KOMENTÁŘ: Babiš se k soudu staví jako k politické frašce a trvá na své nevinně. Ostatní politici v čele s Rakušanem z toho frašku skutečně dělají

 Komentáře 
17. září 2022 17:26 / Michael Veselý
  81
📷
1 fotografie v galerii
Andrej Babiš je nakonec opravdu souzen v kauze Čapí hnízdo. Wikimedia Commons/Jiří Vítek
Soud, kterému bývalý premiér léta unikal, konečně přišel. Celá republika sleduje kauzu kolem Andreje Babiše (ANO) a Čapího hnízda. Expremiér se k soudnímu řízení staví jako k politické frašce a trvá na své nevinně. A ostatní politici v čele s Vítem Rakušanem z toho frašku skutečně dělají.

Andrej Babiš rozhodně trvá na tom, že v kauze Čapí hnízdo jde o zpolitizovanou záležitost a že není, o čem diskutovat, protože prokáže svou nevinnu v této věci. Během dopoledne, kdy byla předčítána obžaloba, v soudní síni jen nesouhlasně kroutil hlavou. Abych řekl pravdu, neumím si představit, že ještě někdo věří v jeho nevinu, ale on sám je o ní zřejmě opravdu přesvědčen. Odpoledne během svého proslovu první den soudu pronesl, že věří, že má právo na spravedlivý proces.

Nechal se slyšet, že neexistují žádné důkazy, podmínky vyhlášené dotační výzvy prý neznal. Za svůj jediný prohřešek považuje to, že šel do politiky a za to se nyní cítí být popotahován před soudy. Hájil se i tím, že podle původního rozhodnutí státního zástupce Šarocha, mělo být jeho trestní stíhání dávno zastaveno.

Celý proces je podle Babiše manipulací vládního kabinetu. Předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) podle jeho slov aktivně vyvíjí na sociálních sítích nátlak svými výroky o této kauze a ministr Vít Rakušan (STAN) zase nedávno zveřejnil video, kde stojí na střeše ministerstva vnitra s kalendářem a říká: „Andreji, už je čas.“ Expremiéra šokovalo, že si tohle dovolí někdo, kdo má v současné době na starosti policii v celém státě. Podle něj je to vyvíjení nátlaku a manipulace. Nebudeme si lhát do kapsy, samozřejmě, že tam ta manipulace je. Asi bych spíš viděl jako šokující, kdyby nebyla. Dalo se snad předpokládat, že v boji proti tak silnému soupeři, jako je Andrej Babiš, využije pětikoalice všechny možné prostředky. To, že jich využívají ale ještě neznamená automatickou nevinu bývalého premiéra, podle kterého souvisí tenhle soud především s blížícími se komunálními i prezidentskými volbami.

Výpověď přímo k případu podá až během líčení, otázky odmítl. Na jedné straně se nabízí možnost, že se bojí teď cokoliv říct, aby to proti němu nebylo později použito. Na straně druhé, pokud budu objektivní, to by asi udělal každý rozumný člověk, pokud je souzen v tak závažné věci a další závěry bude lepší vyvozovat až z důkazů.

Kromě pana Babiše je obviněná i Jana Nagyová, která měla být rovněž zapletena do kšeftů s dotacemi. Právě ona totiž žádost o dotaci pro Čapí hnízdo podala. Nagyová už u soudu tak sebejistě nepůsobila, o své nevinně mluvila, asi jako by měla v krku knedlík, a pokoušela se osvětlit některé souvislosti, z nichž bych prozatím raději nic nevyvozoval.

Jana Nagyová prý podle obžaloby při podání žádosti o dotaci účelově zamlčela důležité informace. Její práce byla zaevidovat v informačním systému žádost o dotaci, ačkoliv si byla vědoma toho, že společnost Farma Čapí hnízdo není způsobilá se o předmětnou dotaci ucházet, neboť nesplňuje podmínky. Tomu se jmenovaná brání. Její právník staví obhajobu na tom, že údaje, které chybně uvedla, tedy velikost podniku a jejího skutečného majitele, jsou pouhý omyl. Přesněji řečeno, omyl za 42,49 milionů z kapsy Evropské unie.

Hlavní kámen úrazu je v tom, že dotace byly určeny jen malým a středním podnikům. Čapí hnízdo je ale propojeno s dalšími firmami Agrofertu, tedy tuhle podmínku nesplňovalo. To ale do žádosti o dotaci samozřejmě nikdo neuváděl. Farma se v podstatě rok před žádostí změnila na akciovou společnost a po letech se pod Agrofert následně vrátila. Kdyby to neudělala, na dotaci by neměla nárok, takhle ale vydělala.

Politická komedie. Kdo nakrade víc

Již před začátkem procesu trval Andrej Babiš na tom, že prokáže svou nevinu. Tvrdí, že soud bude zcela absurdní a uvidí to každý, kdo jej sleduje. Jedním z těch, kdo se na jeho proces nejvíc těšili, je Vít Rakušan, současný ministr vnitra. Ten dokonce natočil video, kvůli kterému se vyškrábal až na střechu ministerstva, aby s dokonalým horizontem za sebou mohl ukázat datum, kdy začne tento soud a poslat vzkaz expremiérovi.

Kdybych byl sám podezřelý, že jsem volební kampaň zaplatil z dost pochybných zdrojů, asi bych nepoukazoval takhle veřejně na to, kde si „pomohli“ jiní a šoupal nohama s úlevou, že se pozornost médií konečně odvrátila. Celé hnutí Starostové a nezávislí je v rozkladu, ale za svou obranou strategii si zjevně zvolili potopit ostatní, ať v tom nejsou sami.

V takových situacích si vždycky vzpomenu, jak mi babička říkala, že ono je to celkem jedno, kdo tam sedí, protože kradou všichni. Jen každý trochu jinak a záleží, komu při tom vychází vstříc. Něco na tom nejspíš bude, protože si nepamatuji vládu, která by netrpěla skandály a pochybnostmi o jejím počínání, zejména pokud jde o finance. Ta současná stihla všechny znepokojit ještě dřív, než se vůbec dostala k moci. Asi proto mě už ani podobné kauzy nešokují. Kdo z nás čeká, že po dalších volbách to bude jiné a ve vládě budou sedět lidé, kteří tam přišli z čistoty duše sloužit národu a ne si nahrabat?

Soud bez svědků

O proces je takový zájem ze strany veřejnosti, že jsou dovnitř třeba vstupenky. Prví zájemci dorazili před soudní síň už v sedm ráno. Možná to hodilo dalších pár milionů, kdyby se začaly prodávat místenky.

Obžaloba v tomto případu je prý poněkud zmatená. Podle Babišova právníka byl původně obviněn z organizování zločinu a nyní je souzen za jeho napomáhání. Sám Andrej Babiš zase poukázal na to, že hromada informací podaných k soudu vůbec nesedí, mimochodem ani základní údaje jako číslo popisné. Zdá se tak, že celý proces bude velmi zábavný a vlastně se nedivím, že jdou občané raději k soudu než do divadla.

Babišova manželka Monika, jeho bratr ani dcera z bývalého manželství nebudou u soudu vypovídat, protože to odmítli dle svého práva. Mluvit nebude dokonce ani Luděk Kalivoda, který kdysi patřil k představenstvu Čapího hnízda. Zdá se tedy, že svědků bude po čertech málo. Místo Adriany Bobekové, která je Babišovou dcerou z prvního manželství se ale ozval její bratr Andrej Babiš mladší, který k soudu přijet chce.

Původně odmítl absolvovat cestu ze Švýcarska, ale nakonec se rozhodl, že to bude lepší. Jeho vztahy s otcem nejsou dobré, jak již dříve informovala média a obžalovaný se také synovy výpovědi nebude účastnit. Jednat se má nyní v jeho nepřítomnosti, a to nyní celých několik dní. Pro média přitom Babišův advokát uvedl, že nechce být přítomen, aby syna neznervózňoval. Zároveň trvá na tom, aby byl před výpovědí syn vyšetřen v oblasti duševního zdraví, jelikož se advokáti obžalovaného domnívají, že není v dobrém stavu. Nebo by snad mohl říct něco, co případ zásadně ovlivní? Co tedy čekat od výpovědi Andreje Babiše mladšího, je nyní asi tím největším otazníkem, který by mohl vše posunout kupředu.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Ct24admin.ceskatelevize.cz, Idnes.cz

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ivanka Trump se prohání v Egyptě na velbloudech jen několik dní poté, co prasklo, že donáší FBI na svého...

Styl

Friluftsliv je další skandinávská tradice, která zlepšuje psychickou pohodu během podzimu a zimy. Dokáže...

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte