KOMENTÁŘ: Peníze nejsou. Lidé prodávají rozebrané skútry i hlínu ze zahrady. To není vtip, ale smutná realita

 Komentáře 
03. ledna 2023 10:13 / Michael Veselý
  44
📷
6 fotografií v galerii
lidé doslova rozprodvávají co se dá Pixabay / Sbringser
Na sociálních sítích se člověk stane svědkem ledasčeho. Poslední dobou jsem se však setkal s opravdu kuriózními příspěvky. Zdevastovaný skútr mě vlastně překvapil asi ještě ze všeho nejméně.

Jelikož se na sociálních sítích pohybuji docela dost, překvapí mě už máloco. Je docela normální, že lidé se pokoušejí prodat rozbité telefony, použité pneumatiky a další takové harampádí. Někdy se to dokonce povede, prodat se dnes dá už opravdu cokoliv. Částečně za to může i lidská vynalézavost využít kdeco.

Objevují se ale i extrémy, nad kterými zůstává rozum stát. První pochybné inzeráty jsem si neukládal ve víře, že jde jen o vtip. Objevovalo se jich ale čím dál více na různých místech a od různých osob. Co víc, i reakce pod příspěvky odpovídaly tomu, že se nejspíš o legraci nejedná. Podle všeho šlo spíš o recept, jak sehnat alespoň nějaké peníze za cokoliv, co nepotřebujete.

To, že tahle vlna podivných inzerátů přišla na podzim, může souviset i s tím, že lidem už nějakou dobu dochází peníze na energie a nyní pochopili, že ani vláda nejspíš v tomhle ohledu žádný zázrak nepřinese.

Nemáte z čeho zaplatit účty? A hlínu ze zahrady jste už prodat zkusili?

Byla tu etapa, kdy zejména matky samoživitelky a chudí důchodci prodávali, co mohli, dražší oblečení, elektroniku, cokoliv, co nutně nepotřebovali k životu. Teď jsme se zjevně posunuli o level výš, a objevují se i mnohem bizarnější inzeráty. Nemáte, z čeho zaplatit účty? A hlínu ze zahrady jste už prodat zkusili? Ano, to je rok 2022.

Některé opravdu speciální inzeráty jsem si uložil a posuďte už sami, jestli tohle opravdu myslí někdo vážně, nebo se jen všichni rozhodli si střílet z návštěvníků sociálních sítí. Stavební suť a hlínu jsem viděl nabízenou několikrát. Dokonce se mi podařilo zachytit výhodný inzerát, kde ji majitel nabízí pouze za odvoz. To byl zřejmě nejméně nesmyslný inzerát, na který jsem narazil. Přesto se pod ním objevilo mnoho výsměšných komentářů. Když ale vidím, kolik lidí se pokouší nabízet suť, pomalu si říkám, že nechápu, proč jsem za odvoz té své platil. Musí po tom přeci být poptávka, jinak by se to v tak velkém množství neobjevovalo, že ne? Nebo se všichni zbláznili?

Když jsme u takových, na Kladensku je v nabídce i omlácená omítka. Jelikož hordu omítky autor vyfotil zřejmě přímo u zdi, ze které byla pracně stržena, rovnou do inzerátu uvedl, že součástí nejsou cihly, zřejmě se totiž obával, aby mu někdo nechtěl odvézt i zeď. Omítka je podle něj vhodná ke srovnání ternu nebo příjezdové cesty. Já si nějak nejsem jist, nakolik by vydržela přejezd auta, ale možná ji autor nabídky ještě před odvozem nějak speciálně vyztuží.

Inzerátů s hlínou bylo taky několik, a dokonce jsem si pod jedním z nich vyměnil názory s pánem, který se mnou souhlasil, že je to poněkud přehnané. Sám potom z recese zkusil nabídnout vykopanou jámu, protože ani jeden z nás nechápal, kde se stále bere tolik lidí přesvědčených, že od nich někdo nakoupí něco takového. Přiznávám, že stát se to může, nikdy nevíte, jestli si někdo v sousedství nepotřebuje dorovnat zahradu, ale množství lidí, kteří zkouší svůj nepořádek vyklidit tímhle způsobem, aby ušetřili, mě fascinuje. Čímž ale nechci říct, že jsou hloupí, pokud se jim to podaří, samozřejmě je to bod pro ně.

Především se ale divím, že je baví čelit těm reakcím. Když jsem v minulosti sám nabízel funkční televize v době, kdy k nám přišla vlna migrantů s holými zadky, okamžitě jsem se dozvěděl, že patří na skládku a nemám si to usnadňovat touhle cestou. Jestli tedy za nabízenou omítku a hlínu nikdo kritiku neschytá, pak klobouk dolů.

Inzeráty z Kladna jsou obecně perlami. O několik dní později jsem narazil na dámu, která prodávala kartonovou krabici – a pozor, pokud si myslíte, že je to hloupý vtip, jste na omylu – je totiž zcela běžné, že se touhle cestou lidé pokoušejí prodat krabice od banánů. To je celkem na denním pořádku, ceny jsou směšné a ano, zdá se, že i za tyhle bedny, které se dají sehnat u každého obchodu, jenž vyhazuje obaly, někdo požaduje platbu. Nicméně vraťme se ke zmíněné bedně.

Musím říct, že na nějaké skupině retro nadšenců by mě bedna od Tesly asi nepřekvapila. Lidé dnes sbírají opravdu všechno. Prodával jsem před nedávnem retro vysavač a dotyčný, který jej koupil, se zajímal, jestli mám i originální krabici. Doma je měl prý ve všech barvách krom té mé – modré. Divil jsem se, že si nakonec nepostěžoval, že je to škoda, že je otevřená, jako to dělají sběratelé figurek. Kdyby nebyla, možná bych dostal dvojnásobek.

Krabice, kterou paní prodávala, je údajně určena jako dekorace. Nabídla se, že po okolí ji doveze, a pokud jde o cenu, tu jasně neuvedla. Napsala pouze, aby ji navrhl zájemce. Pokud tedy skutečně někdo zaplatil za takovou krabici, pak už se dá asi prodat všechno.

Posledním úkazem, který se mi podařilo zdokumentovat, byl skútr. Tedy doufám, že to skútr je, protože soudě dle jeho deformace, je vhodný možná tak na díly a příliš jich nebude. Především byly ale fotky v tomto inzerátu tak zvláštní, že bych se obával, jestli to vážně skútr někdy byl. Majitel pochází z jižní Moravy a sám uvedl, že vidlice je ohnutá, plasty zničené, chybí mu sedlo. (Kam se asi podělo?) Funkční je údajně motor, což bude ale případný zájemce těžko testovat. Pokud jde o cenu, údajně je zboží na prodej „levně“. Tak tedy doufám, že za cenu benzínu.

Podobných inzerátů je opravdu spousta, věřím tomu, že některé jsou jen nejapným vtipem a jiné myšleny skutečně vážně. Co mě ale přivedlo k napsání tohohle článku, byly komentáře pod jedním z nich, kde se na dotyčnou prodávající sesypali internetoví moralisté a zkritizovali ji, protože to, co nabízela, bylo rozbité a úplně k ničemu. Dotyčná se však ohradila, že má právo nabídnout veřejně, co bude chtít, a komentář zakončila: „A z čeho platíte teď všechno vy?“

To mě přesvědčilo, že lidé jsou v zoufalé situaci schopni zoufalých činů. Na internetu najdete prodávat opravdu všechno a v jakémkoliv stavu. Oblíbeným zdrojem příjmů jsou například dárkové poukazy. Dárkové poukazy jsou oblíbeným dárkem všech, kteří „nevěděli, co vám koupit“. Nicméně mnoho lidí se rozhodne je raději prodat a vzít si peníze, než vybrat dárek podle osobních preferencí.

Vydělat se dá i na zátkách od vína

Pokud jste alkoholik, můžete něco vydělat i na zátkách od vína. Nikdy jste o tom možná neslyšeli, ale jsou lidé, kteří je sbírají. Možná si teď rvete vlasy z hlavy, že jste je až doposud vyhazovali a budete muset prodat své oblíbené staré bedny od televize. Je tomu tak, opravdu se prodávají. A prodat lze dokonce i pozůstatky po toaletním papíru. Chcete prodat prázdnou roli toaletního papíru? I když se to může zdát bizarní, kupující o ně skutečně projeví zájem. Mají spoustu možností, jak je zužitkovat. Ať už je to pro umění a řemesla, zahradnictví, výrobu ptačích krmítek nebo jako hračky pro chlupaté mazlíčky, vážně existuje nespočet využití. V zahraničí řeší lidé tyto prodeje přes portály, jako je eBay, a skutečně si přivydělají tím, že chodí na záchod. Z toho vyplývá, že dnes už jde díky internetu nejspíš prodat opravdu cokoliv, klidně to zkuste sami a uvidíte.

Autorský článek - komentář. Další zdroje: Savethestudent.org

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hollywoodský glamour: Odhalení módních trendů celebrit

Styl

Pět věcí, které ženám ničí orgasmus. Prostě se jich zbavte

Dům a zahrada

Vodní kámen zlikviduje konvici, myčku i pračku. Zatočte s ním některou z osvědčených metod