Vnitro chce zjistit pravdu o zničených dokumentech ohledně tajných ruských agentů

 Události 
10. února 2022 08:25 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Hrad prý omylem skartoval tajnou zprávu o zapojení ruských agentů do výbuchu muničních skladů ve Vrběticích Depositphotos
Ministerstvo vnitra dnes zahajuje desetidenní kontrolu, která má zjistit, jak Kancelář prezidenta republiky (KPR) spravuje dokumenty a spisy. Vše odstartovaly informace o tom, že Hrad skartoval tajné zprávy o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního areálu ve Vrběticích.

Kontrolu Ministerstva vnitra a Národního bezpečnostnímu úřadu (NBÚ) v prezidentské kanceláři doporučil minulý týden sněmovní bezpečnostní výbor. Cílem kontroly je prověřit, jak se od začátku loňského roku dodržovaly požadavky na ochranu utajovaných informací.

Na skartování tajné informace na Hradě upozornily Radiožurnál a server Respekt.cz. Policisté podle nich na informaci o skartování materiálu narazili, když na Hradě zjišťovali, zda se s tajnou zprávou o Vrběticích neseznamovali lidé bez bezpečnostní prověrky. KPR poté potvrdila, že dokument skartovala. Odmítá ale, že by tím porušila předpisy.

Dokument od Bezpečnostní informační služby (BIS) podle Hradu dorazil v hrubém nepořádku. Kontrarozvědka tvrzení odmítla, připustila jen drobnou administrativní chybu. Bezpečnostní výbor po vyslechnutí šéfa BIS Michala Koudelky, ředitele Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jiřího Mazánka a šéfa NBÚ Jiřího Langa konstatoval, že BIS a NCOZ jednaly podle předpisů. Na své příští zasedání pozval výbor kvůli ujasnění některých záležitostí zástupce KPR.

Jak pro CNN Prima News řekl bezpečnostní expert Andor Šándor, na příslušném oddělení Hradu je značný nepořádek. Podle něj se však v tomto případě mohlo spíše jednat o úmysl. „Máte to v ruce, díváte se na to a musíte to někam zapsat,“ poznamenal. „Nevykazuje to žádné prvky dobrého administrativního systému na příslušném oddělení části, která se stará o chod kanceláře prezidenta republiky (KPR),“ dodal bezpečnostní expert.

Prezidentská kancelář v prohlášení uvedla, že písemnost prošla skartačním řízením. Server Seznam Zprávy ale minulý týden uvedl, že podle jeho zdrojů na Hradě existuje písemný záznam o tom, že tajný dokument byl skartován omylem. Tento záznam podle serveru získali policisté z NCOZ. Prezident Miloš Zeman o víkendu diskusi o skartaci označil za bouři ve sklenici vody. V Partii na CNN Prima News se podivil, že dokument adresovaný Hradu nebyl označen jako tajný, ale v nižším stupni jako důvěrný.

Zdroj: respekt.cz, Radiožurnál, České noviny, seznamzprávy.cz, CNN Prima News.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Tech

Nejlepší funkce chytrých hodinek, které musíte vyzkoušet