Čína se války nebojí. A co Rusko? Čeká nás třetí světová?

 Komentáře 
21. června 2022 13:53 / Michael Veselý
  70
📷
1 fotografie v galerii
Třetí světová válka by byla nejspíše velmi krátká, uvědomují si to hlavy států? Depositphotos
Obavy ze třetí světové války se objevovaly již loni v říjnu. Ač je Evropa poměrně nekonfliktní a nehodlá si nic dokazovat, vyostřené vztahy mezi Ukrajinou, Ruskem, Amerikou, Čínou a Tchaj-wanem dělají vrásky všem.

Při konfliktu na Ukrajině jsme se přesvědčili, jak snadno můžeme být vtaženi do války. Zatím nám nic nehrozí, ale dlouhodobé nepokoje mezi Ukrajinou a Ruskem nejsou ani zdaleka to jediné, co by nás mělo znepokojovat. Podobné neshody jsou i v Asii, kde si Čína nárokuje Tchaj-wan. Proč by to mohlo vést až ke světové válce? Čína totiž vzkázala Spojeným státům, že se války nebojí, když se ostrova zastaly.

Vše se odehrálo při návštěvě čínského ministra obrany Wej Feng-che v Pentagonu. Právě tam se sešel s místním šéfem Lloydem Austinem. Jeho znepokojení a útočná slova na adresu USA podle všeho vyvolalo, když přišla řeč na Tchaj-wan. Debatovalo se o tom, zda by mohlo dojít k vyhlášení nezávislosti Tchaj-wanu, pokud by se do toho vložil západ. Ministr obrany dal ale ostře najevo, že se podobného zásahu rozhodně nebojí a je přesvědčen, že si s ním Čína poradí.

„Někteří lidé v USA se snaží potlačit Čínu na všech frontách. Pokud chcete konfrontaci, budeme bojovat až do konce,“ uvedl Wej podle iDNES.cz. To jsou skutečně silná slova. Trval na tom, že pokud chce kdokoliv s Čínou válčit, útoku se postaví. Číňané zjevně odmítají přijmout, že by mohlo dojít k rozdělení a ostrov by si tak zůstal žít vlastním životem. Tchaj-wan si nárokují a jsou pobouřeni výrokem, který pronesl odvážně Joe Biden před pár týdny při návštěvě Tokia. Uvedl totiž, že by se Američané na obraně ostrova mohli podílet. Přestože Amerika udržuje oficiální diplomatické vztahy s Pekingem, z Tchaj-wanu čerpá zásoby zbraní v rámci o něco méně oficiálních styků.

Stejně jako za zmiňovaný ostrov se americký prezident Joe Biden postavil i za obranu Japonska, s nímž Amerika udržuje dlouhodobé přátelství. Podobně se nedávno stavěl i za Ukrajinu, strach z války tedy zjevně nemá, ať už by probíhala kdekoliv a s kýmkoliv. Není divu, protože v případě války s Ruskem může Amerika využít jako bitevní pole celou Evropu a v případě války na Tchaj-wanu byl si zase své užilo Japonsko. Joe Biden se sice v březnu vyjádřil, že světové válce je třeba zabránit a vyhne se proto bojům USA proti Rusku na Ukrajině, avšak nikdo neví, na kolik se situace ještě může zkomplikovat.

Pokud se ale bavíme o hrozící válce, klíčovou otázkou je, jak by velmoci chtěly válčit. Ony se sice tváří, že vlastně válčit nechtějí, pravdou ale je, že letos boje zuří už od února. Krátce před výrokem v Pentagonu se začaly objevovat zprávy, že se Číňanům podařilo pokročit ve vývoji jaderných zbraní. Ty by měly být podle všeho užity na obranu, nikoliv k útoku a terorizování jiných, jak tvrdil ministr obrany během zmiňované konference. Čína vyvíjela své zbraně posledních pět dekád a považuje je za velmi pokročilé. Pokud se tedy budeme bavit o válce jaderných zbraní, je více než jasné, že půjde o velmi krátký střet, který odnese většina planety.

Toho, že by někde mohl vzniknout konflikt, který přeroste ve třetí světovou válku, se obávají miliony lidí po celém světě. A právě mezi Tchaj-wanem a Čínou je tato pravděpodobnost velmi vysoká. Pokud se do války na Tchaj-wanu zapojí Amerika, která má většinu Evropy obšancovanou základnami NATO, jsou vyhlídky na takový konflikt přímo před námi.

Zdá se ale, že i přes tak silná slova Číňané o válku takových rozměrů nestojí. Když přišel útok na Ukrajinu, spekulovalo se, jestli se právě oni zapojí po boku Rusů. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Wang Wenbin však řekl novinářům: „Nikdo nechce, aby vypukla třetí světová válka," když byl dotázán na komentáře ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova o hrozbě takového celosvětového konfliktu.

Nedávno jsme tohle téma rozebírali se známým a spekulovali jsme nad tím, nakolik si hlavy států, které mohou něco podobného zapříčinit, uvědomují, že třetí světová válka by byla válkou, ve které nebude žádný vítěz. Řekněme, že až do doby, než se ruský vůdce Vladimir Putin rozhodl měřit své síly s Ukrajinou, jsem věřil, že si závažnost situace musí všichni uvědomovat. A pak se z toho nějak stala soutěž, kdo tu třetí světovou začne první; Rusko s Ukrajinou, nebo Čína s Tchaj-wanem? Amerika se ráda přidá kdekoliv.

Čína a Rusko skutečně představují hrozbu pro otevřenou společnost. Žijí si ve vlastních odříznutých bublinách. V tuhle chvíli jsem ale přesvědčený, že by nám měl dělat větší vrásky již vniklý konflikt na Ukrajině než potenciální boj, kterým si Čína a USA navzájem vyhrožují. Tam je to spíše o pouštění hrůzy než skutečných činech.

Naproti tomu Vladimir Putin začal jednat a všechny tím zaskočil natolik, že Evropa v první chvíli jen šokovaně sledovala, co se jí to děje pod rukama. Všem se bezpochyby honilo hlavou, že překročil hranice – doslova – ale nevěděli, jak dál. Ukrajina je v tuto chvíli bojištěm, kde nejde o jednu zemi, ale o udržení celého systému, v němž se řeší konflikty diplomaticky, nikoliv vražděním a fyzickým násilným zastrašováním. Celá Evropa i Amerika se k situaci postavila s největší opatrností a hodlá tyto zásady, ve kterých žijeme, chránit. Problematické ovšem je, že nikdo neví, co přijde, pokud začne Putin prohrávat.

Mohlo by se stát, že do boje zapojí i jaderné zbraně. Doposud se ukázalo, že jej neděsí, kolik lidských životů bude muset obětovat, ať už cizích nebo z řad obyvatel vlastní země. Rusko je v současné chvíli odříznuto a rodiny netuší, co je s muži, kteří museli odejít do války. Spousta z nich zemřela, mnoho Rusů nechce bojovat, a přesto konflikt trvá již 4 měsíce. Je zbytečné věřit, že „to by přece neudělal“, protože když poslal své vojáky do války s pofidérními tanky, bez pořádného vybavení jako dostatek funkčních vysílaček a nechal je obsadit Černobyl, ukázal, že se neštítí vůbec ničeho a bude klidně riskovat i životy Rusů.

Ukrajina leží Vladimiru Putinovi v žaludku, a pokud to bude alespoň trochu možné, pokusí se vzít si ji celou. Chce si ji podrobit a nebojí se použít k tomu všechna dostupná zvěrstva. Musíme být proto opatrní a počítat s každou možnou variantou. Nemá smysl panikařit, ale ani se utěšovat tím, že to určitě neudělá. Stále existuje varianta, že na celosvětový konflikt nebo válku jaderných zbraní by mohlo dojít.

Autorský článek - komentář.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Valentýn ve velkém stylu?! V odstínech růžové jej slavila A.n.d.u.l.a, Sharlota a Angie Mangombe

Styl

Jak nosit pánské kotníkové boty?

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve