KOMENTÁŘ: Kontrolujete stavy měřidel? Skutečné náklady stejně nemáte šanci spočítat

 Energetika 
18. prosince 2022 09:47 / Michael Veselý
  3
📷
1 fotografie v galerii
Ať už kontrolujete stavy měřidel nebo ne, finanční jistotu stejně nezískáte Depositphotos
Nejeden Čech se určitě obává letošní spotřeby. Někteří ji hlídají, jiní to nechávají náhodě a po večerech se možná občas pomodlí. Popravdě ale nemá smysl hlídat spotřebu přehnaně, protože výpočty, které proběhnou v prostoru mezi distributorem a fakturou, nakonec stejně nebudou odpovídat proměnným na ceníku a měřidle.

Když jsem zahlédl zprávu o tom, že až 38 procent Čechů nekontroluje, jakou mají spotřebu, hned mě napadlo, proč taky, vždyť ono to zase tak striktně hlídat ani nejde. Podle všeho si lidé dávali na propálené energie mnohem menší pozor na jaře než nyní, přesto je však pořád dost těch, kteří čekají na finální fakturu. To může znamenat dvě věci – buď jsou, jak se říká, „za vodou“, nebo je jim jasné, že taxa za spotřebované hodiny není jediným faktorem figurujícím na faktuře.

Průzkum, jak se lidi staví ke spotřebě energií, proběhl v říjnu v rámci projektu Pro energie bez exekucí. Hlídat si spotřebu je samozřejmě dobře, a to nejen tak, že budete chodit každý den kontrolovat, kolik čísel vám přibylo na hodinách, ale rozumnou regulací světel, spotřebičů a topení v místnostech. Popravdě bych si asi netroufl vykašlat se na nějakou kontrolu úplně, právě proto, že kdo ví, jak ji vlastně skutečně vypočítávají. Navíc se může snadno stát, že ceny ještě stoupnou, ač už teď je pro mnoho rodin situace zoufalá. I ti, kdo mají tedy pocit, že zatím šetřit nemusí, by si měli uvědomit, že pokud jim budou ceny navýšeny, poděkují sami sobě za co nejnižší spotřebu.

Sám jsem spotřebu řešil právě pár dní před tím, než se do médií dostala tahle informace z průzkumu. Konstatoval jsem totiž, že jiné číslo mi vychází, pokud spočítám předpokládanou spotřebu dle současného ceníku, který nám od ledna s nadšením navýšili. Jiné číslo dostanu, pokud spočítám nově stanovené zálohy (a to mluvím o jiném čísle s rozdílem necelých 100 000 korun, ne nějaké drobné) a podle mé loňské zkušenosti je v závěru úplně jiné číslo na faktuře, kde se ke všemu součet skládá z nějakého podivného průměru cen, které se za ten rok několikrát měnily.

Když jsem tohle řešil se dvěma známými, oba mi potvrdili, že mají stejnou zkušenost. Ať převádějí například u plynu metry na hodiny, jak chtějí, a následně propočítávají podle měřidla, výsledné vyúčtování ovlivněné nejrůznějšími poplatky je zkrátka jiné.

Ulevilo se mi, že nejsem sám. Naštěstí musím říci, že jak v případě loňského vyúčtování, tak i v případě letošních vypočítaných záloh, mi vychází číslo o desetitisíce menší, než to, které by mi dle ceníku a čísla na měřidle vyjít mělo. I tak je ale lehce znepokojující, že zákazník nemá příliš možností, jak si spočítat, co vlastně na konci roku zaplatí. Což je ale naprosto špatně, protože to znamená, že každá domácnost v téhle republice podepisuje smlouvu, kterou se zavazuje hradit něco, co si drtivá většina ani nespočítá. Respektive výpočet na konci roku na faktuře ve srovnání s ceníkem nedává smysl.

Cena za MWh, poplatek za dodávku, poplatek za existenci smlouvy, poplatek za leprikona střežícího vedení

Že se letos nemusím snažit a ta spotřeba, kterou odhaduji bude nakonec stejně o dost zkreslená, jsem zjistil naštěstí už loni, takže nejsem ve zbytečném stresu. Ono totiž celé vyúčtování je pro běžného občana trochu magie. Neskládá se jen z ceny za spotřebované jednotky, ale i mnoha dalších poplatků (na které se mimochodem nevztahuje nový státem určený strop, ale k tomu se dostanu). Rozebíral jsem to s pracovnicí na lince našeho dodavatele, když jsme zařizovali novou smlouvu. Ani ona sama mi nebyla přesně schopna vysvětlit, kolik budou poplatky činit. Když to neví ani interní pracovníci firmy, jak to má pochopit zákazník? Existuje na ně pochopitelně nějaký ceník, ale na rozdíl od spotřebovaných energií nenajdete spotřebované poplatky na žádných hodinách. Mají zřejmě nějaký vlastní algoritmus, který se ukrývá v tabulkách hluboko ve stolech fakturantek, protože jinak nevím, kde ta čísla poslední společnost, u které jsme ještě loni byli, lovila.

A to není vše. Vzpomínám si, jak jsme počátkem roku všichni v jedné zpravodajské redakci vášnivě řešili, že bychom se nebyli schopni dopočítat finální částky podle ceníků. Ještě teď si vybavuji výrok jednoho z nadřízených, když jsme luštili slevy na DPH a změny cen od určitých datumů, ale bez jakýchkoliv odpočtů a on z ničeho nic povídá: „Tak když to nechápete vy, nechápu to já a nechápe to nikdo od vedle, tak asi nebudeme úplně všichni blbí, tomu ty lidi prostě nemůžou rozumět.“

Ceny energií totiž za ten rok stihly některé společnosti do zúčtování i dvakrát změnit a nikomu z těch dospělých svéprávných lidí seskupených v kanceláři nebylo jasné, jak to ten dodavatel chce udělat, když do února byla cena za MWh kupříkladu 1000 korun a od března 3000, přitom k odečtu dojde po celém roce v červnu. Kladli jsme si otázku, jak ten dodavatel pozná, kolik plynu jsme spotřebovali do února a kolik od března. Odpověď je přitom snadná – jistě, že nepozná. Jak říkám, trochu magie.

Jak uvádí i tisková zpráva, která vyšla v rámci průzkumu o tom, jak domácnosti reagují na ceny energií a nakolik hlídají svou spotřebu, lidé si ji nedokážou spočítat. Přitom kdyby lidé měli přehled, mohli by na situaci lépe reagovat. Takhle hrozí, že se významná část obyvatelstva dostane do dluhových potíží, pokud přečerpají své možnosti.

V zahraničí jsou za tímto účelem zaváděny kupříkladu chytré elektroměry. Takový měřič energie v podstatě funguje přesně jako tradiční měřič, ale krom toho, že monitoruje a zaznamenává vaši spotřebu energie, je tu jeden velký rozdíl. Namísto toho, aby tento elektroměr vyžadoval ke kontrole využití čtečku měřidel, předává informace o vaší spotřebě přímo provozovateli veřejné sítě, protože se jedná o digitální zařízení s komunikačním modulem. V průměru tyto chytré měřiče odesílají informace o využití každých 15 minut, což eliminuje potřebu využívání speciální čtečky měřidel. Automaticky odečítá spotřebu elektřiny v obytných, komerčních nebo průmyslových domech, zvládne to bez omezení. Kromě toho vám některé měřiče také pomáhají analyzovat vaše trendy spotřeby energie během špičky i mimo špičku, což vám může pomoci předvídat vaši budoucí spotřebu, a tím vám umožní odpovídajícím způsobem snížit vaše účty za elektřinu. Z vaší strany není potřeba žádná akce, jen sledovat výsledky.

Protože inteligentní měřič automatizuje celý proces odečtu měřiče, výrazně tím také snižuje prostor pro chyby. Pokud se spotřeba nějak výrazně změní, je to okamžitě zřejmé. Kromě toho také umožňuje přesný odhad nákladů a snižuje plýtvání. Jednoduše řečeno, přidává k využití energie udržitelnost a transparentnost.

Kromě těchto výhod přináší inteligentní elektroměr také bezpečnostní výhody. Například umí pomoci odhalit a lokalizovat anomálie. Ať už jde o havárii, nebo dokonce někoho, kdo by se na vás chtěl napíchnout, nebudete tuto skutečnost muset řešit až po roce, kdy přijde podezřelý účet. I když těžko říct, jaký účet je vlastně podezřelý, když tu celou dobu mluvíme o jejich nekontrolovatelnosti. Navíc s prediktivní analýzou spotřeby mohou provozovatelé veřejných služeb regulovat odchozí napájení podle hodin ve špičce a mimo špičku. Netřeba dodávat, že chytré elektroměry jsou budoucností systémů elektroměrů.

Poplatky jsou zatím neomezené

Abych se ještě vrátil k těm poplatkům, nejzábavnější na nich je, že na rozdíl od samotných energií, které stát zastropoval, se na ně nic podobného nevztahuje. Víte tedy, co to znamená? Že strop je k ničemu. Abych uvedl osobní zkušenost, před pár týdny nám přišlo oznámení. Ač jsme během podzimu přešli k velké, cenově dostupné firmě, která má na trhu celkem slušnou pověst, zjevně to bylo k ničemu. Oznámili nám totiž, že bohužel kvůli státnímu nařízení musí od prvního ledna zvednout cenu plynu na 3 025 Kč/MWh včetně DPH. S elektřinou to samozřejmě bylo stejně. To „musí“ mě zaujalo, z dopisu to vyznívá, jako by jim to vláda nařídila. Vtip je ale v tom, že k této ceně si naúčtovali poplatky a náhle je z toho 5 440 korun za MWh.

Autroský článek - komentář. Další zdroje: Ceskenoviny.cz,

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Televize je stále oblíbené médium, v průměru před "bednou" prosedíme až 4 hodiny denně

Tech

Peugeot získal podeváté v historii ocenění za design, tentokrát s novým SUV fastbackem 3008