Hrad zveřejnil roční platy: Nejhůř je na tom Ovčáček, nejvíc si loni vydělal Mynář

 Události 
08. února 2022 07:12 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
O astronomických odměnách, jaké dostávají vedoucí pracovníci prezidentské kanceláře, se běžným lidem může jen zdát Depositphotos
Prezidentská kancelář zveřejnila roční platy a odměny svých vedoucích zaměstnanců. Nejvíce si vydělal kancléř prezidenta Miloše Zemana Vratislav Mynář, nejméně pak prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Podrobná tabulka s platy a odměnami vedoucích pracovníků je k vidění na serveru hrad.cz. Z ní vyplývá, že kancléř prezidenta republiky Vratislav Mynář měl loni čistý plat přes 1,39 milionu korun a k tomu získal odměny téměř 494 000 korun. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček k platu 744 000 korun čistého dostal za minulý rok odměny 170 200 korun. Jeho měsíční mzda tak činila asi 76 tisíc korun.

Podle zveřejněných platů je Ovčáček nejhůře placeným vedoucím zaměstnancem. Oproti roku 2020 si však přilepšil. V roce 2020 byl jeho čistý plat za rok 708 200 korun. Co se týče odměn, ty mu oproti loňsku klesly. V roce 2020 mu odměna vyšla na 195 065. Nejnižší odměny od roku 2018 dostal loni také Mynář, i tak ale byly Mynářovy prémie nejvyšší v rámci všech vedoucích zaměstnanců hradní kanceláře.

Přes milion korun čistého si loni vydělal také Mynářův zástupce Petr Mužák či ředitel administrativní sekce Jan Novák.

V minulých letech tak otevřená prezidentská kancelář nebyla a informace o platech hradních úředníků přinesla až po tahanicích u soudu, jak uvádí například ceskenoviny.cz. Soud předloni rozhodl, že má Hrad poskytnout informace o platech, odměnách a dalších benefitech, které pobírali v letech 2016 a 2017 Mynář, Ovčáček a další ředitelé odborů nebo sekcí prezidentské kanceláře.

Ani prezidentské kanceláři se v poslední době nevyhýbají různé skandály. Mynářova kancelář například nyní čelí podezření, že záměrně skartovala tajnou zprávu o zapojení ruských tajných služeb do výbuchu v muničním areálu ve Vrběticích na Zlínsku. Mynář nezpochybnil, že Hrad dokumenty skartoval, z jakého důvodu se tak stalo, nevysvětlil. Mynář podle nich zároveň odmítl, že by někdy četl materiály, k nimž nemá bez bezpečnostní prověrky přístup, píše idnes.cz.

Ovčáček se pro změnu loni v prosinci proslavil opileckým skandálem. V pátek 17. prosince 2021 okolo třetí ráno byl za doprovodu policie opilý převezen do nemocnice. Předtím ho spatřil ležet na ulici taxikář, který mu chtěl pomoci. Aniž by věděl, o koho jde, nabídl mu odvoz domů. Ovčáček ale pak odmítl zaplatit taxikáři 350 korun a vlivem silné opilosti nebyl schopen vylézt z auta. Nešťastný taxikář tak byl nucen přivolat na pomoc policisty. Ovčáček se po incidentu veřejně omluvil.

Zdroj: hrad.cz, České noviny, iDnes.cz.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Turecko 2024: Klenot mezi dovolenkovými destinacemi

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít