherea na PoS, který vyžaduje, aby soukromí investoři vložili své vlastní prostředky, toto označení podporuje. Investující veřejnost totiž očekává zisky na základě úsilí ostatních.

Převážná většina kryptoměn se kvalifikuje jako cenné papíry. Podle toho také tyto cenné papíry a veškeré transakce musí být zaregistrovány a stejně tak s nimi podle toho musí být nakládáno.

S přízrakem potenciální regulace na obzoru někteří držitelé již prodali své investice a raději se kryptoměn vzdávají, což pravděpodobně přispívá k tomu, proč dnes kryptoměny krachují.

Již v březnu podepsal prezident Joe Biden exekutivní příkaz pro Úřad pro vědu a technologii Bílého domu, aby prošetřil dopady digitálních aktiv. Zvláště zajímavý je Bitcoin, který podle odhadů spotřebuje 0,55 % světové produkce elektřiny ročně. To je opravdu hodně, když si vezmeme, že se jedná o elektřinu z celého světa určenou k jedné jediné věci. V podstatě by takové množství stačilo, aby udrželo rok v chodu některé země.

Úřad pro vědu a technologii si o tomto zjištění myslí, že spotřeba elektřiny z digitálních aktiv přispívá k emisím skleníkových plynů, dalšímu znečištění, hluku a tak dále, umíte si jistě představit, k čemu všemu ještě. Americká vláda je odpovědná za zajištění stability elektrické sítě, umožnění budoucnosti čisté energie a ochranu komunit před znečištěním a dopady změny klimatu.

A když jsme tak u té energie, všimli jste si něčeho velmi důležitého? Pokrok kryptoměn bude zpomalen právě kvůli energii. Všichni přece víme, kolik teď elektřina stojí a jak přicházíme ke svým Bitcoinům či jiným měnám? Kupujeme je, ano, ale jak se tu tyhle investiční měny vzaly? No zcela snadno, ony se přece těží! Už léta lidé staví a kupují mašiny určené pro těžbu Bitcoinu. I předtím se ale řešilo, že ne každému se to vyplatí. Řekněte mi tedy, komu se to ještě vyplatí teď? Cena elektřiny šla tak šíleně nahoru, že získávat kryptoměnu touhle formou, když nikdo netuší, zda se ještě vrátí na vrchol a kdy, se už lidem také chtít nebude. Já bych to tedy ani nedoporučil, naopak bych řekl, že pokud někdo věří kryptoměnám, teď je ta správná chvíle nakoupit. Nekupujte ale Mysterycoin jenom proto, že váš soused Láďa přestal sázet a teď ho nakupuje, o kryptu si nejprve něco zjistěte a vsaďte na ověřené koně.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Whitehouse.gov, Sec.gov, Learn.tryq.ai

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky