KOMENTÁŘ: Nikdy nebudete mít více peněz jen tím, že budete více pracovat. Ve 21. století bohatnou lidi v Česku jinak

 Komentáře 
18. října 2022 18:39 / Michael Veselý
  54
📷
1 fotografie v galerii
Zbohatnout nejde jen hodinami navíc, musíte s časem správně pracovat. Depositphotos
Znáte někoho, kdo zbohatl tím, že pro někoho poctivě pracoval? Dřel od nevidím do nevidím, a vydělal tím hromadu peněz? Ne. Lidé bohatnou, když podnikají. Pokud si umí utřídit svůj čas a těžit z něj. Vliv má i psychické nastavení. V dnešním světě se bohatne různě, ale určitě ne tím, že se upracujete.

Nejsložitější je asi to, odkud začít. Člověk si musí umět svůj život nastavit tak, aby fungoval. To je problém většiny. Neumí si jej nastavit správně. Někdo možná věří, že zbohatne, pokud bude dělat hodně přesčasů. Pravdou ale je, že čím více času trávíte prací, o to méně produktivní a aktivní jste. Lidé, kteří pracují 3-4 dny v týdnu, toho mnohdy stihnou stejně jako ti, kteří pracují celých pět dní, můžu mluvit z osobní zkušenosti. Nejsou totiž tak vyčerpaní. Zamyslete se, jak moc vlastně pracují ti úspěšní a bohatí ředitelé firem? Rozhodně ne tolik jako jejich sekretářky a těch sto poskoků pod nimi, které firma zaměstnává. Proč jsou tedy tak úspěšní a mají vysoké platy? To je právě to, naučili se odpočívat, organizovat si čas a práci odvádět řádně.

Čas je jednou z klíčových hodnot a možná bychom bohatství neměli počítat na peníze, ale právě na čas. To, že jeden vydělává více, ještě neznamená, že je bohatší než ten, kdo má o pár tisíc méně ale za poloviční pracovní dobu. Vidíte, kam tím mířím? Chytří lidé si umí organizovat svou práci tak, aby na ní co nejvíce zbohatli. Možná existují země, kde si tvrdou dřinou pod zaměstnavatelem opravdu bohatě vyděláte, určitě k nim ale nepatří Česká republika.

Základem vysokých výdělků je u nás nezávislost. Práci si musíte zorganizovat tak, abyste byli sami svým pánem, přizpůsobili ji svým potřebám, ušetřili co nejvíce času a možná i peněz. Přece jen každá cesta do práce něco stojí. Pokud se ale rozhodnete podnikat, nikdo vám nebude nařizovat, kam musíte přijet, podnikat se dá s klidem i z domova, a to už jsou ušetřené výdaje.

Potíž je v tom, že většina průměrných lidí nemá vůbec představu, jak by si mohli podobným způsobem vydělávat. Lpí na tom, aby je někdo zaměstnal a měli jistý, pevný plat. Dívají se na to ale špatně. Vy přece nechcete mít jistý plat, který vám někdo určil. Možná to vidíte jako jistotu, že budete moci zaplatit účty, pak ale míříte příliš nízko, a proto nemůžete zbohatnout. Když opomenete kauzy politiků okrádajících stát, jak bohatnou čeští podnikatelé nebo umělci? Vydělávají si sami a nejsou omezeni tím, kolik mohou vydělat. Přiznejte si to, v České republice je jen velice málo pozic (a s krizí jich stále ubývá), kde mají lidé jako zaměstnanci opravdu vysoký plat, nebo jej mohou dosáhnout. Lidé se snaží vydělávat svobodně, aby zbohatli, zakládají si vlastní živnosti, a pokud budou chtít o deset nebo dvacet tisíc více, do práce se pořádně opřou a mohou to mít. Velká část naší populace však bohužel tohle ekonomické smýšlení vůbec nemá.

Podstatným krokem k tomu mít se dobře je pro Čechy pasivní příjem. Investice, které něco málo vynášejí. Na spořícím účtu peníze nic zázračného nepřinesou, nikdo nikdy nezbohatl ukládáním peněz na hromadu, ale pokud je dobře investujete, vytvoříte si vedlejší příjem. Záleží, kolik peněz můžete vložit, ale jednou z nejlepších a nejspolehlivějších možností je koupě nemovitosti či pozemku, a to i takové, kterou nepotřebujete. Ceny nemovitostí rostou, a i když zrovna teď není ten ideální moment, kdy je takhle nadsazené kupovat, pokud počítáte s deseti a více lety vlastnictví, nejspíš to i tak udělejte. V případě, že v nemovitosti nechcete bydlet, můžete ji pronajímat, a to už bývá hezký přísun peněz. Pak jsou tu dluhopisy, akcie, fondy, na co jen si vzpomenete. Abych tak mluvil z praxe, peníze je dobré uložit a rozdělit na více míst, já třeba volil drahé kovy, které jsou dlouhodobě uchovatelem hodnoty, a kryptoměny, které se naopak vyvíjí každou sekundou. Na účtu zůstalo jen tolik, s čím potřebuji skutečně disponovat, což je v době války zuřící „opodál“ docela rozumné, pokud si uvědomujete riziko pádů měn. Zbytek se nakonec vložil do rekonstrukce bytu.

Člověk, co chodí do práce za umouněných 25 000, nikdy nezbohatne, i když bude dělat svátky a víkendy za příplatky. Co když mu ale každý měsíc přijde několik tisíc z pronájmu a do toho se mu budou zhodnocovat investice? K tomu má ještě stále svůj plat, a pokud podniká, není omezen tím, kolik bude za svou práci moci získat, protože je sám svým pánem. Nejvíce lidí dnes bohatne  podnikáním na internetu. Ten je skvělou možností pro založení všemožných byznysů, které by vám mohly vynášet.

No a teď zpět k lidem, kteří vlastně neví, jak si mohou vydělávat! Na internetu se lze živit všemožně, velkou roli obvykle hraje reklama, protože ať už někoho přilákáte na jakoukoliv webovou stránku (a může jít o e-shop, magazín nebo videokanál), setkáte se tam s reklamou a za to, že vám zkrátila život o několik vteřin, je placen majitel stránky.

Co je problémem Čechů, kteří o téhle možnosti ví a stejně do ní nejdou? Strach. Oni se bojí, nechtějí riskovat, nechtějí zkusit něco vytvořit a vzít osud do vlastních rukou, aby se nesetkali s neúspěchem. Čekají na správný čas nebo se drží jistoty mizerného, ale pravidelného výdělku.

Pokud už s něčím začnete, pracovat dlouho a často se nerovná tomu být bohatý. To, že budete pracovat celou věčnost, neznamená, že odvedete více práce nebo že bude kvalitnější. Jediné, čeho tím dosáhnete, bude únava. Není potřeba dělat práci pořád, potřeba je dělat ji efektivně!

Co to tedy znamená? Nikoho nezajímá, že jste měsíc tvořili web, protože na něj nikdo nechodí, váš produkt totiž nepřilákal zákazníky. V práci se musíte soustředit především na to důležité a zbytek odsouvat stranou. Nejde to jinak, prostě si musíte umět vystavět priority a dát práci režim.

Netravte čas nad zbytečnostmi, protože člověk má od přírody sklon práci dokončovat tak rychle, kolik má na ni času. Pokud si stanovíte, že práci musíte stihnout za 3 dny, nebudete se s ní babrat pět. Zbylé dva dny pak můžete využít k další produktivní činnosti. Pokud nevěříte, zamyslete se – kolikrát jste v životě udělali něco, čím vás někdo pověřil, okamžitě, i když řekl, že na to máte týden? Pokud máte na něco týden, určitě to nepoběžíte vyřešit hned. No a přesně takhle je to i s prací. Přestože se dá stihnout rychleji, máte na ni přece celý pracovní týden, takže ji budete dělat až do jeho konce. Je to ale zbytečné a neefektivní.

Ideál bohatství

Co je tedy to opravdové bohatství? To je mít čas na to, co nás baví a užívat si, zatímco se nám automaticky tvoří příjem. A to si musíme uvědomit a pamatovat. Chceme být svobodní, ne se udřít k smrti, abychom měli o pár tisíc víc než kolega. Peníze jsou klíčem ke všemu, a jakmile je naučíte se automaticky množit, pak pro vás už bude snazší a snazší je rozšiřovat.

Samozřejmě se vám to nepovede přes noc. Dostat se do fáze, kdy budete pracovat dva dny v týdnu a zbytek si užívat, přičemž každý měsíc obdržíte na účet hromadu peněz, trvá dlouho. Musíte hledat úsporné cesty, jak vyřešit všechny úkoly rychle, ale ne na úkor jejich kvality. Všechno, co potřebujete, je v podstatě vytvořit funkční systém. Především se ale naučte nedřít. Zní to zvláštně a je to paradox, ale to, co bohatí lidé opravdu mají, je umění nakládat s časem tak, aby byli dobře placeni a ještě si užívali. Pokud se vám podaří usměrnit svou práci a získat tak více volného času, měli byste ten čas také využívat k odpočinku, který vám dá opět sílu rychle a efektivně zpracovávat úkoly, ne se mučit dalšími a dalšími v době, kdy už máte relaxovat.

Pokud uděláte sami sebe šťastnými, budete motivovanější, odpočatější a váš život se bude neustále zlepšovat. Někdo si možná řekne, že s tím nesouhlasí a bude to považovat jen za sluníčkovou teorii, která nemůže v praxi fungovat, z psychologického hlediska to ale naprosto dává smysl. Nebo jste snad ve škole neměli lepší známky z předmětů, při kterých jste se bavili?

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Cesky.radio.cz, Frekvence1.cz, Atlaso.cz

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít