Sériový vrah, kterého se bálo celé město, unikal policii. Nakonec ho musel chytit rozzuřený dav

 Historie kriminalistiky 
02. září 2022 08:33 / Mirka Malá
  5
📷
1 fotografie v galerii
Brutálního sériového vraha museli místo policie chytit obyvatelé LA Wikimedia Commons / Los Angeles Police Department
Víc jak rok byl doslova postrachem Los Angeles. Richard Ramirez byl brutální sériový vrah, kterému se dařilo policii úspěšně unikat. Do cely smrti ho nakonec dostal rozzuřený dav.

Jmenoval se Ricardo Ramirez, ale říkal si Richard. Narodil se ve Spojených státech a v červnu roku 1984 se z něho stala brutální vraždící mašina. Ramirezovi se začalo přezdívat "Noční stalker", ale kdyby šlo pouze o pronásledování, byla by to ještě velká pohoda.

Ramirez nebyl ale slídil, byl to velmi brutální sériový vrah. Jeho modus operandi, který byl zhruba následující: V noci se vloupal do domu, kde nejprve svojí dvaadvacítkou zabil muže, respektive všechny osoby mužského pohlaví, které se zrovna v domě nacházely, aby pak měl čas a prostor soustředit se na ženy. Ty znásilnil, mučil a nakonec zabil nebo přinejmenším zmrzačil. Jedné z žen například vyřízl oči, u jiných na jejich tělech nožem vyrýval satanské pentagramy.

Celkem Ramirez od června 1984 do srpna 1985 zabil 14 lidí, 11 znásilnil a dalších pět zmrzačil. Celkem se za účelem brutálního vraždění vloupal do čtrnácti domů, v oblasti Los Angeles. Policie ho ale nedokázala chytit. Ani vlastně dlouho nevěděla, kdo by brutálním sériovým vrahem mohl být. A jak to tak obvykle bývá, pomohla náhoda, když se objevil svědek, který viděl po jednom nočním běsnění Ramireze odjíždět v autě, jeho poznávací značku si zapamatoval. Díky tomu policie auto našla a v něm alespoň částečný Ramirezův otisk prstu.

Ramirez byl docela známá firma, takže v policejní databázi jeho otisky prstů už byly, i když to v osmdesátých letech ještě nebylo zdaleka tak obvyklé. Policii byl známý jako drogově závislý a také jako zloděj všeho druhu. Přesto ho nedokázala dopadnout, nicméně zveřejnila jeho fotografii a ta se objevila doslova ve všech novinách. A to se nakonec ukázalo jako zásadní.

Ramirez, který zrovna přijížděl autobusem do Los Angeles, o tom neměl ani tušení. V klidu na autobusovém nádraží prošel kolem hlídkujících policistů a zašel do obchodu, kde ho poznala skupinka hispánských žen. V tu chvíli Ramirez zjistil, že jeho obličej je v novinách, a dal se na útěk. Poté, co se snažil dvakrát neúspěšně ukrást auto, byl dostižen mužem, jehož ženě se Ramirez pokusil vytrhnout klíčky od auta z ruky, a praštil brutálního vraha plotovým sloupkem do hlavy. O chvíli později se připojila skupina asi deseti lidí, kteří Ramireze zpacifikovali a drželi ho, dokud nepřijela přivolaná policie.

V září roku 1989 byl Ramirez soudem uznán vinným a o dva měsíce mu soud vyměřil trest smrti. V cele smrti zůstal tento sériový vrah až do své smrti v roce 2013, to mu bylo teprve třiapadesát let. Díky svému celoživotnímu užívání drog ale trpěl mnoha nemocemi, včetně žloutenky typu C, zemřel ale na rakovinu krve. Ve vězení se ale stihl ještě oženit se svou fanynkou.

Psychiatr, který vypracovával soudní posudek, uvedl, že Ramirez byl psychopat, ale nikoliv rozený, nýbrž tato mentální porucha se u něho vyvinula až v průběhu života. Ramirezova schizoidní porucha osobnosti podle lékaře přispěla k jeho lhostejnosti k utrpení jeho obětí. Psychiatr dále zjistil, že Ramirez v ranném dětství hned několikrát upadl do bezvědomí a málem zemřel, což vedlo k tomu, že se u něho také později vyvinula epilepsie temporálního laloku, agresivita a hypersexualita.

Autorský článek, další zdroj: History

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum