KOMENTÁŘ: Vysoké ceny energií, odchod do důchodu těsně před smrtí a vysoké odvody živnostníků. Bude se v téhle zemi ještě dát žít?

 Komentáře 
17. února 2023 10:29 / Mirka Malá
  62
📷
1 fotografie v galerii
Vláda se zřejmě rozhodla zbídačit vlastní lidi Depositphotos
Vláda, které v rozpočtu chybějí stovky miliard, bombarduje veřejnost v posledních dnech jedním katastrofickým návrhem za druhým. Stát potřebuje peníze, ale protože neumí zefektivnit vlastní provoz, přenese raději tuto zátěž na vlastní občany. Pokud bude vláda všechny své nápady realizovat, bude v této zemi opravdu o hodně hůř.

Vysoké ceny energií, jejichž zastropování na 6 korunách za elektřinu je zcela určitě diskutabilní, v současné době zvyšují inflaci, válcují domácnosti i podniky a živnostníky. Nemusí to tak na první pohled vypadat, ale s cenami energií se musejí vyrovnávat například i provozovatelé hospod a restaurací. A zejména pro ty, kdo provozují obyčejné hospody na malých vesnicích, je už nyní situace prakticky neúnosná.

Vláda ale dostala nápad, jak tyto živnostníky úplně pohřbít. Pokud jej zrealizuje, zvednou se živnostníkům odvody na sociálním pojištění až o 60 procent. Jaký bude výsledek? Řada živnostníků přestane podnikat, venkovské hospody se zavřou a nikdo nebude mít zájem je provozovat, společenský život v malých obcích prakticky zanikne. A živnostníci rozšíří fronty na úřadech práce a začnou pobírat podporu v nezaměstnanosti. Někomu se může zdát, že odvody živnostníků jsou opravdu nízké. Není to ale tak docela pravda. I když jsou tyto odvody určitě nižší, než u tradičních zaměstnanců, jsou také jistým motivačním faktorem pro tyto drobné podnikatele. Ti, na rozdíl od zaměstnanců, si musejí sami shánět každý měsíc práci, aby se uživili. Nemají jistojistě daný příjem, který jim zaměstnavatel ve stejné výši každý měsíc pošle na účet. A kompenzací za toto riziko a fakt, že se zkrátka malí podnikatelé kompletně starají sami o sebe, je právě onen nižší odvod.

Vláda tedy hledá, kde může, respektive u koho může vybrat nějaké peníze navíc. Ekonomové sami mluví o tom, že ceny energií se sice v čase budou stabilizovat, ale už nikdy se nedostanou na úroveň, na které byly před válkou na Ukrajině. I malí živnostníci tedy vyššími cenami energií zůstanou zatíženi lidově řečeno navždy a k tomu jim stát nandá ještě o 60 procent zvýšené odvody. Drobné podnikání v Česku tak bude za takové konstelace jen pro otrlé. A ti, kdo si s tím nějak dokáží poradit, samozřejmě zase budou muset svoje zvýšené náklady přenést na svoje zákazníky. Takže vymalování bytu bude dražší, stejně tak jako jízda taxíkem a celá řada řemeslných prací, vyššími cenami v restauracích konče. V konečném důsledku to tedy odnesou úplně všichni obyvatelé Česka.

A k tomu všemu půjdeme do důchodu v 68 letech. Vláda, respektive její členové, kteří dozajista nikdy nevykonávali žádnou fyzicky náročnou práci, si zjevně nedovede představit, že v tomhle věku může těžko někdo pracovat třeba někde na montážní hale ve fabrice. Nejde jen o fyzicky opravdu náročné profese, které chce vláda zvýhodnit předčasným odchodem do důchodu, ale o řadu prací, které skutečně nejde v tak vysokém věku vykonávat. Lidé už jsou zkrátka pomalejší, nedokáží se nové věci a technologie učit tak rychle, jak je potřeba, a tak dál. A mnohdy, což si zjevně vláda neuvědomuje, nejde jen o manuální práci. Ani v některých kancelářských profesích nebudou lidé schopni do tak vysokého věku vydržet, právě proto, že už zkrátka neudrží tempo.

Jak to může dopadnout? Pokud zůstanou lidé bez zdravotních problémů a skutečně se 68 let dožijí ve zdraví, budou někteří na svůj odchod do důchodu čekat v podřadných pozicích, nebo na úřadech práce. O to menší důchody zase budou brát, protože v posledních letech před důchodem už zkrátka nebudou schopni vydělávat tolik, co v mladším věku. Sociální nůžky se zase o něco víc rozevřou. Můžeme se skutečně těšit na to, že řada lidí bude čekat na důchod někde na vrátnici za minimální mzdu jen proto, že už nestačí v takovém věku tempu doby?

Na všechny tyto faktory vláda zjevně nemyslí. Jistě, politiku, jak můžeme vidět denně v televizi, lze dělat i v osmdesáti, nebo si to tito lidé minimálně o sobě myslí, protože buďme upřímní, nikomu už ve vyšším věku hlava neslouží tak dobře. Vláda si zkrátka plete hrušky s jablky. Prodlužující se věk dožití je sice jedna věc, v jaké zdravotní a mentální kondici se ale lidé tohoto věku dožívají, je věc druhá. To statistiky totiž neřeší.

Některé systémy v této zemi skutečně dlouhodobě nefungují a je jen dobře, že je tu vláda, která to chce řešit. Řešením ale nemůže být zbídačení vlastních lidí. To by přineslo jen větší problémy všeho druhu, se kterými by se zase musely potýkat další vlády. Ale je to jako vždy. Zkrátka bohatí bohatým. Místo toho, aby sám stát lépe fungoval, vybíral lépe korporátní daně, nebo je dokonce i o něco zvýšil, vezme peníze obyčejným lidem. A Česko se tak stane zemí, ve které se bude žít jen těžko.


Autorský článek - komentář.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod