John Wayne Gacy, nejděsivější klaun všech dob, s 30 těly ukrytými pod domem

 Historie kriminalistiky 
10. července 2022 08:02 / Michael Veselý
  0
📷
1 fotografie v galerii
Gacy znásilnil, ubodal a rozřezal doslova desítky mladých chlapců a mužů. Depositphotos
Je to už téměř 30 let, kdy byl popraven nejděsivější klaun všech dob. Za oběť mu padlo celkem 33 lidí, než se jej podařilo usvědčit ze série vražd. Policii na sebe musel opakovaně upozornit a sám se přiznat, zápach hniloby totiž všichni přecházeli.

Nikdo se nemůže divit lidem, kteří trpí coulrofobií, pokud existují lidé jako John Wayne Gacy. Kdo vlastně byl tenhle muž a co děsivého udělal? V 70. letech 20. století byl známou osobností Chicaga. Provozoval úspěšnou stavební firmu, angažoval se v místní politice, a dokonce bavil malé děti na přehlídkách a v nemocnicích jako veselý klaun Pogo.

A teď si vezměte, že tenhle člověk byl v minulosti trestán za sexuální delikvenci s nezletilým chlapcem. To ale nikdo v jeho okolí nevěděl. Lidé Johnovi často říkali, aby to s make-upem nepřeháněl, protože může na děti působit až děsivě. Nikoho jeho přehnané líčení však neznepokojovalo. Podezřelé mohlo být lidem kolem maximálně to, že k němu domů přicházeli a odcházeli mladí muži i chlapci v pozdních nočních hodinách. Někdy se domem linul obzvlášť silný, podivný zápach. Nikdo si ale nespojil všechny tyto souvislosti v děsivý celek, jenž se na pozadí rýsoval.

Když děsivá pravda konečně vyšla najevo, sousedé byli šokováni. Zjistili totiž, že jejich kdysi přátelský soused maskoval vraždy, které z něj udělaly jednoho z nejplodnějších sériových vrahů v historii.

Svou první oběť Gacy zabil 3. ledna 1972. Byl to Timothy McCoy. John ho vzal k sobě domů, kam se nedávno přestěhoval s matkou. Společně pili, provozovali sexuální hry, poté John nečekaně vytáhl nůž, Timothyho ubodal a podle dostupných zdrojů pohřbil v meziprostoru mezi zemí a podlahou domu, který stál na „nožičkách“.

O půl roku později se Gacy oženil se svou kamarádkou Carol Hoffovou. Ta si okamžitě všimla zápachu vycházejícího z meziprostoru, když se v domě a jeho okolí pohybovala. Její manžel to však odůvodnil jako špatný odtok kanalizačního potrubí. V okolí začal rozmetávat beton a vápno, aby se zápachu zbavil.

Přesně tři roky nato zmizel Gacyho mladý kolega. John Butkovich, jeden z mnoha mladých mužů a teenagerů najatých pro jeho společnost byl náhle pohřešován po prudké konfrontaci s Johnem kvůli nevyplaceným mzdám. Jeho auto bylo druhý den nalezeno poblíž domu jeho rodičů s klíčkem v zapalování. Butkovich byl později identifikován jako třetí oběť série vražd.

V lednu 1976 už policie dostala podezření a začala sledovat Gacyho dům. Šerifovo auto se neustále zdržovalo v ulici poté, co bylo nahlášeno zmizení devítiletého prostituta. Do domu přitom v té době chodilo mnoho mladých mužů. Když se je ale snažili vyslechnout, nepřineslo to vůbec nic.

2. března 1976 se Gacy se svou ženou rozvedl. Zůstal žít sám a mnohem častěji se pohybovat po městě jako klaun Pogo. S tím také výrazně přibylo vražd. Během dvou let až do konce roku 1977 pozabíjel dvacet lidí. 21. března 1978 dokonce napadl muže v jeho autě. Poté, co nalákal Jeffa Rignalla do auta s nabídkou kouřit marihuanu, Gacy 26letého mladíka omráčil hadrem napuštěným chloroformem. Poté ho mučil, znásilňoval ho v jeho domě a nakonec ho vyhodil v parku. Rignall později o této zkušenosti vyprávěl ve své knize 29 Níže.

11. prosince 1978 přivedla policii konečně na stopu Gacyho poslední vražda. Robert Piest, který měl teprve 15 let, byl nahlášen jako nezvěstný. Poslední věc, kterou pohřešovaný řekl své matce, byla, že se hodlá sejít s někým, kdo figuruje na velmi vysoké pracovní pozici. Policie se proto rozhodla sledovat stopu svědků do domu, který navštěvují mladí muži. Narozdíl od mnoha jiných uprchlíků a odpadlíků, kteří se uprostřed noci ocitli ve spárech děsivého klauna, byl Piest oblíbeným středoškolským studentem se silnými vazbami a vztahy. Gacyho právník později řekl, že jeho klient začal být více nedbalý ohledně jeho zabíjení s nadějí, že bude dopaden, protože sám nemohl tyto činy unést.
13. prosince 1978 se policie odhodlala k razantnímu kroku a prohledala zmiňovaný dům. Nejprve odvedli Gacyho na stanici, kde ho podrobili výslechu. Tam musel také předat klíče. Vyšetřovatelům se díky tomu podařilo najít účtenku spojenou s Piestem, a tak měli o důvod víc známého muže sledovat. Po týdnu sledování se opilý Gacy přizná svému novému právníkovi Samu Amirantemu, že mučil, znásilnil a zabil nejméně 30 mladých mužů. Ten dá vyšetřujícímu důstojníkovi další stopu, když ho žádá, aby „nenechával Gacyho jít“.

O den nebo dva později byl John znovu zadržen, tentokrát kvůli prodeji marihuany, což zapříčiní další domovní prohlídku. Tentokrát už ale policie během pátrání po domě došla k děsivému objevu. Nalezla první lidské ostatky. Následujícího dne podezřelý podal na policii nesrozumitelné prohlášení, ve kterém se přiznával k zabití více než 30 mladých mužů a chlapců. Většina byla pohřbena v meziprostoru pod domem a zbytek byl hozen do řeky Des Plaines, jak uvedl. 

Ačkoli Gacy se později pokusil odvolat tuto svou výpověď, během několika příštích týdnů by vyšetřovatelé objevili pozůstatky 29 těl na Gacyho pozemku a další čtyři v řekách jihovýchodně od Chicaga.

23. dubna 1979 byl Gacy obžalován z celkem 33 vražd. 12. března 1980 soud rozhodl, že John Wayne Gacy dostane trest smrti a po vynesení rozsudku se sálem rozezněl potlesk. Byl důsledným a geniálním vrahem, jemuž vše procházelo po celé roky. Navzdory tomu, že by jej policie bez vlastního přičinění nejspíš nikdy neusvědčila, protože na desítky mrtvol pod jeho domem léta nikdo nepřišel, se nakonec odvolával a trest smrti odmítal. Díky tomu padlo datum popravy až v prosinci roku 1993 a 10. května 1994 byl ve státě Illinois přiveden do nápravného střediska. Tam si vychutnal poslední večeři a ve svých 52 letech byl jeden z nejděsivějších sériových vrahů usmrcen injekcí.

Autorský článek. Další zdroje: Serialkillers.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Umělá inteligence už vylepšuje i chuť piva nebo čokolády

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod