KOMENTÁŘ: Komunismus v Číně je ještě horší, než byl v Československu. Úniky dat, kamery i ovlivňování životů nenarozených dětí

 Komentáře 
17. srpna 2022 11:16 / Michael Veselý
  4
📷
1 fotografie v galerii
V Číně došel komunismus až ke stalkingu a omezování osobní svobody. Depositphotos
Komunismus v Číně je mnohem horší, než jaký jsme ho zažili my za Československa. Lidé jsou omezování, hlídáni, vláda sbírá jejich data, a to ovlivňuje život i jejich mnohdy ještě nenarozeným dětem. Samozřejmě to je pěkně nefér přístup. Teď se ale ukázalo, jak hloupě tím občany ohrožují, když se rozšířily krádeže citlivých dat, ke kterým by se hackeři vůbec nedostali, kdyby si vláda nezapisovala doslova každý prd.

Někteří by možná z Čínského sociálního systému mohli dostat pocit, že je to tak trochu šikana, ocitli se ve světě Velkého bratra a nebo že jde o nějakou opravdu špatnou hru či omezování lidských práv a svobod. Ve skutečnosti jde ale o realitu. Čína se rozhodla před lety zavést kreditový systém, který určuje sociální postavení každého občana, jejich jednání sleduje kamerami a na základě „přestupků“ proti dobrému chování kredity odčítá. Ty pak ovlivňují například to, kam může student nastoupit do školy. Šílené? Ne dost. Stát pak všechna data o každém občanovi pečlivě shromažďuje a uchovává, což je vlastně ráj pro zloděje dat. A vlastně i pro vládní pracovníky, kteří si svůj kredit mohou nenápadně šoupat nahoru. A vám zase dolů. V podstatě je to stejné, jako by vás měli hodnotili zástupci státu. Takže pokud jste o prezidentu Zemanovi párkrát na veřejnosti pronesli, že je alkoholik, zřejmě se už na Kanáry nepodíváte.

Podívejme se na to trochu podrobněji. Systém tohohle hodnocení lidí se tu objevil už v rode 2014. Podle vlády by měl tak nějak rozlišit gaunery od lidí, jejichž názor má skutečnou hodnotu a lze jim důvěřovat. Za špatné chování jsou občané omezeni na možnostech, které v životě mají. Skutečně jde o takovou celoživotní hru. Pokud chcete cestovat, sbírejte body, až jich budete mít dost, tak vás pustí. Jestli jste se nechovali příkladně, nikdo vám neprodá letenku první třídy, ty jsou určeny jen poctivým občanům. Místní firmy musí být pořádně naštvané, když přijde někdo se zájmem o letenku, ale oni si musí nechat ujít zisk a nemohou ji prodat.

Chvalte Boha… a vládu!

Jak můžete o kredity přijít, nebo je naopak získat? Systém je vynalezen tak, že spolu s občanským průkazem dostanete 1000 kreditů. A pak už je jen na vás, jak moc si je budete hlídat. Přibývat vám mohou například za bezproblémové placení účtů, včasné příchody do práce nebo když pochválíte vládu. Ano, vážně. Za chválení vlády ale můžete dostat například vstup do posilovny zdarma nebo nižší úroky na hypotéce a to už se vyplatí. Odebírat vám je naopak budou za přecházení na červenou, lhaní úředníkům, přátelení se s lidmi, kteří mají nízké hodnocení nebo si dovolíte mít jiný názor, než že všechny kroky vlády jsou skvělé. Pravděpodobně si pak už nekoupíte byt, nesmíte se podívat do zahraničí na dovolenou, některé restaurace vás možná odmítnou obsloužit a také budete mít pomalejší internet. Zní to jako bizár, za špatné chování se vám však skutečně může začít sekat online film. Jinak řečeno, Čína se stává totalitní více než kdy dříve.

Kam tohle povede? No umím si celkem živě představit, jak společensky dobře postavené rodiny s vychováním odletí na vytouženou dovolenou a v zahraničí, kde je nesledují kamery, si užijí léto. Čtyřicetiletý spořádaný otec rodiny si tam možná pořádně zanadává, a dokonce nakopne koš, když mu vrátí špatně drobné a zbytek rodiny se k němu nadšeně přidá, protože udělat něco takového, aniž by byli potrestáni, pro ně bude obrovským dobrodružstvím. Lidem z toho prostě hrábne. A ti, kdo si mohou ulevit jednou za rok na dovolené, jsou na tom ještě dobře. Pokud totiž spadáte takříkajíc pod čáru a nemůžete do zahraničí, pak se z tohohle šíleného systému nejspíš ani nikdy neodstěhujete.

Po celé zemi jsou rozmístěny stovky kamer, které mají dokonalou technologii rozpoznávající obličeje, a ty zaznamenávají každý čin. V malých městech či vesnicích, kde ještě kamer není dostatek, se kontroluje dodržování pravidel i jinými způsoby. Například platí drbnám. Konkrétně tedy dámám, jež jsou například v důchodu. Ty chodí po městě s dekami, kam zapisují informace o životě svých sousedů za směšné částky, jež jim pak vláda vyplatí, když chodí pravidelně donášet. Co si budeme, proč ne, u nás tohle dělají dámy v důchodu i zadarmo.

Nejvíc mě na komunismu v Číně a jeho způsobu, jak kontrolovat či umravňovat populaci, pobavily veřejné "shame plochy", kde jsou vždy po určitou dobu vyvěšeny tváře lidí, kteří kupříkladu přešli na červenou. Slyšíte dobře. Znáte ty zastávky s podsvícenou reklamní plochou a elektronickými jízdními řády? Podobné má i Čína a často je na nich místo určené k promítnutí záznamu obličeje člověka, který se podobného přestupku dopustil. Jeho tvář je tak veřejně vyvěšena na zastávce pro ostudu všem okolo. Věřil bych, že by se tomu tamní lidé i smáli, kdyby neměli zakázáno posmívat se vládě pod pohrůžkou snížení společenského statusu. Opravdu mi řekněte, koho může trápit, že jeho fotografii zachycenou kamerou někdo zveřejní na pár dní někde v centru mezi spoustou dalších podobných fotek. Na rozdíl od nás Evropanů ale Asiati vnímají tohle úplně jinak a skutečně se cítí zostuzeni, takže raději nevyjdou další týden ven, než jejich tvář nahradí zase nějaká jiná. Pro někoho to může být legrační. Kdyby tohle zavedli u nás, nechal bych si jen natisknout na tričko logo a pak chodil na červenou stále, vždyť je to neplacená reklama.

Pokud ovšem konáte přestupky moc často, přijdete o body a pak nemůžete do slušné restaurace nebo rychlíku. Abyste tohle privilegium, které náleží jen řádným občanům, získali zpět, můžete například darovat vládě peníze. Připomíná vám to odpustky? Ano, je to tak, čínská vláda je nyní novou církví. Je to trochu jako hrát kteroukoliv onlinovku. Dochází vám kredity, tak si je prostě skočíte koupit a hned si můžete dovolit pěkný nový skin. Tak tuhle hru v Číně hrají lidé denně od probuzení až do usnutí.

Mimo jiné jsou sledovány i mobilní telefony, sociální sítě a vlastně úplně všechno, co uděláte. Operátoři i vývojáři telefonů se postarají o to, aby byla všechna vaše data pečlivě sesbírána a následně odevzdána vládě. Jediné místo, kde můžete mít svobodu a klid, je u vás doma. Tedy za předpokladu, že kamera na ulici před domem vám nevidí až do koupelny.

Čínská vláda se snaží držet vše pod kontrolou, a to systémem, kterým to snad ani nejde. Nahromadila informace a jak jsme již psali v minulosti, nyní se jí to vymstilo. Šanghajská policejní databáze byla vykradena a na internetu se teď vesele rozprodávají jména, adresy, data narození i záznamy jednotlivých obyvatel. Databáze obsahovala informace o dvou třetinách Číňanů. Hacker, který si data přisvojil, má navíc z vlády dobrý den (za což mu budou jistě po právu strženy body). Jelikož databázi nabídl k prodeji velmi levně, působí to spíše jako výsměch celému systému.

Na druhé straně je ale fajn podotknout, že s komunistickou Čínou to šlo z kopce už před tímhle systémem. Lidé, kteří si dovolili vyjadřovat znepokojení, byli zavíráni, novináři nesměli publikovat, pokud si dovolili napsat nechtěný názor, dokonce ani cestovat. Nejedná se o novinku, tahle země se totiž nikdy pořádně neodpíchla od toho, z čeho jsme my venku již desítky let. Jakékoliv právo na svobodný názor tu prostě neexistuje.

Zhruba před pěti lety jsem viděl nadšené Číňany, kteří se v televizní reportáži těšili na plné zavedení této hierarchie, protože věřili, že budou mít mnoho bodů a životních výhod. Byli si jisti, že vláda všechny nasbírané informace o jejich životě uchrání. Tak tady vidíte, nakolik se jí to podařilo. Jediné, co se zatím s tímhle systémem daří úspěšně, je zastrašovat občany.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Tech.instory.cz, Centrumlidskaprava.cz

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Čtyři ženská znamení, která nemívají štěstí v lásce. Proč tomu tak je a je možné si lásku do...

Tech

I detektor lži se dá podvést. Víte, jak funguje, a dokázali byste ho obelhat?