Místo úlev si vláda připravila pravý opak. Jízdám zdarma pro seniory odzvonilo, hezky si zaplatí

 Komentáře 
21. června 2022 14:51 / Michael Veselý
  1
📷
1 fotografie v galerii
MHD ve Středočeském kraji odebere slevy důchodcům. Depositphotos
Lidé možná čekali, že v současné náročné situaci se jim dostane úlev. Opak je však pravdou. Na webu Pražské integrované dopravy vyšlo 12. června upozornění, že lidé, kteří doposud jezdili zdarma, si začnou jízdné platit. Řeč je o důchodcích, kteří celý život pracovali a teď si musí vystačit s almužnou, kterou jim stát poskytuje.

Rozhodnutí o zdražení jízdného se týká Středočeského kraje. Změn se objevilo hned několik, tou nejvíce překvapující je však zpoplatnění jízdného lidem nad 70 let. Nově tedy všichni nad 65 let platí až do smrti poloviční jízdné. Říkám si, co vedlo k takovým krokům, když málokdo v důchodovém věku má peníze nazbyt. Proč k tomuto rozhodnutí došlo, se na webu však neuvádí.

Praha, která je ze Středočeského kraje vyjmuta jako samostatné území, slevy na jízdné prozatím nijak nemění. Ke znevýhodnění dochází jen v okolních oblastech spadajících do Středočeského kraje. Pokud jste si tedy mysleli, že se jednou dočkáte jízdného zdarma, až už na tom nebudete fyzicky nejlépe, zřejmě si o tom můžete nechat jen zdát.

Sjednocení cen a do toho zase jiné slevy

Jediné pozitivum, které tato zpráva přinesla, bylo, že nyní jsou tedy ceny a nároky na slevy sjednocené a přehledné. Nebo alespoň měly být sjednocené. Pražská integrovaná doprava ale nezahálela a nedávno přišla s novým typem slev, které by i po této změně měly zůstat platné. Ty se týkají válečných veteránů. Od března letošního roku mají tito lidé výhodu a platí si jízdné 365 korun na celý rok. Veteránů žije v České republice kolem 15 tisíc, takže lidí, jež slevu opravdu dostanou, je naprosté minimum. Přesto je dobře, že jim vyjádříme vděk za službu, kterou vůči své vlasti odvedli. Mezi důchodci jsou ale i jiní, kteří by si zasloužili úlevy. Jsou to hasiči, lékaři, policisté, učitelé a mnoho dalších, kteří svědomitě odváděli nezbytnou práci a nyní, když sami potřebují pomoc, jim byla zrušena i taková drobná úleva jako sleva na jízdném.

Sleva pro veterány se vztahuje i na účastníky odboje a odporu proti komunismu, všichni kdo chtějí o toto zvýhodnění požádat, se však musí prokázat předepsaným osvědčením. Případnou alternativou je také průkaz vydaný Ministerstvem obrany České republiky.

Zprávu o změnách v jízdném Pražská integrovaná doprava završila oznámením, že předplacené časové kupony jsou odstupňovány podle pásmové platnosti a lze je koupit v měsíční, čtvrtletní nebo roční variantě, jak tomu vlastně bylo doposud. Nyní to bude možné i přes mobilní aplikaci PID Lítačka, v elektronické podobě nahrané na Lítačku, In Kartu Českých drah nebo bankovní bezkontaktní platební kartu, případně v papírové podobě k průkazce PID. Ani tady však nevzniká žádná sleva, zakoupíte-li si jízdné elektronicky místo vytěžování prodejního místa. Kromě nákupu online, který je dostupný již dlouhá léta, je stále možné zakupovat si kupony ve všech prodejních místech Dopravního podniku hl. m. Prahy či ve vybraných pokladnách ČD, popř. na dalších místech. Papírové předplacené kupony lze koupit na předprodejních místech pražského Dopravního podniku a také na pokladnách Českých drah. Nejsem si však jistý, jak důchodci ocení, že se mají někam plahočit pro kupon například s roční platností, aby ušetřili.

Přilepšíme raději cyklistům

Zatímco se seniory to jde z kopce, cyklisté se v poslední době zejména na území Prahy a Středních Čech setkávají s podporou ze všech stran. Když opomenu, jak Praha plánuje nejrůznější cyklostezky, úpravy těch stávajících pro zvýšení bezpečnosti, byl dokonce upraven i zákon o předjíždění. Od prvního ledna musí řidiči při předjíždění jízdního kola udržovat odstup 1,5 metru. To je mimochodem docela neproveditelné na drtivé většině našich silnic. Nejenže nejsou široké, často bývají i ve špatném stavu a opravu potřebují jako sůl. Jediným výsledkem tohoto zákona budou nejspíš kolony a nehody, ale zpět k věci. Cyklisté se v poslední době těší oblibě snad všude a ani v rámci jízdného nedopadli špatně.

Proč ale ty cyklisty zmiňuji? Místo toho, aby Pražská integrovaná doprava udržela slevy pro důchodce, rozhodla se zavést zvýhodněné přepravné, konkrétně hned ve dvou variantách. První nabízí přepravu na dvě hodiny za 30 korun a druhá celodenní přepravné za 80 korun.

Piráti napravují nespravedlnost

Na počátku dubna avizovala Pirátská strana ve svém příspěvku, že hodlá napravit, co minulá vláda zanedbala. Konkrétně uvedla například zavedení slev na jízdném pro všechny invalidní důchodce po vzoru Rakouska. Dokonce Piráti podle svých slov spolupracují s Ministrem dopravy Martinem Kupkou (ODS). Nicméně, abychom se těchto slev dočkali, zjevně musí nejprve zmizet všechny ostatní. Skoro bych řekl, že má matka, která je invalidní důchodkyní se dříve dostane do starobního důchodu a šanci na nějaké úlevy – vzhledem k současnému vývoji – ztratí, než že by měla velké vyhlídky jezdit v budoucnu zdarma či se slevou díky tomu invalidnímu.

Vzpoury teprve přijdou

Neočekávám, že by lidé o nových úpravách jízdného zůstali dlouho mlčet. Vláda přijala spoustu uprchlíků z válkou postižené země a neměla problém jim zajistit ježdění zdarma. Když jsme tohle mohli udělat pro oběti z cizí země, z jakého důvodu nedokážeme pomoci vlastním lidem, kteří budovali tu naši? Na sociálních sítích se pod příspěvky na téma jízdného začínají množit komentáře, jež reflektují znepokojení z toho, jak rychle ubývají výhody, které předchozí vláda zavedla.

Když došlo ke zdražení jízdného ve Středních Čechách v roce 2021, kdy se jednorázové jízdenky zdražovaly o 20 až 25 procent, tedy půlhodinové z 24 na 30 korun a devadesátiminutové z 32 na 40 korun, lidé začali na sociálních sítích protestovat. Kupony tehdy zůstávaly beze změn a zvýšil se ještě tarif za přepravu zavazadel a psa z 16 na 20 korun. Častým argumentem znepokojených Čechů tehdy bylo, že ve Středních Čechách se dlouhodobě usiluje o to, aby se do hlavního města nejezdilo auty, čemuž zdražování jednorázových jízdenek určitě neprospěje. I v současné době se již na sítích rozjíždí podrážděné komentáře, které bohužel z velké části chápu. „Takže Ukrajinci mohou po území středočeského kraje jezdit zdarma a českým seniorům 70+ možnost jezdit zdarma vzali,“ napsala paní Marcela. Ač s Ukrajinci soucítím a uvědomuji si, že velká část z nich opravdu neměla jinou možnost než před válkou uprchnout, začíná být pravdou, že se jim v našem státě bude brzy žít snáze než českým občanům.

Autorský článek. Další zdroje: Pid.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008