KOMENTÁŘ: Chce Rusko opravdu odstavit plyn nebo se snaží Evropu poškodit ekonomicky?

 Energetika 
11. srpna 2022 10:23 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Dodávky plynu z Ruska klesají. Depositphotos
Spekulace o tom, co bude s plynem a kde ho začneme brát, až Rusko plyn vypne, se množí. Už více než půl roku se všichni bojí, že o dodávky přijdeme. V posledních měsících došlo k tomu, že Rusové dodávky plynu snižují. To, že k odstávce dojde, samozřejmě nelze vyloučit ani potvrdit, celé dění kolem Nord Stream 1 je ale spíše odvetou za sankce, jež Evropa uvalila a postihují tamější ekonomiku. Všechno, co se nyní děje, je pouze přípravou na to, co nás čeká v zimě a mnozí si to stále neuvědomují.

První „výhružné“ odstavení plynu přišlo krátce po začátku války. Gazprom úplně zastavil dodávky plynu do Polska a Bulharska. Důvodem bylo údajně to, že tamní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech. Podle společnosti PGNiG to však bylo porušení smlouvy. Gazprom přitom předem varoval, že k přerušení dojde a krátce poté byly dodávky plynu zase obnoveny.

Nešlo o pár hodin, kdy neproudil do Polska nebo Bulharska plyn, ve skutečnosti to bylo takové bububu pro celý svět, které říkalo: „Opravdu vám můžeme plyn odpojit.“ O tom svědčí i to, jak rychle se dodávka plynu obnovila. Hrozbu odpojení tak díky tomuhle kroku začali politici ve všech zemích brát vážně. I Ursula von der Leyen – která v té době předsedala EU – uvedla, že se jedná o pokus nás vydírat. Od té doby všechny země, kterých se dodávky týkají, bouřlivě diskutují, jak nahradit plyn, když se nám ho přestane dostávat.

Rusko zatím postupuje celkem jasným směrem. Když na odpojení nedošlo, někteří politici polevili, a zejména u nás se spíše spoléhá na to, že to nějak dopadne. Jak už jsem ale podotýkal dříve, kdybych byl vůdcem Ruska, snažil se zvítězit ve válce a měl strategii, určitě bych neodpojoval plyn státům, které nepřítele podporují, během léta, aby získaly dostatek času připravit se na kritické období. Podobný názor zastává i Fatih Birol, šéf Mezinárodní energetické agentury.

Jestli k odstavení skutečně dojde, je spekulativní. Rusko by tím ztratilo příjem. Tak jako tak nám ale už současným počínáním způsobí obrovské potíže. Každý úbytek plynu samozřejmě zvedá jeho cenu a lidem brzo dojdou peníze na to, aby jej vůbec používali. Státy sice zavádějí opatření, ale ani to nejde do nekonečna, a pokud se ceny energií nezastaví, brzo ani veškerá pomoc občanům a firmám nebude stačit.

Vedle toho je tu postupné snižování. Rusko se tváří, že za snížení dodávek plynu mohou technické potíže a popírá záměr odříznout Evropu od dostatku zásob. Co se děje, je však více než jasné, jde o strategii. Ač se Rusko tváří, že za nižší dodávky nemůže, stává se pro Evropu čím dál obtížnějším naplnit zásobníky, což znamená, že s příchodem zimy se dostaneme do situace, kdy budou naše zásoby ještě tenčí, než se očekávalo. Celkem věřím tomu, že další drobné potíže při dodávkách plynu a možná nejen při nich se budou objevovat.

Minulý týden tok zemního plynu přes Nord Stream 1, jeden z hlavních plynovodů z Ruska do Evropy, činil pouhých 40 procent kapacity, která bývá obvykle naplněna. Lidé jsou samozřejmě právem skeptičtí k ruskému vysvětlení, že to bylo způsobeno „technickými problémy“. Následně tok klesl dokonce na 20 procent, což už je opravdu podezřelé. Francie tvrdí, že od 15. června nedostává žádný ruský plyn z Německa.

To, že Rusko omezuje dodávky do Evropy, postihuje i Spojené království, které plyn z Ruska téměř nepotřebuje. Způsobuje tím totiž růst světových cen plynu. Ceny plynu se ve Spojeném království za poslední rok téměř zdvojnásobily .

Současný premiér naší vlády Petr Fiala mluvil o zásobě plynu zhruba na tři týdny, pokud bychom o dodávky z Ruska přišli. Za tu dobu bude země nucena sehnat náhradního dodavatele, nebo zažijeme tu nejhorší zimu minimálně za poslední staletí. Jestliže už nyní proudí z Ruska jen 20 procent plynu, na který jsme byli zvyklí, aby nás dostatečně zásobil, možná se ukáže, že naše zásoba nakonec nevystačí na tři týdny, ale na pouhých pár dní, pokud Rusko vypne přívod.

Minulý měsíc se evropské země kvůli hrozícím rizikům dohodly, že se pokusí chránit před kolísáním cen plynu naplněním svých zásobníků. To se jim však Rusko snaží za každou cenu znemožnit. Společně se zavázaly, že do listopadu dosáhnou alespoň 80 % kapacity, přičemž nejnovější údaje naznačují, že jsou na úrovni přibližně 55 %.

Pan Birol uvedl, že pokračující plynová krize nyní ospravedlňuje mimořádná krátkodobá opatření ke snížení poptávky, jako je zvýšení využívání uhelných elektráren, a pokud možno, prodloužení životnosti jaderných elektráren. Pokud by došlo k úplnému zastavení dodávek ruského plynu, může být podle něj zapotřebí drastických opatření. O tom snad nikdo nepochybuje, protože bez plynu se jen tak neobejdeme a například Česká republika nemá příliš promyšlené záložní možnosti, respektive brát plyn jinde už v současné chvíli, kdy si ho lidé nemohou dovolit, přestává znít jako reálné řešení.

Spotřebitelé čelí rostoucím účtům za energii a pohonné hmoty v souvislosti s nástupem sankcí na ruskou energii. Ceny tepla pravděpodobně ještě porostou, pokud bude pokračovat omezování vývozu ruského plynu do Evropy. Ve Spojeném království jsou účty za energie pro domácnosti pod kontrolou cenovým stropem energie. A experti jsou si jisti, že Rusko se již na objem plynu, který nám dříve dodávalo, nevrátí.

Účty už v dubnu rostly v některých zemích klidně o 60 procent. Očekává se, že například ve Spojeném království dosáhnou více než 3 200 liber tam, kde dříve dosahovaly kolem 700 liber, pokud na podzim ceny znovu porostou. Ceny benzínu a nafty ve Spojeném království také vzrostly a vláda oznámila snížení daně z pohonných hmot, protože motoristé bojují s rekordními cenami.

Díky prudce rostoucím cenám energií Rusko za poslední rok získalo odhadem 400 miliard eur za vývoz ropy a plynu do Evropy. Mají tedy sankce, které jsme uvalili, nějakou váhu, když Rusko je dokáže kompenzovat nelidským zvyšováním cen energií? Zdá se, že jsme si příliš nepomohli. EU tvrdí, že její nejnovější sankce by mohly snížit množství ropy, kterou nakupuje od Ruska až o 90 %. To však bude trvat celých několik měsíců. Teprve pak se opatření naplno projeví, a i poté bude Rusko moci prodávat ropu jinde po celém světě. V důsledku všech dosud oznámených sankcí navíc může Rusko přijít o jednu třetinu až polovinu svých celkových příjmů z ropy, ale ne o všechny.

Gazprom trvá na tom, že ke snížení došlo kvůli nutnosti oprav. To ale není překvapivé, pokud se podíváme, jak Rusko jednalo doposud. Útok na Ukrajinu přece jen také nebyl vyhlášením války, ale rozhodně nemířil na civilisty. O tom by mohly povídat matky z vybombardovaných porodnic, které přežily. Podobně je to i s obsazením Černobylu. Rozhodně nemělo výhružný podtext a nejedná se o snahu zastrašit jak Ukrajinu, tak i celou Evropu. Zkreslené informace v ruských médiích jsou nejspíše tou jedinou svatou pravdou a tak dále. Jestliže Rusko současné dodávky plynu označuje za dočasnou prodlevu, než dojde k údržbě, já je považuji za plánovaný tah, kterým omezuje celou Evropu, komplikuje její ekonomickou situaci a znemožňuje jí připravit se na nadcházející zimu, kdy bude mít v rukou otěže. To ale pochopitelně nikdy nepřizná.

Ti, kdo nepotřebují k vytápění svých obydlí dodávky energií, budou během této zimy rozhodně šťastlivci. Jediné, co zatím napovídá, že Rusko by nemuselo plyn zcela zastavit, je, že mu vyhovuje vysoký příjem, který z jeho škrcení dostává. Všechno je to ale součástí jedné velké šachové partie a Rusové mají prostředky, kterými nás zatlačit do úzkých.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Twitter.com, Bbc.com, Idnes.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Ordinace herec Radim Fiala: Točí, je točen a radí, jak točit

Styl

Snad každý si přeje zachovat si mladistvý obličej co nejdéle. Jedním z účinných způsobů je kryoterapie

Tech

Chcete-li jezdit elektricky? Nejlepší je pořídit auto na „operák“