Českým důchodcům se mimořádně zvednou penze. Přilepší si až o tisícovku

 Události 
07. února 2022 05:46 / Naďa Stehlíková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Důchodci si letos mimořádně přilepší o několik set korun Depositphotos
Důchodci mají důvod k radosti, od června se jim mimořádně navýší penze. Vzroste o 800 až tisíc korun. O přesné částce rozhodne tempo lednového zdražování.

Informaci o mimořádném navýšení důchodů potvrdil České televizi ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Vláda podle zákona musí přidat na penzích v mimořádném letním termínu, pokud inflace přesáhne pět procent, což se stalo. Při mimořádném zvýšení důchodů platí, že čím vyšší je penze, tím vyšší je přidání. To kritizuje opozice.

„Částka by měla velkou mírou nahradit, respektive kompenzovat dopady rostoucí inflace. Předpokládáme, že leden bude extrémním měsícem,“ uvedl Jurečka. Vysoké ceny trápily penzisty už v prosinci, kdy dosáhla meziroční inflace více než 6,5 procenta. V lednu vzrostly zřejmě ještě více.

V průměru téměř osm set korun navíc dostanou lidé v případě, že za leden bude inflace osm procent. Přes devět set korun za předpokladu víc než devítiprocentního růstu cen a lehce přes tisícovku v případně desetiprocentní inflace. Přesné číslo zveřejní statistici 14. února. „Bezprostředně na to – na první jednání kabinetu – připravím nařízení vlády o mimořádné valorizaci důchodů tak, abychom rozhodnutí mohli odesílat už na přelomu února a března,“ avizoval Jurečka prostřednictvím České televize.

Centrální banka ve čtvrtek odhadla, že inflace dosáhne v lednu 9,4 procenta. V tom případě by penzisté dostali od června přidáno v průměru zhruba 950 korun měsíčně. To by letos přišlo státní rozpočet na víc než 18 miliard. „Máme valorizační vzorec, nechceme na něm nic měnit. Jasně jsme deklarovali, že všechny zákonné nároky budou naplněny,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Stát je ale připravený i na jiný vývoj. Minimální varianta počítá s nižším růstem cen. Pokud bude lednová meziroční inflace osm procent, vzrostou penze v létě o 700 korun těm, kdo nyní pobírají 15 tisíc korun měsíčně. Stát by to vyšlo na 15 miliard korun. Naopak desetiprocentní inflace by znamenala skoro dvacetimiliardový výdaj. Lidé s desetitisícovým důchodem by dostali přidáno 500 korun. Ti s dvacetitisícovým pak 1300 korun.

Čím vyšší důchod senioři pobírají, tím vyšší částku dostanou. Pokud by například byla v lednu inflace přes devět procent, dostane penzista s důchodem 12 tisíc přidáno měsíčně něco přes 600 korun. Téměř dvojnásobek by ale získal důchodce pobírající 20 tisíc.

Právě to se nelíbí části sněmovní opozice. Podle ní by měl mít každý penzista nárok na stejnou částku navíc. Vláda argumentuje tím, že lidé s vyššími důchody více přispívali do systému. „Zásluhově dostávají, když se jim vypočítá důchod. V dalších přidáních, valorizacích a zvyšováních důchodů by mělo jít o stejnou částku, nikoli procenticky,“ míní předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala podle Asociace samostatných odborů.

Podle hnutí ANO by měl kabinet kvůli inflaci přidat důchodcům více než nařizuje zákon. „Aby se valorizovalo i nad rámec, aby se jim pomohlo. Energie jsou dnes naprosto neuvěřitelné, oni na to nejvíce doplácí,“ řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

Důchody rostou v posledních letech nepřetržitě. Před deseti lety byl průměr zhruba 10,5 tisíce. Letos v lednu už přesáhl 16 tisíc korun. Ministerstvo práce a sociálních věcí dostane peníze na mimořádné zvýšení důchodů v novém návrhu rozpočtu na letošní rok. Ten bude vláda schvalovat příští středu. Poslanci by měli začít projednávat rozpočet ve druhé polovině února. Definitivně schvalovat by ho pak měli ve druhé polovině března.

Zdroj: ČT24, asocr.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Letní vánek v lahvičce: Jak vybrat ten pravý parfém na léto

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít